Szukaj
Motywy sezonowe
1. grudnia 2023

Idealne warunki cieplne wewnątrz pomogą zapewnić rolety ekranowe

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
124 przeczytanie
Idealne warunki cieplne wewnątrz pomogą zapewnić rolety ekranowe
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu lub klimatyzacji? Te pytania zadaje sobie chyba każdy z nas i nie ma czemu się dziwić: konieczność podwyższenia temperatury na termostacie o jeden stopień może nas kosztować nawet kilka tysięcy koron za sezon grzewczy! Przy tym istnieje pomocnik, który obniży straty ciepła w zimie, zapobiega przegrzewaniu mieszkania w lecie i jeszcze dobrze wygląda: rolety ekranowe.

Jaką temperaturę masz w domu?

Jaka jest idealna temperatura pokojowa do pracy a jaka do odpoczynku? Standaryzowana. tzw. obliczeniowa temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych określa rozporządzenie nr 194/2007 DU. na 20 °C. W praktyce nie musimy się tym jednak kierować – każde pomieszczenie i cel, do którego je zazwyczaj wykorzystujemy, wymaga trochę innego nastawienia termostatu. Gdzie mielibyśmy mieć najlepiej nagrzane a w jakich pomieszczeniach jest wskazane chłodniejsze środowisko?

Zdrowa temperatura w domu: na jaką temperaturę ogrzewać

Najcieplej powinno być w łazience, abyśmy nie przeziębili się przy szybkim przejściu z ciepłego prysznica do chłodniejszego środowiska. Natomiast najmniej trzeba ogrzewać w korytarzach oraz w sypialni – dla dobrego snu wskazane jest nastawienie termostatu między 16 i 19 °C. Kuchnia w naturalny sposób ogrzeje się ciepłem z pieczenia i gotowania, jej stała temperatura również może być niższa.

Na ile stopnie ogrzewać poszczególne pomieszczenia?

  • Łazienka: 22–24 °C
  • Pokój dzienny i dziecięcy: 20–22 °C
  • Sypialnia, kuchnia i korytarz: 17–19 °C
  • Pomieszczenia niemieszkalne: 15–17 °C

Idealna temperatura do spania dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci

Przy jakiej temperaturze powinny spać dzieci i niemowlęta? Przede wszystkim w przypadku małych dzieci mamy skłonność do przesady zauważając, że mają zimne rączki lub nóżki. Również dzieciom nie powinniśmy za mocno grzać, przegrzewanie jest dla niemowląt gorsze, niż łagodne hartowanie. Optymalna temperatura do spania wynosi 18–20 °C (w dzień można dzieci kłaść też w cieplejszym pomieszczeniu), ale może się zdarzyć, że już 18 °C będzie dla dziecka za dużo: spróbuj obniżyć nastawienie aż na 16 °C, będzie mu łatwiej oddychać i spać. Jeżeli odkrywa się, ubrać je w cieplejszy kombinezonie lub piżamę, ewentualnie dodać skarpetki do spania.

Rady, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

  • wietrz szybko i intensywnie, tj. otwórz całkowicie okna na pięć, maksymalnie dziesięć minut, aby wymieniło się powietrze, ale nie zdążyły ostygnąć ściany
  • skontroluj, czy masz szczelne okna i drzwi, jak pisaliśmy w poprzednim artykule
  • aż 5 % kosztów ogrzewania zaoszczędzi gruby dywan, który izoluje chłód od podłogi i jednocześnie podnosi odczuwalną temperaturę (dzięki ciepłemu materiałowi pod nogami jest nam cieplej, chociaż temperatura powietrza pozostaje niższa)
  • spróbuj na ścianę za grzejnikami nalepić folię odblaskową, która będzie odbijać ciepło z powrotem do pomieszczenia
  • regularnie odpowietrzaj grzejniki
  • odchodząc z domu nie wyłączaj całkowicie ogrzewania (na ponowne nagrzanie zużyje się więcej energii), ale stłum je na 16–18 °C

Oszczędność energii z roletami ekranowymi

Rolety ekranowe nie służą tylko do zatrzymywania promieni słonecznych w lecie – zapobiegają cyrkulacji zimnego powietrza do okien, ograniczają promieniowanie cieplne z pomieszczenia na zewnątrz, oraz odbijają uchodzące ciepło z powrotem do okna. Właściwości izolacyjne szyby podwójnej poprawi roleta ekranowa na poziom szyby potrójnej. O roletach ekranowych ISOTRA pisaliśmy tu.

Oprócz wybornych właściwości izolacyjnych w zimie i w lecie do ich zalet należy też nowoczesny i elegancki wygląd, częściowe przepuszczanie światła i ograniczenie strat ciepła. Materiały ekranowe umożliwiają widok z okien na zewnątrz i przy tym chronią prywatność, ponieważ ograniczają widok do okien z ulicy. Rolety są odporne na czynniki atmosferyczne i zapewnią zarówno całoroczny komfort cieplny, jak też oszczędniejsze ogrzewanie – przydatne są też jako dodatek do domów pasywnych.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
124 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
124 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.