Szukaj
Motywy sezonowe
1. lipca 2022

Nietradycyjne warzywo: spróbuj wyhodować koper włoski, mangold lub okrę

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
211 przeczytanie
Nietradycyjne warzywo: spróbuj wyhodować koper włoski, mangold lub okrę
Rozszerz horyzonty i spróbuj jadalnych kwiatów, okry, niezwykłych rodzajów warzyw liściowych, lub na przykład kopru włoskiego. Im bogatszy ogród i jadłospis, tym lepiej!

Nietradycyjne warzywa liściowe: sałaty, szpinaki, koper włoski i mangold

Każdy zna sałatę głowiastą lub lodową, ewentualnie rukolę i roszpunkę. Są to nie tylko jadalne listki, które możesz uprawiać w ogrodzie: na bieżące potrzeby jest świetna sałata masłowa, która szybko dorasta (ale też najszybciej więdnie, dlatego trzeba ją skonsumować jak najszybciej), jako źródło liści do sałatki Caesar wykorzystasz własną wyhodowaną sałatę rzymską a pikantny gorzkawy smak daniom zapewni mała ilość listków pietruszki naciowej.

TIP: Zalety zrównoważonego ogrodu

Zaczyna być modny mangold, z którego można wykorzystać liście i szypułki. Liście zazwyczaj dusi się na wzór szpinaku, w taki sam sposób można wykorzystać też szpinak nowozelandzki (trętwian czterorożny). Nazwę otrzymał tylko dzięki podobnemu wykorzystaniu – nie jest spokrewniony ze szpinakiem, inny jest też jego okres wegetacji. Największe zbiory są w letnich miesiącach, w odróżnieniu od wiosennych i jesiennych zbiorów szpinaku. Szpinak nowozelandzki nadaje się też surowy do sałatek, zwłaszcza po zakryciu rosnących liści przed światłem, aby nie ściemniały. Delikatny smak i dużo korzyści dla zdrowia ma szczypiorek chiński czosnkowy (lub czosnek bulwiasty).

Szerokie wykorzystanie ma też koper włoski – nasiona nadają się do mieszanek ziołowych na lepsze trawienie, specyficzny smak i aromat nada rosołom, dressingom i marynatom. Surowe płatki kopru włoskiego mogą być częścią sałatek, całą bulwę można upiec lub ugotować w mleku.

W ogrodzie możesz też wyhodować szczaw. Ale nie ten, który na spacerach zrywamy przy leśnych drogach – szczaw ogrodowy jest wybornym warzywem do sałatek, past lub zup jarzynowych.

Jadalny piżmian i jadalne kwiaty

Piżmian zazwyczaj znamy jako składnik mieszanek na herbaty, jako piżmian jadalny nazywany okra, tradycyjny surowiec południowych stanów USA, Karaibów, zachodniej Azji, wschodnich regionów Morza Śródziemnego i północnych Indii. Bywa składnikiem smażonych lub duszonych mięs lub zup. Okrę możesz wyhodować również w naszych warunkach.

Trendem ostatnich lat stają się jadalne kwiaty – według tego kryterium można też szukać wśród nasion kwiatów. Jeżeli chcesz urozmaicić sałatki, kanapki lub desery jadalną dekoracją, zasiej nasiona nasturcji, ogórecznika, fiołków lub nagietków.

Kwiaty cukinii smażone w cieście są doskonałą, pierwotnie włoską przekąską.

Patisony, hokkaido i inne rodzaje dyni: tykwy nie muszą być tylko ozdobą

Do tykw należą wszystkie dynie, cukinie oraz patisony, kiedyś popularne „latające talerze“, którymi możesz urozmaicić ogródek i jadłospis również dziś. Wszystkie rodzaje dyni są jadalne, ale niektóre są smaczniejsze i łatwiejsze do przygotowania, niż inne. Możesz więc w kuchni, jeżeli będzie Ci się chciało, przygotować danie nawet z wydłubanego miąższu z dyni na Halloween („meksykańskiej“).

Ozdobą ogrodu będą kolorowe gatunki o ciekawych kształtach, takie jak Sweet Dumpling (biało-zielona), dynia żołądkowa w kształcie truskawki, śnieżnobiała White Pearl lub lagenaria (tykwa pospolita w kształcie butelki). Jako oryginalny surowiec do kuchni posłuży dynia makaronowa – wygląda niepozornie, ale po ugotowaniu miąższ rozpada się na włókna, które można jeść jak spaghetti. Najczęściej jednak do wykorzystania w kuchni uprawia się dynie Hokkaido, masłową lub muszkatołową.

Dynie wszystkich rodzajów i wielkości idealnie posłużą jako dekoracja – większe można wydłubać i wykroić, mniejsze umieścić do skrzynek lub dekoracyjnych zakątków.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
211 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
211 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.