Szukaj
Zrób to sam

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
273 przeczytanie
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii
Ceny energii rosną i każde gospodarstwo domowe będzie musiało szukać sposobu, jak zaoszczędzić. Zobacz, którędy z domu ucieka najwięcej ciepła i pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Podstawą oszczędnego ogrzewania jest nastawienie prawidłowej temperatury. Trzeba też regularnie kontrolować, czy nie są zapowietrzone grzejniki i w razie potrzeby odpowietrzyć je. W oszczędzaniu może nam też pomóc termostat, który będzie utrzymywać niższą temperaturę, kiedy przez dzień nie będzie nikogo w mieszkaniu, i podwyższy ją przed powrotem rodziny do domu.

Za grzejnik można przelepić aluminiową folię, która będzie odbijać ciepło promieniowane z tylnej strony grzejnika z powrotem do pomieszczenia, aby niepotrzebnie nie pochłaniały go ściany. Uwaga też na długie zasłony lub firanki, które niepotrzebnie przeszkadzają w cyrkulacji ciepła. Nie należy też suszyć na ogrzewaniu odzieży.

Koszty ogrzewania pomoże też obniżyć ocieplenie budynku i dobra izolacja okien. Być może zaskoczy Cię, że w oszczędzaniu pomagają też żaluzje zewnętrzne: chronią okno przed mrozem, śniegiem i deszczem i pomagają izolować pomieszczenie od niekorzystnych czynników pogodowych.

W lecie żaluzje zewnętrzne pomagają też oszczędzać koszty klimatyzacji – zapobiegają przegrzewaniu domu promieniami słońca.

Jak zaoszczędzić na gazie

W przypadku ogrzewania gazowego obowiązują wszystkie rady, które podaliśmy w części o ogrzewaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym kontrolowaniu kotła gazowego, a w przypadku starego pieca gazowego lepiej wymienić go na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Koszty jego zakupu zwrócą się w przybliżeniu już za trzy lata.

Możesz też oszczędzać używając kuchenki gazowej. Nie gotuj na przykład na gazie większej ilości wody – wodę na makaron lub ziemniaki raczej zagotuj w czajniku elektrycznym. Wykorzystuj go też do przygotowania kawy i herbaty. Dobrze dobieraj wielkość garnka do palnika i nie zapominaj o używaniu pokrywek. Piekarnik gazowy możesz wyłączyć kilka minut przed dopieczeniem i wykorzystać nagromadzone ciepło.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Skontroluj wszystkie urządzenia. Czy nie są już stare i nieefektywne? Czy nie można ich całkowicie wyłączać zamiast trybu czuwania? Czy w zamrażarce nie ma warstwy szronu? Czy zawsze wykorzystujesz całą pojemność pralki lub zmywarki? Co możesz, pierz w niższej temperaturze: programy z wyższą temperaturą są energochłonne.

Uważaj też na oświetlenie. Wymień żarówki na oszczędne LED i nie świeć niepotrzebnie – jeżeli wiesz, że do pomieszczenia wrócisz za więcej niż pięć minut, raczej zgaś. Koszty oświetlenia po tym czasie przekroczą nawet włączanie, które wymaga więcej energii.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
273 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
273 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.