Szukaj
Motywy sezonowe
19. grudnia 2023

Minimaliści żyją szczęśliwiej

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
154 przeczytanie
Minimaliści żyją szczęśliwiej
Wzorem współczesnych minimalistów jest niewątpliwie Diogenes z Synopy. Według legendy mieszkał w pustej beczce i posiadał tylko płaszcz, kij, torbę i kubek – a kubek wyrzucił, kiedy przy źródle zobaczył dziecko, jak pije z dłoni. Dziś nawet najwięksi minimaliści potrzebują niewątpliwie więcej rzeczy, ale zwolennicy tego stylu życia zgodnie twierdzą, że im mniej rzeczy ma człowiek, tym jest szczęśliwszy i wolniejszy. Jak chociaż zbliżyć się do zdrowego minimalizmu?

Minimalizm w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie bombardowani nowymi bodźcami, a im więcej rzeczy posiadamy, tym bardziej nasz umysł jest nimi zaprzątnięty. Coraz więcej ludzi skłania się w stronę spokoju i prostoty, a minimalistyczny styl życia staje się coraz popularniejszym trendem w mieszkaniu. Nie chodzi tylko o pozbycie się rzeczy, ale aby wszystko, co mamy, było użyteczne i celowe. Minimalizm to podejście do życia, które kładzie nacisk na jakość nad ilością, prostotę nad złożonością i przestrzeń nad przeładowaniem.

Jak poznać, które rzeczy wyrzucić?

  • Jeżeli nie użyłeś rzeczy dłużej niż rok, pozbądź się jej.
  • Wyrzuć wszystko, co przechowujesz tylko dlatego, że „mogłoby się przydać“.
  • Możesz także zastosować podejście Marii Kondo. Czy ta rzecz cię uszczęśliwia (a może potrzebujesz jej tak bardzo, że bez niej twoje życie by się zasadniczo skomplikowało)? Zachowaj ją. W przeciwnym razie musisz się jej pozbyć.
  • Przeprowadź się lub zasymuluj przeprowadzkę. Czego nie chce Ci się pakować, wziąć ze sobą do nowego mieszkania i rozpakowywać, możesz śmiało wyrzucić.

Meble, kolory i dodatki

Minimalistyczne wnętrze jest przede wszystkim funkcjonalne. Mebli powinno być jak najmniej, powinny mieć proste kształty, a ich powierzchnia powinna być pusta. Minimaliści są również powściągliwi w stosowaniu kolorów: w pomieszczeniach powinny być użyte dwa, maksymalnie trzy stonowane kolory, najlepiej odcienie beżu, szarości i bieli. Spróbuj dopasować meble do podłogi. Chyba największym problemem jest kuchnia, w której korzystamy ze stosunkowo dużej liczby sprzętów i urządzeń. Staraj się trzymać jak najwięcej urządzeń w szafkach lub zabudować je.

Efektywne zaciemnienie w minimalistycznym pomieszczeniu

Otwarte przestrzenie i duże okna, to znaczy dużo światła i w efekcie większe wymagania co do efektywnej techniki zaciemniającej. Do takiego wnętrza najlepiej pasują rolety tekstylne, ewentualnie żaluzje plisse w neutralnych kolorach, które rozproszą dzienne światło i umożliwią przyjemny pobyt w pomieszczeniach mieszkalnych. Sypialnię możesz dokładnie zaciemnić z pomocą rolet przedokiennych.

W każdym razie minimalizm nie powinien polegać na ekstremach i ascezy. Jednak bardziej przestronne i puste pomieszczenie bez nieustannych zakłócających doznań może być tylko korzystna, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu stresu i zamieniając nasz dom w oazę harmonii i odpoczynku.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
154 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
154 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?