Szukaj
Motywy sezonowe
26. sierpnia 2023

Międzynarodowy Dzień Piwa: jak dotrzymywać reżimu picia

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
27 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Piwa: jak dotrzymywać reżimu picia
W pierwszy piątek w sierpniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa. W środku wakacji tj. idealnie wybrana data: bywa ciepło i jeszcze całkiem długo jasno, więc użyjmy go sobie w ogródkach restauracji i w domu na tarasie lub pod pergolą.

W tym roku dzień obchodów piwa wychodzi na czwartego sierpnia. Czesi prawdopodobnie będą go obchodzić nawet o nim nie wiedząc: należymy do największych miłośników piwa na świecie i ze spożyciem ponad 150 litrów na osobę i rok jesteśmy jednoznacznie w ścisłej czołówce.

Naukę o piwie nazywamy zytologia.

W upały piwo zazwyczaj pijemy „na pragnienie“. Z drugiej strony jednak jest zdanie naukowców, że napojów alkoholowych nie można zaliczać do reżimu picia. Alkohol odwadnia organizm i obciąża wewnętrzne organy. Jedno piwo jednak w ramach reżimu picia nie powinno szkodzić, ponieważ uzupełnia elektrolity i dostarcza ciału również niebagatelną ilość energii. Jednak lepiej zostać przy jednym. Po prostu wszystkiego musi być z umiarem.

Co należy do reżimu picia

Kawa i inne napoje kofeinowe odwadniają tak samo, jak alkohol. Do kawy mielibyśmy więc zawsze wypić szklankę wody a wina lub twardego alkoholu lepiej unikać. Do gaszenia pragnienia nie są też idealne napoje saturowane dwutlenkiem węgla, które mogą komplikować trawienie i działają moczopędnie. A ile płynów właściwie dziennie wypić? Dorosły człowiek potrzebuje uzupełnić w przybliżeniu od 2 do 2,5 litra dziennie, około jednego litra uzyskuje jednak w jedzeniu. Powinno zatem wystarczyć wypicie w przybliżeniu 1,5 litra wody lub innych odpowiednich napojów, przy ty w upały lub w razie wysiłku zużycie oczywiście wzrasta. W razie wątpliwości należy kierować się procesem odwrotnym do picia: zdrowa częstość oddawania moczu wynosi w przybliżeniu 5–7 x dziennie, mocz powinien mieć jasny kolor. Jeżeli jest za ciemny, mętny lub cuchnie, zdecydowanie trzeba zwiększyć spożycie płynów i nauczyć się pić, zanim pojawi się uczucie pragnienia.

Odpowiednie napoje

  • Czysta woda.
  • Naturalna woda mineralna o niższej zawartości minerałów.
  • Słaba herbata owocowa lub ziołowa.
  • Rozcieńczone napoje lub soki owocowe i warzywne.

Jak się ochłodzić

Jeżeli znów przyjdą upały, będzie trzeba ochłodzić się również inaczej, niż tylko reżimem picia. O sposobach ochłodzenia się pisaliśmy na przykład w tym artykule. W każdym razie nie pozwól się nękać tropikalnym upałem a raczej przygotuj się do nich w porę, na bieżący, albo aż na przyszły rok. Zaciemnienie mieszkania roletami przedokiennymi lub żaluzjami zewnętrznymi po dokładnym wywietrzeniu rano zapewni przyjemny klimat przez cały dzień, w ogrodzie lub na tarasie przyjemne środowisko zapewni pergola bioklimatyczna z pochylanymi lamelami, które zatrzymają palące promienie słońca.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
27 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
27 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?