Szukaj
Motywy sezonowe
11. stycznia 2024

Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
177 przeczytanie
Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?
Projektowanie biofilne, które wprowadza do wnętrz naturalne elementy, to rosnący trend nie tylko w pomieszczeniach firmowych, ale także w domach. Nie musisz przy tym mieć w domu całej ściany pokrytej mchem. Na pewno już dziś wykorzystujesz w swoim domu wiele elementów łączących mieszkanie z naturą.

Rośliny domowe i ogrody wertykalne

Projektowanie biofilne opiera się na przekonaniu, że człowiek ma naturalną potrzebę kontaktu z naturą. To podejście projektowe stara się wprowadzić do wnętrza elementy żywej natury lub wykorzystuje materiały imitujące lub przypominające żywą naturę. Pobyt w biofilnych wnętrzach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i zdrowie.

Zielone rośliny i ogrody wertykalne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie natury do wnętrz. Żywe rośliny nie tylko wizualnie ożywiają przestrzeń, ale także poprawiają jakość powietrza i wnoszą do domu pozytywną energię. Prawie każdy ma w domu zieloną roślinę w doniczce.

Ogród wertykalny może zająć całą ścianę, ale można go także wbudować w mieszkaniu w formie mniejszej skrzynki mającej zaledwie kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony. Nie trzeba się ich bać, mają praktycznie same zalety: nawilżają i oczyszczają powietrze, usuwają dwutlenek węgla, latem chłodzą wnętrze i pochłaniają hałas. Zielone ściany mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, ale można je również wykorzystać jako miniaturowy ogród. Wystarczy po prostu wybrać.

Naturalne kolory i materiały

Poczucie kontaktu z naturą wesprzesz stosując naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy prawdziwa skóra, maksymalnie zachowując ich naturalne powierzchnie i fakturę. Dodatki mogą być ceramiczne lub tekstylne, suszone kwiaty również będą wyglądać naturalnie. Ważną rolę odgrywa także dobór kolorów: ziemiste odcienie, odcienie zieleni i błękitu stanowią podstawę do stworzenia spokojnej i harmonijnej przestrzeni.

Można też pójść o krok dalej i wykorzystać w swoim biofilnym domu naturalne dźwięki i zapachy – albo wykorzystując naturalne dźwięki płynącej wody w wewnętrznych fontannach, wykorzystując nagrania z odgłosami natury, albo wykorzystując dyfuzor lub lampę aromatyczną z naturalnymi olejkami aromatycznymi.

Dostęp do naturalnego światła

Wystarczająca ilość naturalnego światła to kluczowy element biofilnego projektowania – zielona ściana oświetlona świetlówkami wygląda nienaturalnie. Swobodne przenikanie światła do wnętrza zapewniają m.in. duże okna i przepuszczalne zaciemnienie, na przykład żaluzje plisse lub japońskie ściany. Miękkie i przyjemne światło w połączeniu z innymi biofilnymi elementami we wnętrzu pomoże zredukować stres i sprawi, że dom będzie dla nas oazą spokoju i dobrego samopoczucia.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
177 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
177 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.