Szukaj
Dom i ogród
7. września 2022

Basen w ogrodzie: jak urządzić okolicę

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
505 przeczytanie
Basen w ogrodzie: jak urządzić okolicę
W letnie dni niema nic lepszego, niż zanurzyć się do własnego basenu! Jak to jednak zrobić, aby przyjemnemu orzeźwieniu odpowiadała też okolica zbiornika wodnego?

Trawa, czy twarda podłoga?

Po pierwsze zależy od tego, czy mamy basen nadziemny, czy wpuszczony do terenu. Okolica obu rodzajów basenów powinna być przeciwpoślizgowa, w przypadku basenu nadziemnego musimy jeszcze pamiętać o chłodniejszej części roku, kiedy na wyznaczonej powierzchni nie będzie stać basen. Najłatwiejsze jest pozostawienie wokół basenu trawy, ale w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że będziemy chodzić po ziemi i nosić do basenu ją oraz kamyki i inne zanieczyszczenia. Przynajmniej częściowo problem można rozwiązać tekstylną lub gumową matą w okolicy schodków. Jeżeli jednak mamy taką możliwość, miejsce pod basenem i wokół niego dobrze jest wykończyć chropowatymi płytkami brukowymi, naturalnym lub sztucznym kamieniem.

Dla bezpieczeństwa zarówno nadziemny, jak też wpuszczony basen powinien mieć możliwość zakrycia. Na pewno nie wolno zostawiać w okolicy basenu dzieci bez nadzoru.

Łatwe utrzymanie i komfort cieplny

Powierzchni w okolicy wpuszczonego basenu powinniśmy poświęcać więcej uwagi. Powinna być, oczywiście, też przeciwpoślizgowa, ale ponadto powinna być łatwa w utrzymaniu a w słoneczne dni nie nagrzewać się nadmiernie. Powierzchnia, która parzy w bose stopy, potrafi uczynić korzystanie z basenu nieprzyjemnym.

Bruk, kamień i płytki betonowe są, co prawda, łatwe w utrzymaniu, ale parzą w stopy. Drewno jest przyjemne i nie nagrzewa się, ale ma większe wymagania co do utrzymania. Do kompromisowych materiałów patrzy mieszanka kamyków ze spoiwem żywicowym, ewentualnie kompozyt drewna i plastiku, który na dotyk i wizualnie przypomina drewno, ma długą żywotność i jest łatwy w utrzymaniu. Przy tym nie musisz się bać, że nie jest ekologiczny - jest w pełni recyklowalny.

Z materiału woodplastic są też produkowane elementy płotów, więc można dopasować płot lub ogrodzenie przy basenie z podłogą wokół niego.

Zaplecze w pergoli

Mogłoby się wydawać, pe oprócz leżaka ogrodowego lub koca do basenu już nic więcej nie potrzeba. Ogrodowa pergola w pobliżu potrafi jednak uczynić przyjemniejszym pobyt w ogrodzie. Pod pergolą może być miejsce do siedzenia, ale również stół z przekąskami i napojami, suszarka do odkładania ręczników, lub cała letnia kuchnia. Prosto od basenu można też wyskoczyć na przykład na smakołyki z grilla.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
505 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
505 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.