Szukaj
Motywy sezonowe
26. sierpnia 2023

Międzynarodowy Dzień Piwa: jak dotrzymywać reżimu picia

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
179 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Piwa: jak dotrzymywać reżimu picia
W pierwszy piątek w sierpniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa. W środku wakacji tj. idealnie wybrana data: bywa ciepło i jeszcze całkiem długo jasno, więc użyjmy go sobie w ogródkach restauracji i w domu na tarasie lub pod pergolą.

W tym roku dzień obchodów piwa wychodzi na czwartego sierpnia. Czesi prawdopodobnie będą go obchodzić nawet o nim nie wiedząc: należymy do największych miłośników piwa na świecie i ze spożyciem ponad 150 litrów na osobę i rok jesteśmy jednoznacznie w ścisłej czołówce.

Naukę o piwie nazywamy zytologia.

W upały piwo zazwyczaj pijemy „na pragnienie“. Z drugiej strony jednak jest zdanie naukowców, że napojów alkoholowych nie można zaliczać do reżimu picia. Alkohol odwadnia organizm i obciąża wewnętrzne organy. Jedno piwo jednak w ramach reżimu picia nie powinno szkodzić, ponieważ uzupełnia elektrolity i dostarcza ciału również niebagatelną ilość energii. Jednak lepiej zostać przy jednym. Po prostu wszystkiego musi być z umiarem.

Co należy do reżimu picia

Kawa i inne napoje kofeinowe odwadniają tak samo, jak alkohol. Do kawy mielibyśmy więc zawsze wypić szklankę wody a wina lub twardego alkoholu lepiej unikać. Do gaszenia pragnienia nie są też idealne napoje saturowane dwutlenkiem węgla, które mogą komplikować trawienie i działają moczopędnie. A ile płynów właściwie dziennie wypić? Dorosły człowiek potrzebuje uzupełnić w przybliżeniu od 2 do 2,5 litra dziennie, około jednego litra uzyskuje jednak w jedzeniu. Powinno zatem wystarczyć wypicie w przybliżeniu 1,5 litra wody lub innych odpowiednich napojów, przy ty w upały lub w razie wysiłku zużycie oczywiście wzrasta. W razie wątpliwości należy kierować się procesem odwrotnym do picia: zdrowa częstość oddawania moczu wynosi w przybliżeniu 5–7 x dziennie, mocz powinien mieć jasny kolor. Jeżeli jest za ciemny, mętny lub cuchnie, zdecydowanie trzeba zwiększyć spożycie płynów i nauczyć się pić, zanim pojawi się uczucie pragnienia.

Odpowiednie napoje

  • Czysta woda.
  • Naturalna woda mineralna o niższej zawartości minerałów.
  • Słaba herbata owocowa lub ziołowa.
  • Rozcieńczone napoje lub soki owocowe i warzywne.

Jak się ochłodzić

Jeżeli znów przyjdą upały, będzie trzeba ochłodzić się również inaczej, niż tylko reżimem picia. O sposobach ochłodzenia się pisaliśmy na przykład w tym artykule. W każdym razie nie pozwól się nękać tropikalnym upałem a raczej przygotuj się do nich w porę, na bieżący, albo aż na przyszły rok. Zaciemnienie mieszkania roletami przedokiennymi lub żaluzjami zewnętrznymi po dokładnym wywietrzeniu rano zapewni przyjemny klimat przez cały dzień, w ogrodzie lub na tarasie przyjemne środowisko zapewni pergola bioklimatyczna z pochylanymi lamelami, które zatrzymają palące promienie słońca.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
179 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
179 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.