Szukaj
Dom i ogród

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
176 przeczytanie
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji
Nadchodzą letnie upały i jeżeli nie masz klimatyzacji, w mieszaniu może być nie do wytrzymania. Co zrobić, jeżeli potrzebujesz pracować w domu, masz chore dzieci, lub z innego powodu nie możesz spędzać upalnych dni w klimatyzowanym pomieszczeniu, w przyrodzie, lub nad wodą?

Zamknij okna

Rada zamknięcia okien może wyglądać bezsensownie, ale ma sens – ogrzane powietrze na zewnątrz będzie cieplejsze niż wewnątrz a w pomieszczeniu go na pewno nie chcesz. Świeże powietrze jest jednak również potrzebne. Rozwiązanie jest proste: dobrze wywietrzyć rano, dopóki powietrze jest jeszcze chłodniejsze. Otwarte okna można też zostawić wieczorem po zmroku i spokojnie przez całą noc, ale uwaga na światło przyciągające owady – w pomieszczeniach, gdzie potrzebujesz wietrzyć z włączonym światłem, raczej zainstaluj siatki do okien.

Wcześnie rano wywietrz przeciągiem – powietrze dzięki szybkiemu przepływowi ochłodzi się najlepiej.

Odbijaj światło

Ciepłe powietrze to nie wszystko – w pomieszczeniach skierowanych na południe i zachód promienie słońca potrafią opierać się wiele godzin i zrobić z pokoju prawdziwą szklarnię. Częściowo możesz je odbijać z pomocą specjalnej folii przeciwsłonecznej na okno, ale najwięcej światła słonecznego zatrzymają opuszczone rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne. Dzięki ich instalacji przed oknem do samych szyb większa część promieni słońca nie przedostanie się wcale. Pamiętaj też o zaciemnieniu okien dachowych.

Wentylatory i pojemniki z lodem

Poruszające się powietrze przyniesie minimalnie wrażenie ochłodzenia, jeżeli więc nie masz innej możliwości (na przykład w biurze, do którego przychodzisz, kiedy już jest za gorąco na wietrzenie), ulżyj sobie przynajmniej z pomocą wentylatora i zimnego napoju. Lód ochłodzi Cię nie tylko w napojach, ale również wtedy, kiedy rozmieścisz wzdłuż ścian pojemniki z kostkami lodu. Oba efekty połączysz, kiedy będziesz dmuchać wentylatorem na butelkę z lodem.

W tropikalne noce będzie łatwiej zasnąć, jeżeli przed snem włożysz na chwilę piżamę do zamrażarki.

Wilgoć chłodzi *

Ostatni trik polega na tym, że wilgotnym powietrzem (przynajmniej do określonej granicy wilgotności) oddycha się przyjemniej. Matki małych dzieci znają trik z powieszeniem wilgotnych prześcieradeł, pieluch lub ręczników w pobliżu łóżeczka dziecięcego, kiedy niemowlęta mają katar. W taki sam sposób można ochłodzić również za gorące pomieszczenie – najlepiej powiesić wilgotne prześcieradło wewnątrz na oknie. Orzeźwi Cię też wytarcie podłogi zimną wodą: w upalne dni spróbuj tego przynajmniej raz dziennie. I nie zapomnij o regularnym piciu – ochładzasz się pocąc a w upale nasze ciało zużywa zaskakująco dużo wody.

*Wskaźnik temperatury odczuwalnej:

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
176 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
176 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.