Szukaj
Motywy sezonowe
8. października 2022

Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
355 przeczytanie
Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie
Odpoczynek jest ważną częścią higieny psychicznej i pomaga nam w obronie przed wypaleniem i zaburzeniami psychicznymi. Zmiana środowiska często działa bardzo dobrze, ale z najróżniejszych powodów nie zawsze jest dostępna. Naucz się relaksować w domu, w znanym środowisku.

Uprawa ogródka i zabawa z dziećmi

Do niektórych czynności ogród jest wprost przeznaczony. Uprawa ogródka nie jest tylko sposobem, jak tanio zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa. Dla wielu z nas jest to też nasze ulubione hobby i odpoczynek. Planujesz dopiero zacząć? Wypróbuj niektóre z roślin uprawnych nadających się dla początkujących.

W ogrodzie możesz sobie użyć zabawy i odpoczynku również z dziećmi, bądź w basenie, podczas gry w piłkę lub innych zabaw plenerowych lub w domku na drzewie. Z tym jest też związana następna możliwość odpoczynku w ogrodzie – majsterkowanie i wytwarzanie na przykład różnych ogrodowych konstrukcji.

Shirin joku – wykorzystanie zieleni

Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza po japońsku „leśna kąpiel“. Dobroczynne działanie pobytu w lesie jest udowodnione naukowo – jeżeli jednak nie masz w pobliżu lasu, częściowo zastąpi go też własny ogród. Przede wszystkim wtedy, kiedy masz w nim drzewa i nie chodzi o mały plac za domem mierzący kilka kroków. Znajdź miejsce, skąd nie widzisz innych domów i ulicy, zdejmij buty i przechadzaj się po trawie boso. Oddychaj głęboko, możesz też obejmować pnie drzew.

Uroczystości i odwiedziny przyjaciół

Duża pergola, w niej kuchnia plenerowa i przestronne miejsce do siedzenia dla mnóstwa przyjaciół. Urządź ogrodowe party lub po prostu w każdy weekend „otwarty ogród“ dla rodziny i przyjaciół. Wykorzystaj ciepłą pogodę, dopóki się da.

Czytanie pod pergolą, kawa pod drzewem, lub opalanie na leżaku

Klasyczne sposoby relaksu, które za chyba każdy. Czasopismo lub książkę z przyjemnością przeczytasz w pergoli, która ochroni Cię przed słońcem przez pochylanie górnych lameli, lub też z boku z pomocą dodatkowych rolet ekranowych. Wielkim pomocnikiem w relaksie jest ogrodowy leżak, który przeniesiesz, gdzie potrzebujesz. Większość z nas potwierdzi, że nie ma nic lepszego, niż kawa wypita pod własną jabłonią lub orzechem!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
355 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
355 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?