Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2023

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
30 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Leworęcznych
Leworęcznych jest w populacji około dziesięciu procent, ale nie mielibyśmy o nich zapominać. 13 sierpnia przypominamy sobie właśnie leworęcznych i możliwości, jak ułatwić im codzienne życie.

Jak powstaje leworęczność

Każdy z nas naturalnie preferuje jedną rękę. Prawdopodobnie to, że większość populacji preferuje prawą, jest związane z genami, które mają wpływ na asymetryczny układ ludzkiego ciała (np. serce po lewej stronie, wątroba po prawej). Leworęczność jest wynikiem rozwoju neurofizjologicznego, niektóre teorie łączą je z poziomem testosteronu w okresie ciąży, inne udowadniają, że potomek dwóch leworęcznych rodziców będzie z większym prawdopodobieństwem preferować również lewą rękę.

Społeczeństwo preferuje praworęczność

Skrobak, otwieracz do konserw lub nożyczki. To są przykłady kilku przedmiotów codziennego użytku, które są dostosowane dla praworęcznych i leworęcznych, którzy potrzebują funkcjonować w standardowej „praworęcznej“ kuchni, komplikują życie.

Układ pokoju leworęcznego

Najważniejszą różnicą w urządzeniu pokoju dla leworęcznego jest biurko i jego pozycja względem okna, ewentualnie źródła sztucznego oświetlenia. W przypadku praworęcznych osób ma padać z lewej strony, dzienne światło może też z przodu. Leworęcznym analogicznie powinno świecić zarówno słońce, jak też żyrandole i lampki z prawej strony, aby podczas pisania nie tworzyli cienia.

Stół będzie też być może potrzebny taki, który ma o nieco większy blat, ponieważ leworęczni potrzebują więcej miejsca przewracając strony podręczników i zeszytów podczas pisania. Jeżeli leworęczny ma w pokoju komputer, przyda się mu też specjalna mysz dla leworęcznych, ewentualnie z możliwością przełączania przycisków do trybu praworęcznego lub leworęcznego. Mysz będzie, oczywiście, na lewo od klawiatury.

Zaciemnienie

Również wybierając zaciemnienie można pamiętać o leworęcznych członkach rodziny. Zamiast klasycznych żaluzji poziomych, które obsługuje się łańcuszkiem z jednej strony, można wyposażyć okna w żaluzje plisse. Mają one zazwyczaj przesuwny górny i dolny profil z centralnym uchwytem. Duże okna można na przykład zaciemnić również przesuwnymi japońskimi ścianami. A co żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne? Zmaganie się z korbką, taśmą lub wyłącznikami na ścianie tam elegancko rozwiązuje możliwość zdalnego sterowania, a nawet połączenie z systemem inteligentnego domu. Pozdrówcie w Dniu Leworęcznych swojego leworęcznego i ułatw mi życie, gdziekolwiek to będzie możliwe.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
30 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
30 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?