Szukaj
Motywy sezonowe
19. grudnia 2023

Minimaliści żyją szczęśliwiej

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
562 przeczytanie
Minimaliści żyją szczęśliwiej
Wzorem współczesnych minimalistów jest niewątpliwie Diogenes z Synopy. Według legendy mieszkał w pustej beczce i posiadał tylko płaszcz, kij, torbę i kubek – a kubek wyrzucił, kiedy przy źródle zobaczył dziecko, jak pije z dłoni. Dziś nawet najwięksi minimaliści potrzebują niewątpliwie więcej rzeczy, ale zwolennicy tego stylu życia zgodnie twierdzą, że im mniej rzeczy ma człowiek, tym jest szczęśliwszy i wolniejszy. Jak chociaż zbliżyć się do zdrowego minimalizmu?

Minimalizm w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie bombardowani nowymi bodźcami, a im więcej rzeczy posiadamy, tym bardziej nasz umysł jest nimi zaprzątnięty. Coraz więcej ludzi skłania się w stronę spokoju i prostoty, a minimalistyczny styl życia staje się coraz popularniejszym trendem w mieszkaniu. Nie chodzi tylko o pozbycie się rzeczy, ale aby wszystko, co mamy, było użyteczne i celowe. Minimalizm to podejście do życia, które kładzie nacisk na jakość nad ilością, prostotę nad złożonością i przestrzeń nad przeładowaniem.

Jak poznać, które rzeczy wyrzucić?

  • Jeżeli nie użyłeś rzeczy dłużej niż rok, pozbądź się jej.
  • Wyrzuć wszystko, co przechowujesz tylko dlatego, że „mogłoby się przydać“.
  • Możesz także zastosować podejście Marii Kondo. Czy ta rzecz cię uszczęśliwia (a może potrzebujesz jej tak bardzo, że bez niej twoje życie by się zasadniczo skomplikowało)? Zachowaj ją. W przeciwnym razie musisz się jej pozbyć.
  • Przeprowadź się lub zasymuluj przeprowadzkę. Czego nie chce Ci się pakować, wziąć ze sobą do nowego mieszkania i rozpakowywać, możesz śmiało wyrzucić.

Meble, kolory i dodatki

Minimalistyczne wnętrze jest przede wszystkim funkcjonalne. Mebli powinno być jak najmniej, powinny mieć proste kształty, a ich powierzchnia powinna być pusta. Minimaliści są również powściągliwi w stosowaniu kolorów: w pomieszczeniach powinny być użyte dwa, maksymalnie trzy stonowane kolory, najlepiej odcienie beżu, szarości i bieli. Spróbuj dopasować meble do podłogi. Chyba największym problemem jest kuchnia, w której korzystamy ze stosunkowo dużej liczby sprzętów i urządzeń. Staraj się trzymać jak najwięcej urządzeń w szafkach lub zabudować je.

Efektywne zaciemnienie w minimalistycznym pomieszczeniu

Otwarte przestrzenie i duże okna, to znaczy dużo światła i w efekcie większe wymagania co do efektywnej techniki zaciemniającej. Do takiego wnętrza najlepiej pasują rolety tekstylne, ewentualnie żaluzje plisse w neutralnych kolorach, które rozproszą dzienne światło i umożliwią przyjemny pobyt w pomieszczeniach mieszkalnych. Sypialnię możesz dokładnie zaciemnić z pomocą rolet przedokiennych.

W każdym razie minimalizm nie powinien polegać na ekstremach i ascezy. Jednak bardziej przestronne i puste pomieszczenie bez nieustannych zakłócających doznań może być tylko korzystna, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu stresu i zamieniając nasz dom w oazę harmonii i odpoczynku.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
5. grudnia 2024

Co wszystko można zrobić z choinką?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
562 przeczytanie
Co wszystko można zrobić z choinką?
Na pewno nie wyrzucać na śmietnik, co chyba dobrze wiesz. Stara choinka może posłużyć ogrodnikom, hodowcom kóz, lub majsterkowiczom. Przeczytaj, jak najlepiej zlikwidować choinkę po Świętach Bożego Narodzenia!
Dom i ogród
1. grudnia 2024

5 powodów, dlaczego warto kupić technikę zaciemniającą właśnie jesienią

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
562 przeczytanie
5 powodów, dlaczego warto kupić technikę zaciemniającą właśnie jesienią
Czy ma jeszcze sens zajmować się techniką zaciemniającą przed zimą? Może będziesz zaskoczony, ale jesień to dobra pora na zakup nowych rolet, żaluzji i siatek przeciw owadom. Podajemy pięć powodów, które dotyczą każdego.