Szukaj
Dom i ogród
17. stycznia 2024

Jak zaciemnić pokój dziecięcy: żaluzje czy rolety?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
73 przeczytanie
Jak zaciemnić pokój dziecięcy: żaluzje czy rolety?
Na pierwszy rzut oka wybór zaciemnienia do pokoju dziecięcego nie wygląda na coś skomplikowanego, jednak szybko zdamy sobie sprawę, że powinno ono spełniać kilka ważnych wymagań: dokładne zaciemnienie, odporność na ewentualną nieostrożną manipulację, czy też łatwość obsługi przez małych mieszkańców pokoju. Która technika zaciemniająca spełni wszystkie wymagania?

Rolety tekstylne: bogate kolory i łatwe utrzymanie

Do zalet rolet tekstylnych należy łatwe utrzymanie – osiada na nich mniej kurzu, niż na klasycznych firankach lub żaluzjach poziomych. Drugą cechą, która czyni je odpowiednimi kandydatami do zaciemnienia pokoju dziecięcego, jest szeroki wybór tkanin w bogatych kolorach lub z wesołym nadrukiem. Jakość zaciemnienia można podnieść stosując specjalne materiały zaciemniające lub wybierając rolety z bocznymi listwami prowadzącymi, które zapobiegają przenikaniu światła szczelinami na bokach. Szczególnie w pierwszych latach życia dziecka przyda się ciche ściąganie za pomocą łańcuszka. Słabym punktem żaluzji wewnętrznych jest łańcuszek do obsługi, który nie musi wytrzymać dziecięcego badania.

Bezpieczeństwo dzieci według ČSN EN 13120.

Dla dzieci alergicznych, które potrzebują jak najmniej kurzu, dostępne są specjalne tkaniny z zawartością włókien szklanych.

Rolety zewnętrzne: poza zasięgiem wszędobylskich paluszków

Rolety przedokienne zapewniają naprawdę doskonałe zaciemnienie, a ich montaż z zewnętrznej strony okna znacznie ogranicza możliwość uszkodzeń w wyniku wypraw badawczych dzieci. Ich zaletą jest także wysoki poziom izolacji akustycznej, dzięki czemu śpiochom nie będą przeszkadzać hałasy dochodzące z ulicy. W przypadku obsługi za pomocą włącznika ściennego dzieci już od stosunkowo najmłodszych lat mogą opuszczać i wyciągać rolety zewnętrzne. Trzeba jednak pogodzić się z pewnym hałasem mechanizmu wyciągającego.

Jeżeli nie wybierzesz między roletami wewnętrznymi a przedokiennymi, nadal istnieje „coś pomiędzy”: rolety ekranowe do wnętrz, dostępne z napędem silnikiem lub standardową korbką z okiem.

Dla starszych dzieci lepiej sprawdzają się żaluzje i plisse

Zaletą klasycznych żaluzji poziomych jest możliwość ich pozycjonowania, poza tym jednak nie do końca nadają się do pokoju dziecięcego - są stosunkowo podatne na uszkodzenia i niezbyt dobrze zaciemniają podczas snu. W przypadku żaluzji plisse nie ma możliwości uszkodzenia lameli, istnieje jednak ryzyko zerwania linek prowadzących. Ponadto jednolita powierzchnia tkaniny może skusić małych artystów do samodzielnego wykonania ozdób, a z plisowanych tkanin nie da się usunąć obrazów wykonanych niezmywalnymi markerami czy farbami temperowymi. Jeżeli jednak np. większy uczeń wykaże zainteresowanie tego typu zaciemnieniem, nie ma powodu się wahać – żaluzje plisse zapewniają przyjemnie rozproszone światło, które umożliwi wygodne pisanie, a jednocześnie zapewni nastolatkom wystarczającą prywatność.

Bezpieczeństwo dzieci według ČSN EN 13120.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
73 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
73 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?