Szukaj
Dom i ogród
10. sierpnia 2022

Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
702 przeczytanie
Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie
Zrobić to sam, czy zwrócić się do specjalistów? Kiedy chodzi o ogród, na decyzję ma wpływ szereg czynników. Po pierwsze fakt, czy prace techniczne bawią Cię i umiesz je wykonywać, po drugie aspekt czasowy, po trzecie finansowy. Niektóre instalacje ponadto z różnych powodów lepiej zlecić specjalistom. Co możesz zrobić w ogrodzie sam?

Grządki: tak

Architekt ogrodowy opłaci się, jeżeli masz nietypowy ogród na niestandardowej działce, na przykład na zboczu. Pomoże Ci też w przypadku, kiedy nie masz wyobraźni przestrzennej i po prostu nie umiesz zadecydować, jak zorganizować ogród. W przypadku prostego ogrodu i przynajmniej przybliżonej wizji możesz zabrać się za planowanie sam. Nie zapomnij o przemyśleniu celu, do jakiego chcesz przede wszystkim wykorzystać ogród i rozdzieleniu ogrodu na odpoczynkowy.

Dla inspiracji mamy tu pomysły na nietradycyjne warzywo.

Jeziorko: dasz sobie radę

Ogrodowe jeziorko nie jest trudno wybudować samodzielnie, ale musisz przeprowadzić rozpoznanie podłoża, które zadecyduje o tym, jak złożony będzie wykop i jakie grozi ryzyko obsunięcia się brzegów. Elementu wodnego w ogrodzie na pewno nie powinno zabraknąć.

Szopa lub domek ogrodowy: najlepsza jest składanka

Jako szopę na narzędzia najłatwiej kupić montowany domek ogrodowy. Na budowę obiektów do 5 metrów wysokości i mniej niż 25 m2 zabudowanej powierzchni nie potrzebujesz pozwolenia. Rozważ budowę we własnym zakresie – do tego jest potrzebne duże doświadczenie i specyficzne umiejętności. Jeżeli jednak budowałeś już podobny domek i wiesz, że dasz radę, możesz się do tego zabrać.

Domek dla dzieci: spróbuj

Drewniany domek na drzewie jest na pewno bardziej estetyczny, niż plastikowa konstrukcja z supermarketu. Zręczny rodzic poradzi sobie z budową podobnego typu, w Internecie można znaleźć wiele projektów. Co do pozwolenia na budowę, obowiązują takie same zasady, jak dla zadaszenia na narzędzia.

Pergola: bioklimatyczną wybudujesz łatwo, drewniana jest wyzwaniem

Z drewnianą konstrukcją pergoli poradzi sobie raczej doświadczony majsterkowicz. Będziesz potrzebować wybetonowanej powierzchni lub innej podłogi, gdzie będzie można umieścić stopy na słupki. Następnie musisz naciąć drewno, przeszlifować belki, zabejcować i polakierować. W zależności od użytego podkładu wybierzesz stopy i umocujesz je do fundamentów, następnie czeka Cię montaż konstrukcji.

Jeżeli wybierzesz pergolę bioklimatyczną, nie czeka Cię podobnie złożona procedura. Z przygotowanych na miarę części bez problemów wybudujesz samodzielnie konstrukcję pergoli. Oczywiście możesz sobie zaoszczędzić pracy, wybrać fachowy montaż i tylko cieszyć się na letnie przyjemne chwile pod pergolą.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
702 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
702 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?