Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2022

Wiosna w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
499 przeczytanie
Wiosna w ogrodzie
Przyszła wiosna. Jak użyć sobie wiosny w ogrodzie i o niczym nie zapomnieć?

Pielęgnacja krzewów i drzew

Późna wiosna, przede wszystkim koniec kwietnia i maj, pod względem prac w ogrodzie, prawdopodobnie wymaga najwięcej pracy. Na bieżąco trzeba usuwać przekwitłe kwiaty drzew ozdobnych (bzu, sakur, itd.), aby drzewa nie traciły siły. Przycinaj żywopłot, ozdobne, po odkwitnięciu przytnij forsycję i skróć pędy piwonii drzewiastych o trzy oczka. Możesz zacząć szczepić drzewa owocowe metodą za korę. Na starych gałęziach wyłam latorośle, niektóre gatunki drzew możesz mnożyć przez sadzonkowanie.

Ogród ozdobny i użytkowy

Zasadź trawy ozdobne, paprocie i wyhodowane sadzonki roślin dwuletnich (na przykład bratki) lub jesienne kwiaty jednoroczne (astry). Z najbardziej wrażliwymi roślinami jednorocznymi zaczekaj do drugiej połowy maja. Możesz dosadzić do alpinarium nowe rośliny, po 15 maja mogą iść do ziemi wrażliwe kwiaty cebulkowe i rośliny cebulowe (pacioreczniki, georginie lub begonie).

Utrzymuj trawnik tak, aby nie zdążył zakwitnąć. Konieczne jest regularne koszenie i podlewanie, ale również usuwanie chwastów i od czasu do czasu nawożenie. Możesz założyć nowy trawnik oraz zasiać nasiona na łąkę kwiatową.

Ważna jest pielęgnacja zasadzonych truskawek. Jeżeli noce są jeszcze chłodniejsze, zakrywaj je nietkaną tekstylią – przez dzień jednak nie zapomnij jej usunąć, aby owady mogły opylać rośliny. Drzewa i krzewy owocowe możesz spryskiwać przeciwko szkodnikom. Po odkwitnięciu usuń część za gęsto rosnących owoców z gałęzi, pozostałe będą większe i lepszej jakości.

Przerywaj warzywa zasadzone w kwietniu i zbieraj wczesny urodzaj (sałata, rzodkiewki, szpinak). W maju już możesz sadzić bardziej wrażliwe zioła: rozmaryn, majeranek i bazylię. Mulczuj grządki mieloną korą sosnową.

Przyjemne spędzanie czasu w ogrodzie

Pobyt w ogrodzie na wiosnę uczyni przyjemniejszym pergola. Najlepiej chroni przed kaprysami pogody pergola bioklimatyczna: kiedy przyjdzie wiosenny deszczyk, łatwo zamkniesz lamele i możesz zostać na świeżym powietrzu. W pergoli możesz odpoczywać, bawić się z przyjaciółmi, lub na przykład grillować.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
499 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
499 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.