Szukaj
Motywy sezonowe
8. października 2022

Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
67 przeczytanie
Relaksuj w domu część 1 – relaks w ogrodzie
Odpoczynek jest ważną częścią higieny psychicznej i pomaga nam w obronie przed wypaleniem i zaburzeniami psychicznymi. Zmiana środowiska często działa bardzo dobrze, ale z najróżniejszych powodów nie zawsze jest dostępna. Naucz się relaksować w domu, w znanym środowisku.

Uprawa ogródka i zabawa z dziećmi

Do niektórych czynności ogród jest wprost przeznaczony. Uprawa ogródka nie jest tylko sposobem, jak tanio zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa. Dla wielu z nas jest to też nasze ulubione hobby i odpoczynek. Planujesz dopiero zacząć? Wypróbuj niektóre z roślin uprawnych nadających się dla początkujących.

W ogrodzie możesz sobie użyć zabawy i odpoczynku również z dziećmi, bądź w basenie, podczas gry w piłkę lub innych zabaw plenerowych lub w domku na drzewie. Z tym jest też związana następna możliwość odpoczynku w ogrodzie – majsterkowanie i wytwarzanie na przykład różnych ogrodowych konstrukcji.

Shirin joku – wykorzystanie zieleni

Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza po japońsku „leśna kąpiel“. Dobroczynne działanie pobytu w lesie jest udowodnione naukowo – jeżeli jednak nie masz w pobliżu lasu, częściowo zastąpi go też własny ogród. Przede wszystkim wtedy, kiedy masz w nim drzewa i nie chodzi o mały plac za domem mierzący kilka kroków. Znajdź miejsce, skąd nie widzisz innych domów i ulicy, zdejmij buty i przechadzaj się po trawie boso. Oddychaj głęboko, możesz też obejmować pnie drzew.

Uroczystości i odwiedziny przyjaciół

Duża pergola, w niej kuchnia plenerowa i przestronne miejsce do siedzenia dla mnóstwa przyjaciół. Urządź ogrodowe party lub po prostu w każdy weekend „otwarty ogród“ dla rodziny i przyjaciół. Wykorzystaj ciepłą pogodę, dopóki się da.

Czytanie pod pergolą, kawa pod drzewem, lub opalanie na leżaku

Klasyczne sposoby relaksu, które za chyba każdy. Czasopismo lub książkę z przyjemnością przeczytasz w pergoli, która ochroni Cię przed słońcem przez pochylanie górnych lameli, lub też z boku z pomocą dodatkowych rolet ekranowych. Wielkim pomocnikiem w relaksie jest ogrodowy leżak, który przeniesiesz, gdzie potrzebujesz. Większość z nas potwierdzi, że nie ma nic lepszego, niż kawa wypita pod własną jabłonią lub orzechem!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
67 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.
Motywy sezonowe
23. listopada 2022

Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
67 przeczytanie
Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek
Bądź pochwalone lato. Jasno długo do wieczora, temperatury zapraszające do opalania na leżaku lub ochłody w basenie i bogate zbiory z owocowego o warzywnego ogrodu. O czym nie powinniśmy w letnich miesiącach w ogrodzie zapomnieć – a z jakiego relaksu nie powinniśmy zrezygnować?