Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2022

Wiosna w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
136 przeczytanie
Wiosna w ogrodzie
Przyszła wiosna. Jak użyć sobie wiosny w ogrodzie i o niczym nie zapomnieć?

Pielęgnacja krzewów i drzew

Późna wiosna, przede wszystkim koniec kwietnia i maj, pod względem prac w ogrodzie, prawdopodobnie wymaga najwięcej pracy. Na bieżąco trzeba usuwać przekwitłe kwiaty drzew ozdobnych (bzu, sakur, itd.), aby drzewa nie traciły siły. Przycinaj żywopłot, ozdobne, po odkwitnięciu przytnij forsycję i skróć pędy piwonii drzewiastych o trzy oczka. Możesz zacząć szczepić drzewa owocowe metodą za korę. Na starych gałęziach wyłam latorośle, niektóre gatunki drzew możesz mnożyć przez sadzonkowanie.

Ogród ozdobny i użytkowy

Zasadź trawy ozdobne, paprocie i wyhodowane sadzonki roślin dwuletnich (na przykład bratki) lub jesienne kwiaty jednoroczne (astry). Z najbardziej wrażliwymi roślinami jednorocznymi zaczekaj do drugiej połowy maja. Możesz dosadzić do alpinarium nowe rośliny, po 15 maja mogą iść do ziemi wrażliwe kwiaty cebulkowe i rośliny cebulowe (pacioreczniki, georginie lub begonie).

Utrzymuj trawnik tak, aby nie zdążył zakwitnąć. Konieczne jest regularne koszenie i podlewanie, ale również usuwanie chwastów i od czasu do czasu nawożenie. Możesz założyć nowy trawnik oraz zasiać nasiona na łąkę kwiatową.

Ważna jest pielęgnacja zasadzonych truskawek. Jeżeli noce są jeszcze chłodniejsze, zakrywaj je nietkaną tekstylią – przez dzień jednak nie zapomnij jej usunąć, aby owady mogły opylać rośliny. Drzewa i krzewy owocowe możesz spryskiwać przeciwko szkodnikom. Po odkwitnięciu usuń część za gęsto rosnących owoców z gałęzi, pozostałe będą większe i lepszej jakości.

Przerywaj warzywa zasadzone w kwietniu i zbieraj wczesny urodzaj (sałata, rzodkiewki, szpinak). W maju już możesz sadzić bardziej wrażliwe zioła: rozmaryn, majeranek i bazylię. Mulczuj grządki mieloną korą sosnową.

Przyjemne spędzanie czasu w ogrodzie

Pobyt w ogrodzie na wiosnę uczyni przyjemniejszym pergola. Najlepiej chroni przed kaprysami pogody pergola bioklimatyczna: kiedy przyjdzie wiosenny deszczyk, łatwo zamkniesz lamele i możesz zostać na świeżym powietrzu. W pergoli możesz odpoczywać, bawić się z przyjaciółmi, lub na przykład grillować.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
136 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
136 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.