Szukaj
Świat Isotry
23. września 2022

O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
599 przeczytanie
O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę
Pergola jest świetnym praktycznym i estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Ale lepiej jest kupić klasyczną drewnianą, czy też nowoczesną aluminiową? Umocowaną do ściany, czy stojącą samodzielnie w ogrodzie?

Materiał: aluminium versus drewno

Kiedy mówimy o pergoli, wiele osób wyobrazi sobie klasyczną drewnianą konstrukcję. Drewniane pergole pasują do starszych budynków i domów drewnianych, ale jest z nimi dużo więcej pracy: drewno trzeba regularnie malować i pielęgnować, w przeciwnym wypadku będą mu zagrażać pleśnie i grzyby niszczące drewno.

Aluminiowa pergola może się z początku wydawać niezwykłym rozwiązaniem, ale bardzo dobrze pasuje przede wszystkim do nowszych budynków. Praktycznie nie wymaga żadnego utrzymania i wygląda luksusowo. Ponadto ma pochylane lamele, więc nie zaskoczy Cię również słońce w południe, ani nieoczekiwany deszcz.

Umieszczenie: przy domu lub w ogrodzie

Najczęściej pergola jest umocowana do ściany. Czasem jednak to nie jest możliwe, na przykład z powodu braku miejsca przy domu, albo dlatego, że chcesz mieć zaplecze pośrodku ogrodu. Przeczytaj szczegółowy artykuł o tym, jak zdecydować, gdzie umieścić pergolę.

Rozważ też to, jaka duża będzie pergola. Nie zapomnij, że na obiekty ponad 25 m2 zabudowanej powierzchni będziesz potrzebować zezwolenia na budowę. Dasz radę wybudować pergolę samodzielnie?

Powierzchnia pod pergolę

Podłoga w pergoli powinna być odporna na kaprysy pogody, być dostatecznie mocna i odporna. Oczywiście ważny jest też wygląd i osobiste preferencje. Masz też w ogrodzie basen? Połącz go z okolicą pergoli odpowiednią nawierzchnią.

Oświetlenie, zaciemnienie i inne dodatki

Może się wydawać, że to drobnostka, ale poprawi to jakość pobytu w pergoli i rozszerzy możliwości jej używania. Na coraz krótsze jesienne wieczory przyda się zintegrowane oświetlenie, przed ostrymi promieniami zachodzącego słońca dodatkowo ochroni zaciemnienie boczne. Nadchodząca jesień wcale nie oznacza, że sezon korzystania z pergoli wkrótce się skończy. Użyj sobie jesieni w pergoli!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
599 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
599 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.