Szukaj
Świat Isotry
23. września 2022

O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
417 przeczytanie
O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę
Pergola jest świetnym praktycznym i estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Ale lepiej jest kupić klasyczną drewnianą, czy też nowoczesną aluminiową? Umocowaną do ściany, czy stojącą samodzielnie w ogrodzie?

Materiał: aluminium versus drewno

Kiedy mówimy o pergoli, wiele osób wyobrazi sobie klasyczną drewnianą konstrukcję. Drewniane pergole pasują do starszych budynków i domów drewnianych, ale jest z nimi dużo więcej pracy: drewno trzeba regularnie malować i pielęgnować, w przeciwnym wypadku będą mu zagrażać pleśnie i grzyby niszczące drewno.

Aluminiowa pergola może się z początku wydawać niezwykłym rozwiązaniem, ale bardzo dobrze pasuje przede wszystkim do nowszych budynków. Praktycznie nie wymaga żadnego utrzymania i wygląda luksusowo. Ponadto ma pochylane lamele, więc nie zaskoczy Cię również słońce w południe, ani nieoczekiwany deszcz.

Umieszczenie: przy domu lub w ogrodzie

Najczęściej pergola jest umocowana do ściany. Czasem jednak to nie jest możliwe, na przykład z powodu braku miejsca przy domu, albo dlatego, że chcesz mieć zaplecze pośrodku ogrodu. Przeczytaj szczegółowy artykuł o tym, jak zdecydować, gdzie umieścić pergolę.

Rozważ też to, jaka duża będzie pergola. Nie zapomnij, że na obiekty ponad 25 m2 zabudowanej powierzchni będziesz potrzebować zezwolenia na budowę. Dasz radę wybudować pergolę samodzielnie?

Powierzchnia pod pergolę

Podłoga w pergoli powinna być odporna na kaprysy pogody, być dostatecznie mocna i odporna. Oczywiście ważny jest też wygląd i osobiste preferencje. Masz też w ogrodzie basen? Połącz go z okolicą pergoli odpowiednią nawierzchnią.

Oświetlenie, zaciemnienie i inne dodatki

Może się wydawać, że to drobnostka, ale poprawi to jakość pobytu w pergoli i rozszerzy możliwości jej używania. Na coraz krótsze jesienne wieczory przyda się zintegrowane oświetlenie, przed ostrymi promieniami zachodzącego słońca dodatkowo ochroni zaciemnienie boczne. Nadchodząca jesień wcale nie oznacza, że sezon korzystania z pergoli wkrótce się skończy. Użyj sobie jesieni w pergoli!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
417 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
417 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?