Szukaj
Dom i ogród
7. września 2022

Basen w ogrodzie: jak urządzić okolicę

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
220 przeczytanie
Basen w ogrodzie: jak urządzić okolicę
W letnie dni niema nic lepszego, niż zanurzyć się do własnego basenu! Jak to jednak zrobić, aby przyjemnemu orzeźwieniu odpowiadała też okolica zbiornika wodnego?

Trawa, czy twarda podłoga?

Po pierwsze zależy od tego, czy mamy basen nadziemny, czy wpuszczony do terenu. Okolica obu rodzajów basenów powinna być przeciwpoślizgowa, w przypadku basenu nadziemnego musimy jeszcze pamiętać o chłodniejszej części roku, kiedy na wyznaczonej powierzchni nie będzie stać basen. Najłatwiejsze jest pozostawienie wokół basenu trawy, ale w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że będziemy chodzić po ziemi i nosić do basenu ją oraz kamyki i inne zanieczyszczenia. Przynajmniej częściowo problem można rozwiązać tekstylną lub gumową matą w okolicy schodków. Jeżeli jednak mamy taką możliwość, miejsce pod basenem i wokół niego dobrze jest wykończyć chropowatymi płytkami brukowymi, naturalnym lub sztucznym kamieniem.

Dla bezpieczeństwa zarówno nadziemny, jak też wpuszczony basen powinien mieć możliwość zakrycia. Na pewno nie wolno zostawiać w okolicy basenu dzieci bez nadzoru.

Łatwe utrzymanie i komfort cieplny

Powierzchni w okolicy wpuszczonego basenu powinniśmy poświęcać więcej uwagi. Powinna być, oczywiście, też przeciwpoślizgowa, ale ponadto powinna być łatwa w utrzymaniu a w słoneczne dni nie nagrzewać się nadmiernie. Powierzchnia, która parzy w bose stopy, potrafi uczynić korzystanie z basenu nieprzyjemnym.

Bruk, kamień i płytki betonowe są, co prawda, łatwe w utrzymaniu, ale parzą w stopy. Drewno jest przyjemne i nie nagrzewa się, ale ma większe wymagania co do utrzymania. Do kompromisowych materiałów patrzy mieszanka kamyków ze spoiwem żywicowym, ewentualnie kompozyt drewna i plastiku, który na dotyk i wizualnie przypomina drewno, ma długą żywotność i jest łatwy w utrzymaniu. Przy tym nie musisz się bać, że nie jest ekologiczny - jest w pełni recyklowalny.

Z materiału woodplastic są też produkowane elementy płotów, więc można dopasować płot lub ogrodzenie przy basenie z podłogą wokół niego.

Zaplecze w pergoli

Mogłoby się wydawać, pe oprócz leżaka ogrodowego lub koca do basenu już nic więcej nie potrzeba. Ogrodowa pergola w pobliżu potrafi jednak uczynić przyjemniejszym pobyt w ogrodzie. Pod pergolą może być miejsce do siedzenia, ale również stół z przekąskami i napojami, suszarka do odkładania ręczników, lub cała letnia kuchnia. Prosto od basenu można też wyskoczyć na przykład na smakołyki z grilla.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Zrób to sam
6. czerwca 2023

Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
220 przeczytanie
Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów
Czy sami zbliżacie się do następnego etapu życia, czy też przeprowadzacie do swojego domu starzejących się rodziców, mieszkanie dla seniorów potrzebuje zmian. Gdzie są najpilniejsze i jak je rozwiązać?
Świat Isotry
5. czerwca 2023

NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
220 przeczytanie
NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI
Od 2019 roku, kiedy w lutym na targach budowlanych Coneco w Bratysławie przedstawiliśmy nasz bestseller - aluminiową pergolę bioklimatyczną ARTOSI, doszło do wielu jej ulepszeń o dodano do niej więcej akcesoriów i dodatków, takich jak oświetlenie LED, rolety ekranowe ALFA-ZIP lub ALFA-ZIP PLUS, przesuwne oszklenie ARTOSI GLASS. Teraz jednak dajemy innowacją inny wymiar, jakim jest doskonałe zgranie pergoli i zadaszenia na samochody na jednej parceli dzięki naszej nowości na rynku - zadaszeniu na samochody CARPORT ARTOSI.