Szukaj
Dom i ogród
10. sierpnia 2022

Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
996 przeczytanie
Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie
Zrobić to sam, czy zwrócić się do specjalistów? Kiedy chodzi o ogród, na decyzję ma wpływ szereg czynników. Po pierwsze fakt, czy prace techniczne bawią Cię i umiesz je wykonywać, po drugie aspekt czasowy, po trzecie finansowy. Niektóre instalacje ponadto z różnych powodów lepiej zlecić specjalistom. Co możesz zrobić w ogrodzie sam?

Grządki: tak

Architekt ogrodowy opłaci się, jeżeli masz nietypowy ogród na niestandardowej działce, na przykład na zboczu. Pomoże Ci też w przypadku, kiedy nie masz wyobraźni przestrzennej i po prostu nie umiesz zadecydować, jak zorganizować ogród. W przypadku prostego ogrodu i przynajmniej przybliżonej wizji możesz zabrać się za planowanie sam. Nie zapomnij o przemyśleniu celu, do jakiego chcesz przede wszystkim wykorzystać ogród i rozdzieleniu ogrodu na odpoczynkowy.

Dla inspiracji mamy tu pomysły na nietradycyjne warzywo.

Jeziorko: dasz sobie radę

Ogrodowe jeziorko nie jest trudno wybudować samodzielnie, ale musisz przeprowadzić rozpoznanie podłoża, które zadecyduje o tym, jak złożony będzie wykop i jakie grozi ryzyko obsunięcia się brzegów. Elementu wodnego w ogrodzie na pewno nie powinno zabraknąć.

Szopa lub domek ogrodowy: najlepsza jest składanka

Jako szopę na narzędzia najłatwiej kupić montowany domek ogrodowy. Na budowę obiektów do 5 metrów wysokości i mniej niż 25 m2 zabudowanej powierzchni nie potrzebujesz pozwolenia. Rozważ budowę we własnym zakresie – do tego jest potrzebne duże doświadczenie i specyficzne umiejętności. Jeżeli jednak budowałeś już podobny domek i wiesz, że dasz radę, możesz się do tego zabrać.

Domek dla dzieci: spróbuj

Drewniany domek na drzewie jest na pewno bardziej estetyczny, niż plastikowa konstrukcja z supermarketu. Zręczny rodzic poradzi sobie z budową podobnego typu, w Internecie można znaleźć wiele projektów. Co do pozwolenia na budowę, obowiązują takie same zasady, jak dla zadaszenia na narzędzia.

Pergola: bioklimatyczną wybudujesz łatwo, drewniana jest wyzwaniem

Z drewnianą konstrukcją pergoli poradzi sobie raczej doświadczony majsterkowicz. Będziesz potrzebować wybetonowanej powierzchni lub innej podłogi, gdzie będzie można umieścić stopy na słupki. Następnie musisz naciąć drewno, przeszlifować belki, zabejcować i polakierować. W zależności od użytego podkładu wybierzesz stopy i umocujesz je do fundamentów, następnie czeka Cię montaż konstrukcji.

Jeżeli wybierzesz pergolę bioklimatyczną, nie czeka Cię podobnie złożona procedura. Z przygotowanych na miarę części bez problemów wybudujesz samodzielnie konstrukcję pergoli. Oczywiście możesz sobie zaoszczędzić pracy, wybrać fachowy montaż i tylko cieszyć się na letnie przyjemne chwile pod pergolą.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
11. października 2024

Nasze wyroby i bezpieczeństwo dzieci

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
996 przeczytanie
Nasze wyroby i bezpieczeństwo dzieci
Dzieci to radość i kłopoty, a przede wszystkim to najważniejsze na świecie. Obserwujemy ich postępy, jak z radością i ciekawością odkrywają świat i próbują nowych rzeczy. Normalne wyposażenie domu, urządzenia i żaluzje i rolety mogą być dla dzieci niebezpieczne. Bądź przewidujący i zabezpiecz swoje mieszkanie. My Ci w tym pomożemy.
Dom i ogród
8. października 2024

Zimowa pielęgnacja Twojego ogrodu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
996 przeczytanie
Zimowa pielęgnacja Twojego ogrodu
Wraz z przyjściem zimy kończy się okres intensywnej uprawy w ogrodzie i większość prac. Prawdziwi ogrodnicy nie spoczywają jednak na wawrzynach nawet w chłodnym okresie, bowiem wiedzą, że dzięki regularnemu utrzymaniu ogród będzie lśnić nawet w środku nudnej i szarej zimy. Piękny ogród w zimie możesz mieć też i nie musisz do tego być profesjonalnym ogrodnikiem. Jak to zrobić?