Szukaj
Dom i ogród
16. października 2023

Prosta droga do bardziej ekologicznego życia: zacznij już teraz!

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
234 przeczytanie
Prosta droga do bardziej ekologicznego życia: zacznij już teraz!
Czechy należą do czołówki w segregowaniu odpadów – według ubiegłorocznych statystyk aktywnie segreguje 73 % z nas. Możemy jednak zachowywać się jeszcze bardziej ekologicznie, i to bez większego wysiłku: użyteczne i łatwe sposoby znajdziesz w naszym artykule.

Zasada RRR: reduce, reuse, recycle

Zasada nazywana RRR według angielskich słów reduce (redukować), reuse (wykorzystać ponownie) i recycle (recyklować), umożliwia ograniczenie produkcji odpadów. Zakup nowych rzeczy rozważymy (reduce), już zakupione ponownie wykorzystamy, dopóki tj. możliwe (reuse), i dopiero kiedy już nie mogą służyć, odniesiemy je do segregowanego odpadu (recycle). Poradzimy Ci, jakimi wyrobami umożliwiającymi ponowne użycie zastąpić te jednorazowe, i jak niepotrzebnie nie trwonić.

Czego trzeba unikać

Jest to proste: ogranicz jednorazowe opakowania i nierecyklowalne wyroby. Przyrodzie szkodą plastikowe słomki do napojów, plastikowe waciki, aerozole (nieszkodliwe są oznaczone certyfikatem ekologicznym) i niepotrzebna chemia w środkach czyszczących. Mnóstwo zbędnego odpadu wyprodukuje też używanie wkładek menstruacyjnych lub tamponów jednorazowych pieluszek dla dzieci.

Używanie tekstylnych pieluch jest dziś dużo łatwiejsze, niż pamiętają nasze mamy lub babcie. Przewijanie, dzięki systemowi majteczek, nie jest bardziej skomplikowane niż z jednorazowymi, a w podróży można używać bardziej ekologicznych, degradowalnych wariantów pieluch papierowych.

Jeżeli Twój ulubiony napój jest sprzedawany w szkle i w plastiku, jednoznaczną opcją jest opakowanie szklane. Nie kupuj do domu wody w butelkach PET – jeżeli nie masz dobrej z wodociągu, spróbuj raczej dzbanka filtrującego. Nie mielibyśmy też sprawiać cierpienia innym żywym istotom kupując wyroby testowane na zwierzętach.

Ekologiczne warianty, których warto spróbować

W kuchni można zastąpić jednorazowe gąbki gąbkami, które można prać, a zamiast jednorazowych ściereczek używać klasycznych tekstylnych, do „brudnych prac“ szmat nadających się do prania. Plastikowych naczyń i przyborów, które już w kuchni masz, używaj według zasady RRR do końca ich żywotności, ale nowe kupuj w miarę możliwości tylko drewniane, ze stali nierdzewnej lub bambusowe. Staranniej planuj zakupy żywności, abyś nie musiał wyrzucać przeterminowanych surowców lub resztek jedzenia. 

Również żywność możesz kupować bardziej ekologicznie – spróbuj znaleźć w okolicy sklep sprzedający bez opakowań i co możesz, kupuj u lokalnych producentów. Gdzie tj. możliwe, wybieraj bio żywność, która jest produkowana przyjaźniej dla środowiska. Swój ślad ekologiczny zmniejszysz też ograniczając spożycie mięsa.

Bardziej ekologiczna może też być nasza łazienka: Spróbuj zamiast nierecyklowalnej plastikowej degradowalnej szczoteczki bambusowej. Z bambusu lub z drewna są produkowane również ładne grzebienie. Preferuj twarde mydła i szampony zamiast mydeł i szamponów w płynie i wypróbuj naturalne dezodoranty. Do dyspozycji mamy dziś tampony do demakijażu lub kubeczki menstruacyjne, które można prać.

Tekstylne chusteczki do nosa – tak czy nie?

W okresie epidemii chorób dróg oddechowych bezpieczniejsze jest używanie jednorazowych chusteczek papierowych, ale wciąż chodzi o znacznie miej ekologiczną i ekonomiczną opcję, niż tekstylne, z których bakterie i wirusy można usunąć piorąc w temperaturze 95 °C i prasując, więc jeżeli chcesz chronić przyrod i własny portfel, nie musisz bać się ich używać, jeżeli będzie je często wymieniać a po manipulacji z nimi zawsze umyjesz ręce.

W całym mieszkaniu możesz oszczędzać wodę bądź aktywnie (zamykając wodę podczas golenia lub mycia zębów, skracając czas brania prysznica), lub kupić oszczędzacze na krany i oszczędne głowice prysznicowe. Przyrodę i własny portfel chronimy też używając akumulatorów, oszczędnych urządzeń i żarówek LED, jak pisaliśmy w tym artykule. Ekologia i ekonomika w tym przypadku idą ramię w ramię.

Nie wyrzucaj, tego, co można naprawić, lub co prawda działa, ale „wyszło z mody“. Rzeczy powinniśmy używać aż do końca ich żywotności a te, których potrzebujemy tylko od czasu do czasu, raczej wypożyczyć. Naprawdę jest konieczne posiadanie wiertarki, której używamy raz w roku?

Jeżeli do tej pory nie segregujesz odpadów, lub nie wszystkie kategorie, mogą Ci pomóc specjalne kosze lub pojemniki na segregowany odpad. Ułożone w sztaplę zmieszczą się nawet w wąskiej niszy, niskie na dolnych półkach w kuchni lub spiżarni. Istnieje wiele wariantów.

A poza domem? Chyba się domyślasz: zamiast samochodu więcej chodzić pieszo, jeździć na rowerze i korzystać z komunikacji publicznej. Warto też zastanowić się nad wyborem prezentów dla Twoich bliskich – dawaj tylko to, o czym wiesz, że naprawdę wykorzystają. Najlepszym wariantem jest darowanie przeżycia, z którego na pewno nie stanie się przeszkadzający zbieracz kurzu.

Co nosić wszędzie ze sobą w plecaku, torbie lub torebce?

  • tekstylną torbę na zakupy
  • torebki na pieczywo i owoce, kiedy idziesz na zakupy
  • własną butelkę na wodę
  • kubek podróżny na kawę (idealnie szklany lub nierdzewny)
  • własne sztućce, jeżeli często jesz w miejscach, gdzie używa się tylko plastikowych

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji

Nadmierne ogrzewanie, ale również chłodzenie nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Spróbuj najpierw lepiej się ubrać, skontrolować izolację okien i drzwi, lub lepiej ocieplić dom. W lecie możesz wykorzystać przeciąg lub ochłodzić mieszkanie zielonymi roślinami. Z izolację przed upałem i chłodem pomogą na przykład żaluzje i rolety zewnętrzne.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
234 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
234 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.