Szukaj
Zrób to sam

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
10 przeczytanie
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii
Ceny energii rosną i każde gospodarstwo domowe będzie musiało szukać sposobu, jak zaoszczędzić. Zobacz, którędy z domu ucieka najwięcej ciepła i pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Podstawą oszczędnego ogrzewania jest nastawienie prawidłowej temperatury. Trzeba też regularnie kontrolować, czy nie są zapowietrzone grzejniki i w razie potrzeby odpowietrzyć je. W oszczędzaniu może nam też pomóc termostat, który będzie utrzymywać niższą temperaturę, kiedy przez dzień nie będzie nikogo w mieszkaniu, i podwyższy ją przed powrotem rodziny do domu.

Za grzejnik można przelepić aluminiową folię, która będzie odbijać ciepło promieniowane z tylnej strony grzejnika z powrotem do pomieszczenia, aby niepotrzebnie nie pochłaniały go ściany. Uwaga też na długie zasłony lub firanki, które niepotrzebnie przeszkadzają w cyrkulacji ciepła. Nie należy też suszyć na ogrzewaniu odzieży.

Koszty ogrzewania pomoże też obniżyć ocieplenie budynku i dobra izolacja okien. Być może zaskoczy Cię, że w oszczędzaniu pomagają też żaluzje zewnętrzne: chronią okno przed mrozem, śniegiem i deszczem i pomagają izolować pomieszczenie od niekorzystnych czynników pogodowych.

W lecie żaluzje zewnętrzne pomagają też oszczędzać koszty klimatyzacji – zapobiegają przegrzewaniu domu promieniami słońca.

Jak zaoszczędzić na gazie

W przypadku ogrzewania gazowego obowiązują wszystkie rady, które podaliśmy w części o ogrzewaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym kontrolowaniu kotła gazowego, a w przypadku starego pieca gazowego lepiej wymienić go na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Koszty jego zakupu zwrócą się w przybliżeniu już za trzy lata.

Możesz też oszczędzać używając kuchenki gazowej. Nie gotuj na przykład na gazie większej ilości wody – wodę na makaron lub ziemniaki raczej zagotuj w czajniku elektrycznym. Wykorzystuj go też do przygotowania kawy i herbaty. Dobrze dobieraj wielkość garnka do palnika i nie zapominaj o używaniu pokrywek. Piekarnik gazowy możesz wyłączyć kilka minut przed dopieczeniem i wykorzystać nagromadzone ciepło.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Skontroluj wszystkie urządzenia. Czy nie są już stare i nieefektywne? Czy nie można ich całkowicie wyłączać zamiast trybu czuwania? Czy w zamrażarce nie ma warstwy szronu? Czy zawsze wykorzystujesz całą pojemność pralki lub zmywarki? Co możesz, pierz w niższej temperaturze: programy z wyższą temperaturą są energochłonne.

Uważaj też na oświetlenie. Wymień żarówki na oszczędne LED i nie świeć niepotrzebnie – jeżeli wiesz, że do pomieszczenia wrócisz za więcej niż pięć minut, raczej zgaś. Koszty oświetlenia po tym czasie przekroczą nawet włączanie, które wymaga więcej energii.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
10 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
10 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.