Szukaj
Świat Isotry
23. września 2022

O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
697 przeczytanie
O czym trzeba pamiętać wybierając pergolę
Pergola jest świetnym praktycznym i estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Ale lepiej jest kupić klasyczną drewnianą, czy też nowoczesną aluminiową? Umocowaną do ściany, czy stojącą samodzielnie w ogrodzie?

Materiał: aluminium versus drewno

Kiedy mówimy o pergoli, wiele osób wyobrazi sobie klasyczną drewnianą konstrukcję. Drewniane pergole pasują do starszych budynków i domów drewnianych, ale jest z nimi dużo więcej pracy: drewno trzeba regularnie malować i pielęgnować, w przeciwnym wypadku będą mu zagrażać pleśnie i grzyby niszczące drewno.

Aluminiowa pergola może się z początku wydawać niezwykłym rozwiązaniem, ale bardzo dobrze pasuje przede wszystkim do nowszych budynków. Praktycznie nie wymaga żadnego utrzymania i wygląda luksusowo. Ponadto ma pochylane lamele, więc nie zaskoczy Cię również słońce w południe, ani nieoczekiwany deszcz.

Umieszczenie: przy domu lub w ogrodzie

Najczęściej pergola jest umocowana do ściany. Czasem jednak to nie jest możliwe, na przykład z powodu braku miejsca przy domu, albo dlatego, że chcesz mieć zaplecze pośrodku ogrodu. Przeczytaj szczegółowy artykuł o tym, jak zdecydować, gdzie umieścić pergolę.

Rozważ też to, jaka duża będzie pergola. Nie zapomnij, że na obiekty ponad 25 m2 zabudowanej powierzchni będziesz potrzebować zezwolenia na budowę. Dasz radę wybudować pergolę samodzielnie?

Powierzchnia pod pergolę

Podłoga w pergoli powinna być odporna na kaprysy pogody, być dostatecznie mocna i odporna. Oczywiście ważny jest też wygląd i osobiste preferencje. Masz też w ogrodzie basen? Połącz go z okolicą pergoli odpowiednią nawierzchnią.

Oświetlenie, zaciemnienie i inne dodatki

Może się wydawać, że to drobnostka, ale poprawi to jakość pobytu w pergoli i rozszerzy możliwości jej używania. Na coraz krótsze jesienne wieczory przyda się zintegrowane oświetlenie, przed ostrymi promieniami zachodzącego słońca dodatkowo ochroni zaciemnienie boczne. Nadchodząca jesień wcale nie oznacza, że sezon korzystania z pergoli wkrótce się skończy. Użyj sobie jesieni w pergoli!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
697 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
697 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.