Szukaj
Motywy sezonowe
12. listopada 2022

Listopad w ogrodzie - jak najlepiej zazimować ogród użytkowy

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
339 przeczytanie
Listopad w ogrodzie - jak najlepiej zazimować ogród użytkowy
Kiedy zazimować ogród? W listopadzie już nie powinieneś z tym zwlekać, żeby nie zaskoczył Cię mróz i śnieg. Zobacz, czego potrzebuje ogród użytkowy przed zimą!

Jakie owoce i warzywa zbieramy w listopadzie

Listopad jest ostatnim miesiącem na zbiory odpornych roślin uprawnych. Zbieramy warzywa korzeniowe – marchew, pasternak, seler, rzodkiewkę, buraki lub rzepę. Marchew, pasternak i czarny korzeń wytrzyma na grządkach całą zimę (w razie mrozów bez śniegu trzeba je przykryć słomą). Jeżeli pod koniec sierpnia i we wrześniu jeszcze zasialiśmy, możemy jeszcze zbierać kapustę (głowiastą i brukselkę), chińską, zimowy por, cykorię, dąbrówkę, rzodkiewkę, mangold, szpinak, lub zimową i wiosenną cebulę. Więcej warzywnych rad znajdziesz tu. Z drzew w listopadzie zbieramy pigwy, jarząb słodkoowocowy, owoce mieszpółki, lub późniejsze jabłka (zaczekamy, aż przez dzień ustąpią mrozy).

Co w listopadzie zasiać na grządki

Jeżeli nie ma mrozów, możemy zasiać warzywa do pierwszych wiosennych zbiorów: wczesną karotkę, rzodkiewki, sałatę, cebulę lub pietruszkę (naciową i korzeniową). Grządki przykryjemy nietkaną tekstylią, rządki ochronimy mulczem. Siejemy idealnie do rowków, które utrzymują wilgoć i chronią przed wahaniami temperatury.

Przepowiednie na miesiąc listopad

  • Jaki listopad, taki marzec.
  • Kiedy na Dzień Zaduszny jasna pogoda panuje, zwiastuje to przyjście zimy.
  • Kiedy jeszcze w listopadzie grzmi, przyszły rok bywa urodzajny.
  • W listopadzie za dużo śniegu i wody, to oznaka nieurodzaju.
  • Jeżeli gęś na Marcina pójdzie po lodzie, w przyszłym roku długie lato będzie.
  • Kiedy w listopadzie gwiazdy migocą, mrozy wcześnie przyjdą.
  • Katarzyna na lodzie, Wigilia na błocie.
  • Jeżeli drzewa w listopadzie kwitną, zima potrwa aż do lata.
  • Kiedy na świętego Andrzeja śnieg pada, długo poleży.

Koniec letniego czasu: przestajemy spędzać wolny czas w ogrodzie

Z przyjściem niskich temperatur i końcem letniego czasu już prawdopodobnie nie będziemy spędzać w ogrodzie nawet tych najcieplejszych popołudni – jak gdyby nie starczyło, że codziennie jest ciemno nieco wcześniej, zmiana czasu od razu przyspieszyła przyjście zmroku o godzinę i wcześniej się też ochładza. Powinniśmy wyczyścić żaluzje zewnętrzne, a jeżeli masz pergolę, będzie trzeba również ją przygotować na zimę. W którymś z następnych artykułów poradzimy, jak to zrobić!

Jak przygotować ogród na zimę

Podobnie, jak postępowaliśmy w przypadku zazimowania balkonu, ale na większą skalę – również w ogrodzie trzeba, oprócz pozbierania dojrzałych owoców, ochronić przed kaprysami pogody rośliny trwałe, meble ogrodowe i inne sprzęty plenerowe. Pospadane liście zgrabimy lub pozbieramy odkurzaczem do liści i ułożymy na kompost. 

NASZA RADA 
Nie sprzątamy liści na całej powierzchni ogrodu. Gdzieś w rogu zostawimy kupkę gałęzi i niezgrabionych liści – to schronienie umożliwi przezimowanie użytecznych owadów, a nawet jeży.

Trawnik dobrze jest przed zimą skosić, jeżeli już tego nie zrobiliśmy, ale nie zupełnie na krótko – najlepsza jest wysokość około pięciu centymetrów. Niezasadzone grządki skopiemy i nawieziemy kompost, ostatnią skoszoną trawę, lub gnój; pozostały kompost porozrzucamy i napowietrzymy. Przed zimą dobrze podlejemy drzewa i krzewy. Jeżeli do ogrodu może się dostać zwierzyna, ochronimy pnie siatką. Rośliny trwałe przykryjemy choiną, sianem lub warstwą kompostu. Meble ogrodowe umyjemy i, o ile tj. możliwe, schowamy np. do domku ogrodowego – jeżeli zostawiamy je na zewnątrz, przykryjemy je plandeką lub specjalnym pokrowcem. Upewnimy się, że wszystkie markizy są dokładnie zaciągnięte i nie może się do nich dostać wilgoć.

Zazimowanie zbiorników wodnych

Jeziorka ogrodowego nie trzeba opróżniać, ale ważne jest jego regularne czyszczenie od napadanych liści i innych zanieczyszczeń. Wrażliwsze rośliny wodne będzie trzeba wyjąć i ułożyć w naczyniu z wodą, np. w piwnicy lub innych chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie obniży się poniżej zera. Przed przejściem mrozów zdemontujemy pompę, filtry wodne i inne wyposażenie (na przykład lampy UV). Jeżeli w jeziorku przezimują rośliny lub zwierzęta wodne, będzie trzeba włożyć do niego pływak zapobiegający całkowitemu zamarznięciu powierzchni; dla pomyślnego przezimowania ryb jest niezbędna głębokość minimalnie 1 m. Beczki i inne pojemniki na wodę deszczową opróżnimy i ułożymy do góry dnem.

Oprócz beczek nie zapomnimy o ułożeniu pustych doniczek i tacek, maszyn i narzędzi ogrodowych. A teraz już tylko pozostaje cieszyć się na wiosnę!

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
339 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
339 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.