Nietradycyjne warzywa liściowe: sałaty, szpinaki, koper włoski i mangold
Każdy zna sałatę głowiastą lub lodową, ewentualnie rukolę i roszpunkę. Są to nie tylko jadalne listki, które możesz uprawiać w ogrodzie: na bieżące potrzeby jest świetna sałata masłowa, która szybko dorasta (ale też najszybciej więdnie, dlatego trzeba ją skonsumować jak najszybciej), jako źródło liści do sałatki Caesar wykorzystasz własną wyhodowaną sałatę rzymską a pikantny gorzkawy smak daniom zapewni mała ilość listków pietruszki naciowej.
TIP: Zalety zrównoważonego ogrodu
Zaczyna być modny mangold, z którego można wykorzystać liście i szypułki. Liście zazwyczaj dusi się na wzór szpinaku, w taki sam sposób można wykorzystać też szpinak nowozelandzki (trętwian czterorożny). Nazwę otrzymał tylko dzięki podobnemu wykorzystaniu – nie jest spokrewniony ze szpinakiem, inny jest też jego okres wegetacji. Największe zbiory są w letnich miesiącach, w odróżnieniu od wiosennych i jesiennych zbiorów szpinaku. Szpinak nowozelandzki nadaje się też surowy do sałatek, zwłaszcza po zakryciu rosnących liści przed światłem, aby nie ściemniały. Delikatny smak i dużo korzyści dla zdrowia ma szczypiorek chiński czosnkowy (lub czosnek bulwiasty).
Szerokie wykorzystanie ma też koper włoski – nasiona nadają się do mieszanek ziołowych na lepsze trawienie, specyficzny smak i aromat nada rosołom, dressingom i marynatom. Surowe płatki kopru włoskiego mogą być częścią sałatek, całą bulwę można upiec lub ugotować w mleku.
W ogrodzie możesz też wyhodować szczaw. Ale nie ten, który na spacerach zrywamy przy leśnych drogach – szczaw ogrodowy jest wybornym warzywem do sałatek, past lub zup jarzynowych.
Jadalny piżmian i jadalne kwiaty
Piżmian zazwyczaj znamy jako składnik mieszanek na herbaty, jako piżmian jadalny nazywany okra, tradycyjny surowiec południowych stanów USA, Karaibów, zachodniej Azji, wschodnich regionów Morza Śródziemnego i północnych Indii. Bywa składnikiem smażonych lub duszonych mięs lub zup. Okrę możesz wyhodować również w naszych warunkach.
Trendem ostatnich lat stają się jadalne kwiaty – według tego kryterium można też szukać wśród nasion kwiatów. Jeżeli chcesz urozmaicić sałatki, kanapki lub desery jadalną dekoracją, zasiej nasiona nasturcji, ogórecznika, fiołków lub nagietków.
Kwiaty cukinii smażone w cieście są doskonałą, pierwotnie włoską przekąską.
Patisony, hokkaido i inne rodzaje dyni: tykwy nie muszą być tylko ozdobą
Do tykw należą wszystkie dynie, cukinie oraz patisony, kiedyś popularne „latające talerze“, którymi możesz urozmaicić ogródek i jadłospis również dziś. Wszystkie rodzaje dyni są jadalne, ale niektóre są smaczniejsze i łatwiejsze do przygotowania, niż inne. Możesz więc w kuchni, jeżeli będzie Ci się chciało, przygotować danie nawet z wydłubanego miąższu z dyni na Halloween („meksykańskiej“).
Ozdobą ogrodu będą kolorowe gatunki o ciekawych kształtach, takie jak Sweet Dumpling (biało-zielona), dynia żołądkowa w kształcie truskawki, śnieżnobiała White Pearl lub lagenaria (tykwa pospolita w kształcie butelki). Jako oryginalny surowiec do kuchni posłuży dynia makaronowa – wygląda niepozornie, ale po ugotowaniu miąższ rozpada się na włókna, które można jeść jak spaghetti. Najczęściej jednak do wykorzystania w kuchni uprawia się dynie Hokkaido, masłową lub muszkatołową.
Dynie wszystkich rodzajów i wielkości idealnie posłużą jako dekoracja – większe można wydłubać i wykroić, mniejsze umieścić do skrzynek lub dekoracyjnych zakątków.