Szukaj
Motywy sezonowe
11. stycznia 2024

Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
67 przeczytanie
Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?
Projektowanie biofilne, które wprowadza do wnętrz naturalne elementy, to rosnący trend nie tylko w pomieszczeniach firmowych, ale także w domach. Nie musisz przy tym mieć w domu całej ściany pokrytej mchem. Na pewno już dziś wykorzystujesz w swoim domu wiele elementów łączących mieszkanie z naturą.

Rośliny domowe i ogrody wertykalne

Projektowanie biofilne opiera się na przekonaniu, że człowiek ma naturalną potrzebę kontaktu z naturą. To podejście projektowe stara się wprowadzić do wnętrza elementy żywej natury lub wykorzystuje materiały imitujące lub przypominające żywą naturę. Pobyt w biofilnych wnętrzach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i zdrowie.

Zielone rośliny i ogrody wertykalne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie natury do wnętrz. Żywe rośliny nie tylko wizualnie ożywiają przestrzeń, ale także poprawiają jakość powietrza i wnoszą do domu pozytywną energię. Prawie każdy ma w domu zieloną roślinę w doniczce.

Ogród wertykalny może zająć całą ścianę, ale można go także wbudować w mieszkaniu w formie mniejszej skrzynki mającej zaledwie kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony. Nie trzeba się ich bać, mają praktycznie same zalety: nawilżają i oczyszczają powietrze, usuwają dwutlenek węgla, latem chłodzą wnętrze i pochłaniają hałas. Zielone ściany mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, ale można je również wykorzystać jako miniaturowy ogród. Wystarczy po prostu wybrać.

Naturalne kolory i materiały

Poczucie kontaktu z naturą wesprzesz stosując naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy prawdziwa skóra, maksymalnie zachowując ich naturalne powierzchnie i fakturę. Dodatki mogą być ceramiczne lub tekstylne, suszone kwiaty również będą wyglądać naturalnie. Ważną rolę odgrywa także dobór kolorów: ziemiste odcienie, odcienie zieleni i błękitu stanowią podstawę do stworzenia spokojnej i harmonijnej przestrzeni.

Można też pójść o krok dalej i wykorzystać w swoim biofilnym domu naturalne dźwięki i zapachy – albo wykorzystując naturalne dźwięki płynącej wody w wewnętrznych fontannach, wykorzystując nagrania z odgłosami natury, albo wykorzystując dyfuzor lub lampę aromatyczną z naturalnymi olejkami aromatycznymi.

Dostęp do naturalnego światła

Wystarczająca ilość naturalnego światła to kluczowy element biofilnego projektowania – zielona ściana oświetlona świetlówkami wygląda nienaturalnie. Swobodne przenikanie światła do wnętrza zapewniają m.in. duże okna i przepuszczalne zaciemnienie, na przykład żaluzje plisse lub japońskie ściany. Miękkie i przyjemne światło w połączeniu z innymi biofilnymi elementami we wnętrzu pomoże zredukować stres i sprawi, że dom będzie dla nas oazą spokoju i dobrego samopoczucia.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
67 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
67 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?