Szukaj
Motywy sezonowe
2. listopada 2022

Relaksacja w domu 2 – medytacja w sypialni

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
519 przeczytanie
Relaksacja w domu 2 – medytacja w sypialni
Sypialnia jest miejscem jak stworzonym do medytacji. Musisz jednak w niej wytworzyć adekwatne i przyjemne środowisko. Do głównych zalet należy to, że nie musisz bać się zasnąć!

Medytacja senna, ale również zwykła medytacja

Do rodzajów medytacji, do których sypialnia jest jak stworzona, należy zwłaszcza medytacja senna. Do nich należą zarówno same techniki medytacji, jak też metody higieny snu.

Higiena snu:

  • chodź położyć się codziennie o tej samej porze
  • dobrze wywietrz i znajdź odpowiednią temperaturę do spania – idealna jest w zakresie 15–18 °C
  • wprowadź rutyny pory snu (np. ciepły prysznic lub kąpiel, wolne ćwiczenia rozciągające, słuchanie muzyki, czytanie książki)
  • minimalnie 30 minut przed snem nie używaj żadnych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczem, lub przynajmniej załóż okulary z filtrem niebieskiego światła
  • nie ładuj telefonu w sypialni – używaj klasycznego budzika

Techniki medytacji: skupienie się na oddechu, wizualizacja lub trening autogenny

Prawdopodobnie najbardziej znaną i najprostszą techniką medytacji jest skupienie się na własnym oddechu. Świadome oddychanie prowadzi do uspokojenia, zwolnienia pulsu i obniżenia produkcji hormonów stresowych. Zasada jest bardzo prosta: w wygodnej pozycji, siedzącej lub leżącej, powoli nabierać powietrze najpierw do brzucha, następnie do klatki piersiowej pod obojczykami. Można też jakiś czas wstrzymać oddech a następnie w odwrotnej kolejności wydychać, brzuch jako ostatni. Dla kogo to jest przyjemne, może w poszczególnych faza oddychania odliczać, ale nie jest to konieczne.

W przypadku wizualizacji staramy się natomiast jak najlepiej i najżywiej wyobrazić sobie określone miejsce lub krajobraz. Wizualną wyobraźnię można uzupełniać odczuciami słuchowymi (dźwięki przyrody, muzyka relaksacyjna) lub aromatem ulubionych świeczek, wonnych laseczek lub olejków eterycznych.

Trening autogenny polega na kontroli naprężenia i rozluźnienia poszczególnych grup mięśni ciała. Pierwszym ćwiczeniem jest zazwyczaj wywoływanie uczucia ciężaru we wszystkich kończynach z wyjątkiem głowy, do której, na odwrót, przenosimy lekkość. Po ukończeniu sugerowania uczucia wagi przychodzi rozluźnienie wszystkich mięśni i całego ciała.

Odpowiednie światło

Do medytacji sennej jest odpowiedni stłumione, rozproszone światło, które zapewnią na przykład żaluzje plisserolety tekstylne lub japońskie ściany. Jeżeli głównym celem medytacji jest spokojny i głęboki sen, pomoże pełne zaciemnienie zapewniane przez rolety przedokienne. Ta opcja jest zresztą użyteczna również wtedy, kiedy chcesz uciąć sobie popołudniową odświeżającą „drzemkę“.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
519 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
519 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.