Szukaj
Motywy sezonowe

Hartowanie pod pergolą

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
2 min.
633 przeczytanie
Hartowanie pod pergolą
Należy do Twoich noworocznych przedsięwzięć również zdrowszy styl życia? Wypróbuj hartowanie – a jeżeli masz ogród lub taras, wybuduj sobie od razu własny kącik do hartowania.

Jeziorko kąpielowe lub kadź

Prawowierne morsy nie pogardzą dostatecznie przestronną kadzią lub innym zbiornikiem napełnionym wodą. Ogrodowe jeziorko kąpielowe może być używane również przez pozostałą część roku i łatwiej je utrzymać niezamarznięte.

Jak zacząć hartowanie?

  • w przypadku kąpieli na zewnątrz najlepiej zacząć już w lecie i stopniowo adaptować się do coraz niższych temperatur
  • zaczynamy tylko wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi i porządku
  • ważna jest systematyczność: Znajdź czas co najmniej raz, ale maksymalnie trzy razy w tygodniu (ale zimny prysznic możesz brać codziennie)
  • jeżeli nie masz treningu z lata i jesieni, przygotowujemy się do zanurzenia do lodowatej wody najpierw wycierając kończyny wilgotnymi myjkami i stopniowo przedłużając zimne prysznice
  • przed zanurzeniem i po zanurzeniu wykonamy gimnastykę

Efekt zdrowotny hartowania jest niewątpliwy. Hartowanie wzmacnia odporność, pomaga w spalaniu tłuszczu i łagodzi objawy alergii. Jego zwolennicy podkreślają też pozytywny wpływ na komfort psychiczny.

W zaśnieżonym ogrodzie można się hartować również krótko leżąc lub chodząc boso w świeżym śniegu.

Domowe łaźnie pod pergolą

Jeżeli nie odważysz się na hartowanie całego ciała, spróbuj chociaż kąpieli nóg: napełnij dwa odpowiednio duży naczynia gorącą i zimną wodą i na przemian mocz w nich nogi – dwie minuty w ciepłej wodzie, minutę w zimnej. Dno można wyłożyć kamykami, które pomogą w lepszym ukrwieniu nóg.

Pod ogrodową pergolą możesz też wybudować domowe łaźnie zimowe: bądź dwa naczynia na opisaną powyżej kąpiel nóg Kneippa, lub wielką kadź do hartowania całego ciała.

W ogrodzie możesz mieć też zdrowotny brodzik, który może nawiązywać do jeziorka ogrodowego

Sauna w ogrodzie

Chcesz oprócz zdrowego ochłodzenia spróbować jeszcze zdrowszych zmian temperatury? Spraw sobie do ogrodu saunę. Istnieją dwa typy: klasyczna fińska ogrzewana piecem i infrasauna, która wykorzystuje promienniki podczerwieni. Ochładzanie przeprowadza się jednak tylko po saunowaniu w klasycznej saunie.

Jeżeli planujesz budowę sauny, najpierw zdecyduj się, czy chcesz saunę zewnętrzną, czy domek saunowy. Sauna plenerowa jest w zasadzie tylko lepiej izolowaną sauną wewnętrzną, natomiast domek saunowy jest to kompleksowy budynek z drewna, który umożliwia korzystanie z innych pomieszczeń, na przykład z pomieszczenia z jacuzzi. Zewnętrzną kadź do ochłody lub wannę (która jest integralną częścią saunowania) możesz wykorzystać też do hartowania, lub na odwrót.

Czy wybierzesz saunę, hartowanie, czy też oba, życzymy Ci szczęśliwego, pomyślnego i zdrowego początku nowego roku.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
18. lipca 2024

Co jest modne w mieszkaniu? Wielofunkcyjne meble, ekologiczne kominki lub żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
633 przeczytanie
Co jest modne w mieszkaniu? Wielofunkcyjne meble, ekologiczne kominki lub żaluzje zewnętrzne
Jak wygląda nowoczesne gospodarstwo domowe w 2024 roku? Zapomnij o wyraźnych wzorach, fałszywych kwiatach i otwartych półkach w kuchni – o najnowszych trendach w urządzaniu mieszkań przeczytasz w naszym artykule.
Zrób to sam
16. lipca 2024

DIY puszki (nie tylko) na ołówki i kredki

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
633 przeczytanie
DIY puszki (nie tylko) na ołówki i kredki
Jeżeli boisz się skomplikowanych DIY wytworów, możesz spokojnie odetchnąć. Nasza następna rada, jak ulepszyć dom, jest znów bardzo prosta. Byś może bardziej, niż myślisz. A wykorzystanie? Sam zobaczysz!