Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2023

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
657 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Leworęcznych
Leworęcznych jest w populacji około dziesięciu procent, ale nie mielibyśmy o nich zapominać. 13 sierpnia przypominamy sobie właśnie leworęcznych i możliwości, jak ułatwić im codzienne życie.

Jak powstaje leworęczność

Każdy z nas naturalnie preferuje jedną rękę. Prawdopodobnie to, że większość populacji preferuje prawą, jest związane z genami, które mają wpływ na asymetryczny układ ludzkiego ciała (np. serce po lewej stronie, wątroba po prawej). Leworęczność jest wynikiem rozwoju neurofizjologicznego, niektóre teorie łączą je z poziomem testosteronu w okresie ciąży, inne udowadniają, że potomek dwóch leworęcznych rodziców będzie z większym prawdopodobieństwem preferować również lewą rękę.

Społeczeństwo preferuje praworęczność

Skrobak, otwieracz do konserw lub nożyczki. To są przykłady kilku przedmiotów codziennego użytku, które są dostosowane dla praworęcznych i leworęcznych, którzy potrzebują funkcjonować w standardowej „praworęcznej“ kuchni, komplikują życie.

Układ pokoju leworęcznego

Najważniejszą różnicą w urządzeniu pokoju dla leworęcznego jest biurko i jego pozycja względem okna, ewentualnie źródła sztucznego oświetlenia. W przypadku praworęcznych osób ma padać z lewej strony, dzienne światło może też z przodu. Leworęcznym analogicznie powinno świecić zarówno słońce, jak też żyrandole i lampki z prawej strony, aby podczas pisania nie tworzyli cienia.

Stół będzie też być może potrzebny taki, który ma o nieco większy blat, ponieważ leworęczni potrzebują więcej miejsca przewracając strony podręczników i zeszytów podczas pisania. Jeżeli leworęczny ma w pokoju komputer, przyda się mu też specjalna mysz dla leworęcznych, ewentualnie z możliwością przełączania przycisków do trybu praworęcznego lub leworęcznego. Mysz będzie, oczywiście, na lewo od klawiatury.

Zaciemnienie

Również wybierając zaciemnienie można pamiętać o leworęcznych członkach rodziny. Zamiast klasycznych żaluzji poziomych, które obsługuje się łańcuszkiem z jednej strony, można wyposażyć okna w żaluzje plisse. Mają one zazwyczaj przesuwny górny i dolny profil z centralnym uchwytem. Duże okna można na przykład zaciemnić również przesuwnymi japońskimi ścianami. A co żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne? Zmaganie się z korbką, taśmą lub wyłącznikami na ścianie tam elegancko rozwiązuje możliwość zdalnego sterowania, a nawet połączenie z systemem inteligentnego domu. Pozdrówcie w Dniu Leworęcznych swojego leworęcznego i ułatw mi życie, gdziekolwiek to będzie możliwe.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
657 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
657 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.