Szukaj
Dom i ogród
1. lutego 2024

Ekologiczne trendy dla domu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
31 przeczytanie
Ekologiczne trendy dla domu
Jednym z głównych najnowszych trendów jest przyjazność dla środowiska i zrównoważony rozwój. Odpowiedzialnie zachowując się wobec przyrody zazwyczaj możemy pomóc również własnemu portfelowi. Jak zatem ulepszyć swój dom tak, aby spełniał wymagania zrównoważonego mieszkania i był przy tym nowoczesny i elegancki?

Zapobiegaj stratom ciepła

Podstawą ekologicznego mieszkania jest oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania. Straty ciepła nieocieplonymi ścianami powodują niepotrzebne marnowanie pieniędzy i zasobów naturalnych. Sprawdź, którędy uchodzi ciepło – oprócz ściany obwodowych lub dachu może chodzić o duże oszklone powierzchnie okien i drzwi balkonowych. Ze stratami ciepła możesz walczyć też odpowiednim zaciemnieniem, idealnie żaluzjami zewnętrznymi.

Oszczędność energii do świecenia

Technologia LED i oszczędne energetycznie oświetlenie stają się standardem w nowoczesnym mieszkaniu. Inteligentne oświetlenie z możliwością regulacji intensywności światła i automatycznym wyłączaniem sprzyja nie tylko oszczędności energii, ale również stworzeniu przyjemnej atmosfery w domu. Jeżeli masz miejsce na dachu domu lub w ogrodzie, możesz ulepszyć swój bilans energetyczny instalując panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła.

Mówili to już nasi rodzice: Gaś światło! Świecenie w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma, to niepotrzebne marnotrawstwo.

Oszczędności energii elektrycznej wyraźnie sprzyja też wybór urządzeń i sposób ich używania. Wybieraj najoszczędniejsze warianty i odłączaj je od sieci, kiedy nie są używane. Inne rady dotyczące oszczędzania energii możesz przeczytać w naszym artykule.

Dosłownie zielone mieszkanie

Zielone mieszkanie nie obejdzie się bez zielonych roślin pokojowych. Pomagają w utrzymaniu przyjemnego klimatu i poprawiają jakość powietrza. Skrzydłokwiat, język teściowej lub pokojowe palmy i draceny należą do najlepszych oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach od szkodliwych substancji, zastąpią też oczyszczacz powietrza. Wykorzystaj też inne naturalne lub łatwo recyklowalne materiały: drewno, metal, naturalne tekstylia lub szkło.


A jeśli mówimy o recyklingu, to również gospodarka odpadami jest kluczowym elementem ekologicznego gospodarstwa domowego. Podejście ekologiczne opiera się na zasadzie „reduce – reuse – recycle”, czasami jako czwarte R dodaje się „rethink”.

Najpierw zastanów się (rethink), czy naprawdę potrzebujesz danej rzeczy. Następnie zastanów się, jak możesz zredukować (reduce) ilość rzeczy, których używasz (zajrzyj na przykład do naszego artykułu i minimalizmie). O ile to jest możliwe, ponownie używaj rzeczy, które już masz (reuse), na przykład noś na zakupy własne torby. A kiedy jakaś rzecz już naprawdę dosłuży, wyrzuć ją do odpowiedniego pojemnika, który umożliwi jej recykling (recycle). 

Oprócz papieru, plastiku i szkła można dziś segregować i umożliwić ponowne wykorzystanie również kartonowych opakowań od napojów, odpadu metalowego lub tekstyliów.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
31 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
31 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?