Szukaj
Motywy sezonowe
8. października 2022

Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
261 przeczytanie
Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie
Odpoczynek jest ważną częścią higieny psychicznej i pomaga nam w obronie przed wypaleniem i zaburzeniami psychicznymi. Zmiana środowiska często działa bardzo dobrze, ale z najróżniejszych powodów nie zawsze jest dostępna. Naucz się relaksować w domu, w znanym środowisku.

Uprawa ogródka i zabawa z dziećmi

Do niektórych czynności ogród jest wprost przeznaczony. Uprawa ogródka nie jest tylko sposobem, jak tanio zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa. Dla wielu z nas jest to też nasze ulubione hobby i odpoczynek. Planujesz dopiero zacząć? Wypróbuj niektóre z roślin uprawnych nadających się dla początkujących.

W ogrodzie możesz sobie użyć zabawy i odpoczynku również z dziećmi, bądź w basenie, podczas gry w piłkę lub innych zabaw plenerowych lub w domku na drzewie. Z tym jest też związana następna możliwość odpoczynku w ogrodzie – majsterkowanie i wytwarzanie na przykład różnych ogrodowych konstrukcji.

Shirin joku – wykorzystanie zieleni

Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza po japońsku „leśna kąpiel“. Dobroczynne działanie pobytu w lesie jest udowodnione naukowo – jeżeli jednak nie masz w pobliżu lasu, częściowo zastąpi go też własny ogród. Przede wszystkim wtedy, kiedy masz w nim drzewa i nie chodzi o mały plac za domem mierzący kilka kroków. Znajdź miejsce, skąd nie widzisz innych domów i ulicy, zdejmij buty i przechadzaj się po trawie boso. Oddychaj głęboko, możesz też obejmować pnie drzew.

Uroczystości i odwiedziny przyjaciół

Duża pergola, w niej kuchnia plenerowa i przestronne miejsce do siedzenia dla mnóstwa przyjaciół. Urządź ogrodowe party lub po prostu w każdy weekend „otwarty ogród“ dla rodziny i przyjaciół. Wykorzystaj ciepłą pogodę, dopóki się da.

Czytanie pod pergolą, kawa pod drzewem, lub opalanie na leżaku

Klasyczne sposoby relaksu, które za chyba każdy. Czasopismo lub książkę z przyjemnością przeczytasz w pergoli, która ochroni Cię przed słońcem przez pochylanie górnych lameli, lub też z boku z pomocą dodatkowych rolet ekranowych. Wielkim pomocnikiem w relaksie jest ogrodowy leżak, który przeniesiesz, gdzie potrzebujesz. Większość z nas potwierdzi, że nie ma nic lepszego, niż kawa wypita pod własną jabłonią lub orzechem!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
261 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
261 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?