Szukaj
Motywy sezonowe
1. listopada 2023

Świętuj Dzień Czekolady

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
104 przeczytanie
Świętuj Dzień Czekolady
Kto nie lubi czekolady? Prawdziwi czekoladoholicy wiedzą, w jakiej temperaturze ją przechowywać, w jakiej konsumować i dlaczego na pewni nie powinna znaleźć się na bezpośrednim słońcu.

Gorzka, mleczna, biała i Ruby

W dzieciństwie znaliśmy gorzką i mleczną, później wynaleziono też białą. Istnieje jednak jeszcze czwarty typ, który jest produkowany z ziaren kakaowca odmiany Ruby według tajnej receptury, której częścią jest na przykład również kwasek cytrynowy. Czekolada ma niepowtarzalny różowy kolor i smak podobny doi klasycznej czekolady z dodatkowym posmakiem owocowym i waniliowym.

  • Światowy Dzień Czekolady – 7 lipca
  • Międzynarodowy Dzień Czekolady – 13 września
  • Dzień czekolady – 28 października
  • Dzień Czekoladowych Słodyczy – 28 grudnia

Przechowuj w chłodnym i suchym miejscu, ale nie w lodówce

Przechowywanie czekolady jest swego rodzaju alchemią. Jeżeli będzie za ciepło, roztopi się. W kontakcie z powietrzem i światłem słonecznym ponadto dochodzi do oksydacji. Nadmierny chłód i wilgoć lub częste zmiany temperatury prowadzą do kondensacji i tak zwanych wykwitów. Na pewno czekolady nie należy przechowywać w lodówce, zarówno z powodu nadmiernego chłodu i wilgoci, jak też z powodu łatwego wchłaniania okolicznych zapachów. Idealna jest temperatura w granicach 12 - 20 stopni, w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dala od silnie aromatycznych artykułów spożywczych lub substancji. Uwaga - nawet w idealnych warunkach nie wytrzyma wiecznie. Jej spożycia nie należy odkładać dłużej niż rok.

Idealnym miejscem jest więc dobrze zaciemniona i niezbyt ciepła spiżarnia. Jeżeli masz kuchnię lub spiżarnię z oknami na południe, od gorąca pomoże j odizolować na przykład żaluzja zewnętrzna. W spiżarni z oknami na północ wystarczą zupełnie również klasyczne aluminiowe żaluzje poziome lub prosta roleta tekstylna.

Gdzie i jak najlepiej delektować się czekoladą

Zapomnij o potajemnie odłamywanych kawałkach czekolady do gotowania. Lepiej od czasu do czasu pozwolić sobie na wysokiej jakości czekoladę o wysokiej zawartości kakao, najlepiej ze specjalistycznej manufaktury czekolady lub od mistrza czekolady, i cieszyć się nią w spokoju i dobrym towarzystwie. Chociaż dni są coraz krótsze, wciąż jest przyjemnie i Dzień Czekolady możesz obchodzić na przykład w ogrodzie, z przyjaciółmi pod pergolą, degustując różne smaki wyborowego kakaowego przysmaku.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
104 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
104 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.