Szukaj
Dom i ogród
2. sierpnia 2022

Zdalne sterowanie: rewolucja nie tylko dla telewizora

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
246 przeczytanie
Zdalne sterowanie: rewolucja nie tylko dla telewizora
Czy pamiętasz jeszcze, jak to było, kiedy trzeba było przejść przez całe pomieszczenie, aby przełączyć program? Dlaczego nie mieć wygody nawet po trzech dekadach obsługując technikę zaciemniającą? Rolety lub żaluzje można nawet z pomocą telefonu komórkowego.

Ciąganie za sznurek lub kręcenie korbką

Historia obsługi techniki zaciemniającej jest jasna: mechaniczna. Żaluzje wewnętrzne obsługiwano łańcuszkiem, rolety ciągnąc za sznurek, później też z pomocą łańcuszka. Gorzej było z zaciemnieniem zewnętrznym. Pierwszą generację rolet przedokiennych obsługiwano z pomocą tekstylnej taśmy, żaluzje zewnętrzne obsługiwano korbką. Mechanicznie można obsługiwać również dziś. Różnica w przypadku zaciemnienia wewnętrznego nie jest tak duża, ale wyciąganie ciężkich rolet przedokiennych jest niewygodne i wymaga siły fizycznej. Dlatego wkrótce pojawiło się ułatwienie z pomocą napędu elektrycznego.

Wyłączniki elektryczne

Podłączenie żaluzji lub rolet do sieci elektrycznej umożliwi obsługę zaciemnienia bez wysiłku. Elementy do obsługi są podobne do zwykłych wyłączników światła, zazwyczaj z zaznaczonym kierunkiem opuszczania lub podnoszenia. Wadą zwykłego wyłącznika elektrycznego jest fakt, z którego nie musisz zdawać sobie sprawy kupując go: jeżeli technika zaciemniająca nie jest podłączona do zdalnego sterowania, musisz trzymać wyłącznik wciśnięty cały czas, dopóki na przykład roleta nie zjedzie zupełnie w dół lub zupełnie w górę. W przypadku zaciemnienia w sypialni, które zaciągasz co wieczór i wyciągasz każdego rana, wkrótce przestanie Cię bawić kilkadziesiąt sekund trzymania wyłącznika.

Zdalne sterowanie i czujniki

Z drugiej strony wyciąganie żaluzji lub rolet z pomocą zdalnego sterowania nie wymaga żadnego wysiłku. Nie tylko nie trzeba trzymać wyłącznika wciśniętego cały czas, ale nie musisz też stać przy oknie. Wybierając technikę zaciemniającą warto wiedzieć, jakie technologie są możliwe. Więcej o wyborze sterowania przeczytasz w naszym artykule. Zaciemnienie zewnętrzne możesz wyposażyć też w czujniki, które na przykład schowają żaluzje zewnętrzne w przypadku wiatru, lub opuszczą w przypadku silnego słońca.

Inteligentny dom

Zdalne sterowanie nie jest ostatnim rozwiązaniem technicznym. Dziś możesz zaciemnienie obsługiwać też z pomocą inteligentnego telefonu i podłączyć go do systemu inteligentnego domu. Na przykład system TaHoma z pilotami Somfy umożliwia na przykład wyciągnięcie jednocześnie żaluzji w całym mieszkaniu, zaplanowanie na każdy dzień konkretnego czas pochylania lameli, lub na przykład zdalne zaciągnięcie markizy, kiedy w pracy przypomnisz sobie, że została wysunięta.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
246 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
246 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.