Szukaj
Motywy sezonowe

Co dokończyć jesienią w ogrodzie?

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
101 przeczytanie
Co dokończyć jesienią w ogrodzie?
Na początku listopada zaczynamy myśleć o zazimowaniu ogrodu, ale powinniśmy też pamiętać o jesiennym skopaniu grządek, skoszeniu trawnika, ewentualnie zasianiu warzyw do pierwszych wiosennych zbiorów. Co jeszcze trzeba zdążyć, zanim zacznie marznąć?

Ogród ozdobny i użytkowy w listopadzie

W okresie pierwszych przymrozków zbieramy ostatnie owoce i warzywa korzeniowe, jeżeli nie marznie, wysiewamy warzywa do pierwszych wiosennych zbiorów. Przed zimą skosimy trawnik, zgrabimy napadane liście i skopiemy niezasadzone grządki. Bulwy georginii po pierwszym przemarznięciu wyjmiemy z ziemi i ułożymy na zimę, natomiast możemy sadzić tulipany I inne rośliny cebulkowe. Wokół drzew i na grządki truskawek wskazane jest zakopanie płytko odleżanego kompostu lub nawozu.

Nie lekceważ jesiennego kopania grządek – pomoże w regeneracji gleby i osłabi resztki chwastów.

Jak zazimować pergolę, markizy i meble ogrodowe

Nowoczesne aluminiowe pergole nie wymagają specjalnego czyszczenia – wystarczy podstawowe utrzymanie, to znaczy usunięcie grubych zanieczyszczeń, wyczyszczenie kanalików odwadniających i ochrona uszczelek gumowych specjalnym środkiem. Lamele przed zimą ustawić w pozycji 90 °, aby zapobiec ich przymarznięciu.

Markizy zewnętrzne całkowicie schować, aby nie zwilgotniały. Nie zapomnij wypuścić wody z węży, aby w nich nie zamarzła i nie rozerwała ich. W suchym miejscu trzeba ułożyć narzędzia i meble, ewentualnie przykryć je plandeką. Wyczyść też podłogi pod pergolą, na tarasie lub na balkonie.

Zimowa kryjówka dla jeży i owadów

Doskonale sprzątnięty ogród wygląda, co prawda, przyjemnie, ale w zimie nie ma szans na zapewnienie możliwości przezimowania różnym stworzeniom. Drobne zwierzątka (jeże, ale również użyteczne owady, na przykład biedronki) potrzebują przy tym kupki liści, gałęzi, skoszonej trawy, itp., gdzie mogą bezpiecznie spędzić zimę.

Jeżeli chcesz pomóc zwierzętom, zostaw gdzieś w rogu ogrodu podobną kupkę. Alternatywnie możesz zrobić lub kupić domek lub budkę dla jeży, kryjówkę dla węży i jaszczurek, ewentualnie hotel dla owadów. Karmnik pocieszy głodne ptaki, które jednocześnie możesz z bliska obserwować w ogrodzie.

Jeż ważący mniej niż 600 gramów na zewnątrz zimy nie przeżyje, jeżeli więc znajdziesz takiego w ogrodzie w drugiej połowie listopada, odwieź go do schroniska dla zwierząt.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
101 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
101 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.