Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2023

Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
315 przeczytanie
Wakacje i dni wolne w święta: które lata są najlepsze?
Skończyły się najdłuższe wakacje, jakie uczniowie mogą mieć w Republice Czeskiej. Jakie długie były w porównaniu ze standardowymi i ile najwięcej wolnych dni możemy u nas mieć?

Najkrótsze i najdłuższe wakacje

Wakacje w Republice Czeskiej są standardowe i ustalanie ich terminów jest proste: od 1 lipca do 31 sierpnia. Jednak nie oznacza to, że dzieci i uczniowie szkół średnich mają zawsze dokładnie 62 wolne dni. Przeważnie przybywają trzy dni: kiedy lipiec zaczyna się w poniedziałek, sierpień kończy się w sobotę, więc uczniowie dostaną oprócz czerwcowego weekendu jeszcze pierwszą wrześniową niedzielę. A jeżeli pierwszego lipca wychodzi na niedzielę, do szkoły nie idzie się jeszcze przez cały pierwszy wrześniowy weekend.

Szczególna sytuacja następuje, kiedy 30 czerwca jest w piątek, ewentualnie 1 września w poniedziałek. Taka sytuacja przynosi bowiem „samotne“ dni bądź na początku, lub na odwrót, na końcu roku szkolnego – w pierwszym przypadku pierwszy dzień szkoły byłby w piątek, w drugim świadectwa byłyby rozdawane w poniedziałek. A znaczna część rodziców i uczniów prawdopodobnie nie chciałaby przerywać pierwszego wakacyjnego tygodnia z powodu jednego dnia. Dlatego ministerstwo organizując rok szkolny unika samotnych dni i gdyby ostatni dzień roku szkolnego wychodziłby na poniedziałek, szkoła kończy się w piątek – atak samo postępuje się w przypadku pierwszego dnia szkoły w piątek. Taka sytuacja była akurat w tym roku, dzięki czemu w piątek zamiast pierwszego dnia w szkole można było urządzić imprezę ogrodową i jeszcze użyć sobie dodatkowych trzech wolnych dni we wrześniu.

Jednak uczniowie szkół podstawowych i średnich mają pecha, kiedy wakacje zaczynają się w środę lub czwartek. Wtedy również początek szkoły wychodzi na dzień powszedni inny niż piątek, i zamiast 65 czeka ich tylko 62 nieprzerwanych wolnych dni.

Najmniejsza i największa liczba świąt oprócz weekendów

Wydaje Ci się, że prawie wszystkie święta państwowe są w weekend? Tylko wydaje się: ustawa nr 245/2000 Dz.U. o świętach państwowych, innych świętach, znaczących dniach i dniach wolnych od pracy określa w sumie 13 wolnych dni. Są one rozłożone tak, że zawsze któryś z nich wychodzi na weekend, ale zawsze minimalnie 8 wychodzi na dni powszednie.

Zastanawiasz się, który rok jest pechowy, kiedy masz tylko 8 dni wolnych z 13? Wystarczy sprawdzić kalendarz: zawsze jest to rok nieprzestępny rozpoczynający się w sobotę. Z kolei w roku nieprzestępnym rozpoczynającym się w poniedziałek lub czwartek oraz w roku przestępnym rozpoczynającym się w środę można świętować: tutaj „są stracone” tylko dwa dni wolne, a jedenaście dni świątecznych będzie dniami wolnymi od pracy. Jest to jednocześnie maksymalna liczba dni wolnych od pracy. Najczęstsza sytuacja to łącznie dziesięć dni wolnych w roku.

Lista świąt państwowych i innych

Jest siedem świąt państwowych i innych, ale w sumie jest tylko 13 dni wolnych, ponieważ w obu zestawieniach pojawia się pierwszy stycznia. Listę znajdziesz tutaj:

Święta państwowe

  • 1 stycznia – Dzień odrodzenia samodzielnego państwa czeskiego
  • 8 maja – Dzień zwycięstwa
  • 5 lipca – Dzień słowiańskich apostołów Cyryla i Metodego
  • 6 lipca – Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
  • 28 września – Dzień Państwowości Czeskiej
  • 28 października – Dzień powstania niepodległego państwa czechosłowackiego
  • 17 listopada – Dzień Walki o Wolność i Demokrację oraz Międzynarodowy Dzień Studenta

Ciekawostka: jedynym miesiącem, w którym w RC nie ma ani jednego dnia świąt, jest luty.

Jak obchodzić święta państwowe i inne

Poza Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, w Czechach nie spędzamy zbyt wiele czasu na obchodzeniu świąt i traktujemy je raczej jako dodatkowe dni weekendowe - nadrabiamy zaległości, a szkoda. Dopóki pogoda dopisuje, zaproś znajomych pod pergolę, a kiedy będzie pochmurnie, spróbuj programu zastępczego w salonie. We wszystkie święta znajdzie się powód do świętowania!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
315 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
315 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.