Szukaj
Dom i ogród

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
327 przeczytanie
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji
Nadchodzą letnie upały i jeżeli nie masz klimatyzacji, w mieszaniu może być nie do wytrzymania. Co zrobić, jeżeli potrzebujesz pracować w domu, masz chore dzieci, lub z innego powodu nie możesz spędzać upalnych dni w klimatyzowanym pomieszczeniu, w przyrodzie, lub nad wodą?

Zamknij okna

Rada zamknięcia okien może wyglądać bezsensownie, ale ma sens – ogrzane powietrze na zewnątrz będzie cieplejsze niż wewnątrz a w pomieszczeniu go na pewno nie chcesz. Świeże powietrze jest jednak również potrzebne. Rozwiązanie jest proste: dobrze wywietrzyć rano, dopóki powietrze jest jeszcze chłodniejsze. Otwarte okna można też zostawić wieczorem po zmroku i spokojnie przez całą noc, ale uwaga na światło przyciągające owady – w pomieszczeniach, gdzie potrzebujesz wietrzyć z włączonym światłem, raczej zainstaluj siatki do okien.

Wcześnie rano wywietrz przeciągiem – powietrze dzięki szybkiemu przepływowi ochłodzi się najlepiej.

Odbijaj światło

Ciepłe powietrze to nie wszystko – w pomieszczeniach skierowanych na południe i zachód promienie słońca potrafią opierać się wiele godzin i zrobić z pokoju prawdziwą szklarnię. Częściowo możesz je odbijać z pomocą specjalnej folii przeciwsłonecznej na okno, ale najwięcej światła słonecznego zatrzymają opuszczone rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne. Dzięki ich instalacji przed oknem do samych szyb większa część promieni słońca nie przedostanie się wcale. Pamiętaj też o zaciemnieniu okien dachowych.

Wentylatory i pojemniki z lodem

Poruszające się powietrze przyniesie minimalnie wrażenie ochłodzenia, jeżeli więc nie masz innej możliwości (na przykład w biurze, do którego przychodzisz, kiedy już jest za gorąco na wietrzenie), ulżyj sobie przynajmniej z pomocą wentylatora i zimnego napoju. Lód ochłodzi Cię nie tylko w napojach, ale również wtedy, kiedy rozmieścisz wzdłuż ścian pojemniki z kostkami lodu. Oba efekty połączysz, kiedy będziesz dmuchać wentylatorem na butelkę z lodem.

W tropikalne noce będzie łatwiej zasnąć, jeżeli przed snem włożysz na chwilę piżamę do zamrażarki.

Wilgoć chłodzi *

Ostatni trik polega na tym, że wilgotnym powietrzem (przynajmniej do określonej granicy wilgotności) oddycha się przyjemniej. Matki małych dzieci znają trik z powieszeniem wilgotnych prześcieradeł, pieluch lub ręczników w pobliżu łóżeczka dziecięcego, kiedy niemowlęta mają katar. W taki sam sposób można ochłodzić również za gorące pomieszczenie – najlepiej powiesić wilgotne prześcieradło wewnątrz na oknie. Orzeźwi Cię też wytarcie podłogi zimną wodą: w upalne dni spróbuj tego przynajmniej raz dziennie. I nie zapomnij o regularnym piciu – ochładzasz się pocąc a w upale nasze ciało zużywa zaskakująco dużo wody.

*Wskaźnik temperatury odczuwalnej:

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
327 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
327 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?