Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2023

Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
123 przeczytanie
Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?
Skończyły się najdłuższe wakacje, jakie uczniowie mogą mieć w Republice Czeskiej. Jakie długie były w porównaniu ze standardowymi i ile najwięcej wolnych dni możemy u nas mieć?

Najkrótsze i najdłuższe wakacje

Wakacje w Republice Czeskiej są standardowe i ustalanie ich terminów jest proste: od 1 lipca do 31 sierpnia. Jednak nie oznacza to, że dzieci i uczniowie szkół średnich mają zawsze dokładnie 62 wolne dni. Przeważnie przybywają trzy dni: kiedy lipiec zaczyna się w poniedziałek, sierpień kończy się w sobotę, więc uczniowie dostaną oprócz czerwcowego weekendu jeszcze pierwszą wrześniową niedzielę. A jeżeli pierwszego lipca wychodzi na niedzielę, do szkoły nie idzie się jeszcze przez cały pierwszy wrześniowy weekend.

Szczególna sytuacja następuje, kiedy 30 czerwca jest w piątek, ewentualnie 1 września w poniedziałek. Taka sytuacja przynosi bowiem „samotne“ dni bądź na początku, lub na odwrót, na końcu roku szkolnego – w pierwszym przypadku pierwszy dzień szkoły byłby w piątek, w drugim świadectwa byłyby rozdawane w poniedziałek. A znaczna część rodziców i uczniów prawdopodobnie nie chciałaby przerywać pierwszego wakacyjnego tygodnia z powodu jednego dnia. Dlatego ministerstwo organizując rok szkolny unika samotnych dni i gdyby ostatni dzień roku szkolnego wychodziłby na poniedziałek, szkoła kończy się w piątek – atak samo postępuje się w przypadku pierwszego dnia szkoły w piątek. Taka sytuacja była akurat w tym roku, dzięki czemu w piątek zamiast pierwszego dnia w szkole można było urządzić imprezę ogrodową i jeszcze użyć sobie dodatkowych trzech wolnych dni we wrześniu.

Jednak uczniowie szkół podstawowych i średnich mają pecha, kiedy wakacje zaczynają się w środę lub czwartek. Wtedy również początek szkoły wychodzi na dzień powszedni inny niż piątek, i zamiast 65 czeka ich tylko 62 nieprzerwanych wolnych dni.

Najmniejsza i największa liczba świąt oprócz weekendów

Wydaje Ci się, że prawie wszystkie święta państwowe są w weekend? Tylko wydaje się: ustawa nr 245/2000 Dz.U. o świętach państwowych, innych świętach, znaczących dniach i dniach wolnych od pracy określa w sumie 13 wolnych dni. Są one rozłożone tak, że zawsze któryś z nich wychodzi na weekend, ale zawsze minimalnie 8 wychodzi na dni powszednie.

Zastanawiasz się, który rok jest pechowy, kiedy masz tylko 8 dni wolnych z 13? Wystarczy sprawdzić kalendarz: zawsze jest to rok nieprzestępny rozpoczynający się w sobotę. Z kolei w roku nieprzestępnym rozpoczynającym się w poniedziałek lub czwartek oraz w roku przestępnym rozpoczynającym się w środę można świętować: tutaj „są stracone” tylko dwa dni wolne, a jedenaście dni świątecznych będzie dniami wolnymi od pracy. Jest to jednocześnie maksymalna liczba dni wolnych od pracy. Najczęstsza sytuacja to łącznie dziesięć dni wolnych w roku.

Lista świąt państwowych i innych

Jest siedem świąt państwowych i innych, ale w sumie jest tylko 13 dni wolnych, ponieważ w obu zestawieniach pojawia się pierwszy stycznia. Listę znajdziesz tutaj:

Święta państwowe

  • 1 stycznia – Dzień odrodzenia samodzielnego państwa czeskiego
  • 8 maja – Dzień zwycięstwa
  • 5 lipca – Dzień słowiańskich apostołów Cyryla i Metodego
  • 6 lipca – Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
  • 28 września – Dzień Państwowości Czeskiej
  • 28 października – Dzień powstania niepodległego państwa czechosłowackiego
  • 17 listopada – Dzień Walki o Wolność i Demokrację oraz Międzynarodowy Dzień Studenta

Ciekawostka: jedynym miesiącem, w którym w RC nie ma ani jednego dnia świąt, jest luty.

Jak obchodzić święta państwowe i inne

Poza Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, w Czechach nie spędzamy zbyt wiele czasu na obchodzeniu świąt i traktujemy je raczej jako dodatkowe dni weekendowe - nadrabiamy zaległości, a szkoda. Dopóki pogoda dopisuje, zaproś znajomych pod pergolę, a kiedy będzie pochmurnie, spróbuj programu zastępczego w salonie. We wszystkie święta znajdzie się powód do świętowania!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
123 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
123 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.