Szukaj
Motywy sezonowe
30. sierpnia 2023

Jak zająć dzieci w wakacje

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
276 przeczytanie
Jak zająć dzieci w wakacje
Babci nie ma do dyspozycji, urlopu na całe wakacje nie wystarczy, a pozostałego czasu z jakiegoś powodu nie da się wykorzystać na obozy? Wprowadź z dziećmi wakacyjny rytm w domu i w ogrodzie.

Lato w ogrodzie

Im większy ogród, tym więcej możliwości wyżycia się dla dzieci w jakimkolwiek wieku. Mali i więksi uczniowie przeważnie lubią badać ogród na własną rękę sami lub w grupie. Dorastający już raczej siądą na ogrodową huśtawkę lub na taras pod markizą z telefonem lub czasopismem. Wystarczy przypilnować nasmarowania kremem do opalania, od czasu do czasu skontrolować ich z okna i zaopatrywać ich w jedzenie i picie.

Nie zostawiaj dzieci bez nadzoru w ogrodzie, gdzie jest niekryty basen lub inna powierzchnia wodna!

Jedzenie możesz połączyć z pobytem na zewnątrz i pozwolić dzieciom przygotować piknik. Pod drzewem lub pod pergolą mogą rozłożyć koc piknikowy i wziąć ze sobą koszyk lub plecak z jedzeniem, zamykane butelki z napojami i plastikowe naczynia. Stołowanie w plenerze spodoba im się. Ewentualnie możesz zorganizować małą imprezę ogrodową.

Na zewnątrz można prowadzić niezliczone aktywności. Przeczytaj na przykład nasz artykuł o tym, jak zająć dzieci w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Jeżeli nie jest za gorąco, dzieci mogą grać w gry ruchowe, tory przeszkód lub różne zawody i gry w piłkę. W tropikalnych temperaturach wybierz na przykład malowanie kredą na chodniku lub inne spokojne czynności.

Większym dzieciom możesz zaoferować możliwość zarobku z pomocą prostych prac w ogrodzie i wokół domu. Mogą malować płot, kosić trawnik, pielić, lub zbierać urodzaj. Za prace ponad ramy zwykłych obowiązków powinny dostać rozsądne wynagrodzenie.

Połącz siły z innymi rodzicami

Czy dzieci mają w okolicy przyjaciół? Umów się z innymi rodzicami na pilnowanie na zmianę: jednego dnia wszystkie dzieci mogą być u Was, innego u sąsiadów. W ten sposób uzyskasz przynajmniej jakiś czas na pracę.

Na podobnej zasadzie możecie wytworzyć mini „obóz“, kiedy zawsze jeden z rodziców weźmie dzieci na wycieczkę, piknik lub na plac zabaw.

Obozy podmiejskie

Niektóre dzieci nie chcą spać poza domem, ale docenią program na obozach podmiejskich. Nawet w ostatniej chwili można znaleźć miejsca na obozach w okolicy. Spróbuj poszukać w Internecie lub przeczytać ogłoszenia przed szkołą, w centrum dla matek lub miejscowym urzędzie. Dostępny jest szeroki zakres tematów, od obozów sportowych po kursy językowe i komputerowe.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
276 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
276 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.