Szukaj
Zrób to sam

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
379 przeczytanie
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii
Ceny energii rosną i każde gospodarstwo domowe będzie musiało szukać sposobu, jak zaoszczędzić. Zobacz, którędy z domu ucieka najwięcej ciepła i pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Podstawą oszczędnego ogrzewania jest nastawienie prawidłowej temperatury. Trzeba też regularnie kontrolować, czy nie są zapowietrzone grzejniki i w razie potrzeby odpowietrzyć je. W oszczędzaniu może nam też pomóc termostat, który będzie utrzymywać niższą temperaturę, kiedy przez dzień nie będzie nikogo w mieszkaniu, i podwyższy ją przed powrotem rodziny do domu.

Za grzejnik można przelepić aluminiową folię, która będzie odbijać ciepło promieniowane z tylnej strony grzejnika z powrotem do pomieszczenia, aby niepotrzebnie nie pochłaniały go ściany. Uwaga też na długie zasłony lub firanki, które niepotrzebnie przeszkadzają w cyrkulacji ciepła. Nie należy też suszyć na ogrzewaniu odzieży.

Koszty ogrzewania pomoże też obniżyć ocieplenie budynku i dobra izolacja okien. Być może zaskoczy Cię, że w oszczędzaniu pomagają też żaluzje zewnętrzne: chronią okno przed mrozem, śniegiem i deszczem i pomagają izolować pomieszczenie od niekorzystnych czynników pogodowych.

W lecie żaluzje zewnętrzne pomagają też oszczędzać koszty klimatyzacji – zapobiegają przegrzewaniu domu promieniami słońca.

Jak zaoszczędzić na gazie

W przypadku ogrzewania gazowego obowiązują wszystkie rady, które podaliśmy w części o ogrzewaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym kontrolowaniu kotła gazowego, a w przypadku starego pieca gazowego lepiej wymienić go na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Koszty jego zakupu zwrócą się w przybliżeniu już za trzy lata.

Możesz też oszczędzać używając kuchenki gazowej. Nie gotuj na przykład na gazie większej ilości wody – wodę na makaron lub ziemniaki raczej zagotuj w czajniku elektrycznym. Wykorzystuj go też do przygotowania kawy i herbaty. Dobrze dobieraj wielkość garnka do palnika i nie zapominaj o używaniu pokrywek. Piekarnik gazowy możesz wyłączyć kilka minut przed dopieczeniem i wykorzystać nagromadzone ciepło.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Skontroluj wszystkie urządzenia. Czy nie są już stare i nieefektywne? Czy nie można ich całkowicie wyłączać zamiast trybu czuwania? Czy w zamrażarce nie ma warstwy szronu? Czy zawsze wykorzystujesz całą pojemność pralki lub zmywarki? Co możesz, pierz w niższej temperaturze: programy z wyższą temperaturą są energochłonne.

Uważaj też na oświetlenie. Wymień żarówki na oszczędne LED i nie świeć niepotrzebnie – jeżeli wiesz, że do pomieszczenia wrócisz za więcej niż pięć minut, raczej zgaś. Koszty oświetlenia po tym czasie przekroczą nawet włączanie, które wymaga więcej energii.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
379 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
379 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.