Szukaj
Dom i ogród
1. lutego 2024

Ekologiczne trendy dla domu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
145 przeczytanie
Ekologiczne trendy dla domu
Jednym z głównych najnowszych trendów jest przyjazność dla środowiska i zrównoważony rozwój. Odpowiedzialnie zachowując się wobec przyrody zazwyczaj możemy pomóc również własnemu portfelowi. Jak zatem ulepszyć swój dom tak, aby spełniał wymagania zrównoważonego mieszkania i był przy tym nowoczesny i elegancki?

Zapobiegaj stratom ciepła

Podstawą ekologicznego mieszkania jest oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania. Straty ciepła nieocieplonymi ścianami powodują niepotrzebne marnowanie pieniędzy i zasobów naturalnych. Sprawdź, którędy uchodzi ciepło – oprócz ściany obwodowych lub dachu może chodzić o duże oszklone powierzchnie okien i drzwi balkonowych. Ze stratami ciepła możesz walczyć też odpowiednim zaciemnieniem, idealnie żaluzjami zewnętrznymi.

Oszczędność energii do świecenia

Technologia LED i oszczędne energetycznie oświetlenie stają się standardem w nowoczesnym mieszkaniu. Inteligentne oświetlenie z możliwością regulacji intensywności światła i automatycznym wyłączaniem sprzyja nie tylko oszczędności energii, ale również stworzeniu przyjemnej atmosfery w domu. Jeżeli masz miejsce na dachu domu lub w ogrodzie, możesz ulepszyć swój bilans energetyczny instalując panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła.

Mówili to już nasi rodzice: Gaś światło! Świecenie w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma, to niepotrzebne marnotrawstwo.

Oszczędności energii elektrycznej wyraźnie sprzyja też wybór urządzeń i sposób ich używania. Wybieraj najoszczędniejsze warianty i odłączaj je od sieci, kiedy nie są używane. Inne rady dotyczące oszczędzania energii możesz przeczytać w naszym artykule.

Dosłownie zielone mieszkanie

Zielone mieszkanie nie obejdzie się bez zielonych roślin pokojowych. Pomagają w utrzymaniu przyjemnego klimatu i poprawiają jakość powietrza. Skrzydłokwiat, język teściowej lub pokojowe palmy i draceny należą do najlepszych oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach od szkodliwych substancji, zastąpią też oczyszczacz powietrza. Wykorzystaj też inne naturalne lub łatwo recyklowalne materiały: drewno, metal, naturalne tekstylia lub szkło.


A jeśli mówimy o recyklingu, to również gospodarka odpadami jest kluczowym elementem ekologicznego gospodarstwa domowego. Podejście ekologiczne opiera się na zasadzie „reduce – reuse – recycle”, czasami jako czwarte R dodaje się „rethink”.

Najpierw zastanów się (rethink), czy naprawdę potrzebujesz danej rzeczy. Następnie zastanów się, jak możesz zredukować (reduce) ilość rzeczy, których używasz (zajrzyj na przykład do naszego artykułu i minimalizmie). O ile to jest możliwe, ponownie używaj rzeczy, które już masz (reuse), na przykład noś na zakupy własne torby. A kiedy jakaś rzecz już naprawdę dosłuży, wyrzuć ją do odpowiedniego pojemnika, który umożliwi jej recykling (recycle). 

Oprócz papieru, plastiku i szkła można dziś segregować i umożliwić ponowne wykorzystanie również kartonowych opakowań od napojów, odpadu metalowego lub tekstyliów.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
145 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
145 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.