Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2023

Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
57 przeczytanie
Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?
Skończyły się najdłuższe wakacje, jakie uczniowie mogą mieć w Republice Czeskiej. Jakie długie były w porównaniu ze standardowymi i ile najwięcej wolnych dni możemy u nas mieć?

Najkrótsze i najdłuższe wakacje

Wakacje w Republice Czeskiej są standardowe i ustalanie ich terminów jest proste: od 1 lipca do 31 sierpnia. Jednak nie oznacza to, że dzieci i uczniowie szkół średnich mają zawsze dokładnie 62 wolne dni. Przeważnie przybywają trzy dni: kiedy lipiec zaczyna się w poniedziałek, sierpień kończy się w sobotę, więc uczniowie dostaną oprócz czerwcowego weekendu jeszcze pierwszą wrześniową niedzielę. A jeżeli pierwszego lipca wychodzi na niedzielę, do szkoły nie idzie się jeszcze przez cały pierwszy wrześniowy weekend.

Szczególna sytuacja następuje, kiedy 30 czerwca jest w piątek, ewentualnie 1 września w poniedziałek. Taka sytuacja przynosi bowiem „samotne“ dni bądź na początku, lub na odwrót, na końcu roku szkolnego – w pierwszym przypadku pierwszy dzień szkoły byłby w piątek, w drugim świadectwa byłyby rozdawane w poniedziałek. A znaczna część rodziców i uczniów prawdopodobnie nie chciałaby przerywać pierwszego wakacyjnego tygodnia z powodu jednego dnia. Dlatego ministerstwo organizując rok szkolny unika samotnych dni i gdyby ostatni dzień roku szkolnego wychodziłby na poniedziałek, szkoła kończy się w piątek – atak samo postępuje się w przypadku pierwszego dnia szkoły w piątek. Taka sytuacja była akurat w tym roku, dzięki czemu w piątek zamiast pierwszego dnia w szkole można było urządzić imprezę ogrodową i jeszcze użyć sobie dodatkowych trzech wolnych dni we wrześniu.

Jednak uczniowie szkół podstawowych i średnich mają pecha, kiedy wakacje zaczynają się w środę lub czwartek. Wtedy również początek szkoły wychodzi na dzień powszedni inny niż piątek, i zamiast 65 czeka ich tylko 62 nieprzerwanych wolnych dni.

Najmniejsza i największa liczba świąt oprócz weekendów

Wydaje Ci się, że prawie wszystkie święta państwowe są w weekend? Tylko wydaje się: ustawa nr 245/2000 Dz.U. o świętach państwowych, innych świętach, znaczących dniach i dniach wolnych od pracy określa w sumie 13 wolnych dni. Są one rozłożone tak, że zawsze któryś z nich wychodzi na weekend, ale zawsze minimalnie 8 wychodzi na dni powszednie.

Zastanawiasz się, który rok jest pechowy, kiedy masz tylko 8 dni wolnych z 13? Wystarczy sprawdzić kalendarz: zawsze jest to rok nieprzestępny rozpoczynający się w sobotę. Z kolei w roku nieprzestępnym rozpoczynającym się w poniedziałek lub czwartek oraz w roku przestępnym rozpoczynającym się w środę można świętować: tutaj „są stracone” tylko dwa dni wolne, a jedenaście dni świątecznych będzie dniami wolnymi od pracy. Jest to jednocześnie maksymalna liczba dni wolnych od pracy. Najczęstsza sytuacja to łącznie dziesięć dni wolnych w roku.

Lista świąt państwowych i innych

Jest siedem świąt państwowych i innych, ale w sumie jest tylko 13 dni wolnych, ponieważ w obu zestawieniach pojawia się pierwszy stycznia. Listę znajdziesz tutaj:

Święta państwowe

  • 1 stycznia – Dzień odrodzenia samodzielnego państwa czeskiego
  • 8 maja – Dzień zwycięstwa
  • 5 lipca – Dzień słowiańskich apostołów Cyryla i Metodego
  • 6 lipca – Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
  • 28 września – Dzień Państwowości Czeskiej
  • 28 października – Dzień powstania niepodległego państwa czechosłowackiego
  • 17 listopada – Dzień Walki o Wolność i Demokrację oraz Międzynarodowy Dzień Studenta

Ciekawostka: jedynym miesiącem, w którym w RC nie ma ani jednego dnia świąt, jest luty.

Jak obchodzić święta państwowe i inne

Poza Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, w Czechach nie spędzamy zbyt wiele czasu na obchodzeniu świąt i traktujemy je raczej jako dodatkowe dni weekendowe - nadrabiamy zaległości, a szkoda. Dopóki pogoda dopisuje, zaproś znajomych pod pergolę, a kiedy będzie pochmurnie, spróbuj programu zastępczego w salonie. We wszystkie święta znajdzie się powód do świętowania!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
57 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
57 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.