Ozdoby adwentowe
Okres adwentu, czterech niedziel, kiedy czeka się na Boże Narodzenie, zaczyna się zawsze w niedzielę najbliższą 30 listopada. W tym roku pierwsza niedziela adwentowa, która jest jednocześnie początkiem chrześcijańskiego roku liturgicznego, wychodzi na 27 listopada. W 2023 roku będzie nawet 26 listopada, to znaczy w najwcześniejszym możliwym dniu.
W październiku pokazywaliśmy, jak zrobić jesienny wieniec na drzwi. Instrukcję można wykorzystać również dla dekoracji adwentowej – wieniec z zielonych gałązek lub szklanych ozdób może ozdobić drzwi i stół świąteczny. Jeżeli będziesz robić prawdziwy adwentowy wieniec ze świecami, które planujesz zapalić, nie zapomnij umieścić je na bezpieczne metalowe szpikulce i miej zapalony wieniec wciąż pod kontrolą – bywa częstą przyczyną pożaru.
Adwent w ogrodzie
Nie możesz wypić grogu na jarmarku adwentowym? Zrób sobie mały adwentowy kącik na przykład w ogrodzie w pergoli: będzie w nim przyjemnie i nie musisz kontrolować zegarka, jeżeli wyposażysz go w ogrzewanie i oświetlenie. Zamiast halloweenowego party możesz zorganizować również adwentowe spotkanie z gorącymi napojami i słodyczami.
Spokojny adwent bez nerwów
Dla wielu z nas adwent jest przyjemnym okresem barwnych ozdób świetlnych, grających kolęd i woni świątecznego pieczywa. Wielu innych jednak adwentu i świąt za bardzo nie lubi – komuś przypominają nieprzyjemne przeżycia, dla wielu innych chodzi po prostu o nadmiernie hektyczny okres i wymagania (własne i otoczenia). Istnieją jednak sposoby, jak uczynić adwent przyjemniejszym – czy naprawdę nie lubisz Bożego Narodzenia, czy też "tylko" pozwalasz się przewalcować potrzebami otoczenia i świątecznymi rutynami.
Nadchodząca zima jest trudnym okresem – mało dziennego światła i hektyczny koniec roku. Oderwij od tego swoje myśli na przykład wybierając lub robiąc diariusz na następny rok.