Szukaj
Świat Isotry
23. września 2022

O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
172 przeczytanie
O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę
Pergola jest świetnym praktycznym i estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Ale lepiej jest kupić klasyczną drewnianą, czy też nowoczesną aluminiową? Umocowaną do ściany, czy stojącą samodzielnie w ogrodzie?

Materiał: aluminium versus drewno

Kiedy mówimy o pergoli, wiele osób wyobrazi sobie klasyczną drewnianą konstrukcję. Drewniane pergole pasują do starszych budynków i domów drewnianych, ale jest z nimi dużo więcej pracy: drewno trzeba regularnie malować i pielęgnować, w przeciwnym wypadku będą mu zagrażać pleśnie i grzyby niszczące drewno.

Aluminiowa pergola może się z początku wydawać niezwykłym rozwiązaniem, ale bardzo dobrze pasuje przede wszystkim do nowszych budynków. Praktycznie nie wymaga żadnego utrzymania i wygląda luksusowo. Ponadto ma pochylane lamele, więc nie zaskoczy Cię również słońce w południe, ani nieoczekiwany deszcz.

Umieszczenie: przy domu lub w ogrodzie

Najczęściej pergola jest umocowana do ściany. Czasem jednak to nie jest możliwe, na przykład z powodu braku miejsca przy domu, albo dlatego, że chcesz mieć zaplecze pośrodku ogrodu. Przeczytaj szczegółowy artykuł o tym, jak zdecydować, gdzie umieścić pergolę.

Rozważ też to, jaka duża będzie pergola. Nie zapomnij, że na obiekty ponad 25 m2 zabudowanej powierzchni będziesz potrzebować zezwolenia na budowę. Dasz radę wybudować pergolę samodzielnie?

Powierzchnia pod pergolę

Podłoga w pergoli powinna być odporna na kaprysy pogody, być dostatecznie mocna i odporna. Oczywiście ważny jest też wygląd i osobiste preferencje. Masz też w ogrodzie basen? Połącz go z okolicą pergoli odpowiednią nawierzchnią.

Oświetlenie, zaciemnienie i inne dodatki

Może się wydawać, że to drobnostka, ale poprawi to jakość pobytu w pergoli i rozszerzy możliwości jej używania. Na coraz krótsze jesienne wieczory przyda się zintegrowane oświetlenie, przed ostrymi promieniami zachodzącego słońca dodatkowo ochroni zaciemnienie boczne. Nadchodząca jesień wcale nie oznacza, że sezon korzystania z pergoli wkrótce się skończy. Użyj sobie jesieni w pergoli!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
172 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
172 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.