Szukaj
Dom i ogród
13. września 2023

Jak wybrać basen

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
222 przeczytanie
Jak wybrać basen
Chcesz jeszcze na ostatnie ciepłe tygodnie kupić basen, albo z wyprzedzeniem przygotować się na przyszły rok? Przeczytaj, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy!

Wpuszczony czy naziemny?

Zalety wariantów naziemnych są jasne. Baseny naziemne są tańsze, szybciej się je stawia i nie wymagają zasadniczych adaptacji budowlanych i ingerencji do działki. Wystarczy równa powierzchnia, na której basen zestawisz, napełnisz wodą i już za kilka godzin możesz się kąpać.

Żywotność basenu naziemnego wynosi tylko kilka lat, zazwyczaj maksymalnie dziesięć. Natomiast warianty wpuszczone mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Nie musi to jednak być wadą – niektóre rodziny z dziećmi lub prarodzice z wnukami liczą się z tym, że okres intensywnej letniej kąpieli w ogrodzie będzie stosunkowo krótki. Maluchom i przedszkolakom nieumiejącym pływać wystarczy mały basenik a nastolatki już raczej preferują odwiedzanie kąpieliska z przyjaciółmi. Jeżeli więc sam nie umiesz pływać a basen ma służyć tylko jako atrakcja dla dzieci, może wystarczyć po kilku latach rozłożenie basenu i miejsce w ogrodzie będzie można wykorzystać inaczej.

Wpuszczony opłaci się umiejącym pływać

Baseny naziemne mają, oczywiście, jeszcze inne wady. Basen stanie się wizualną dominantą ogrodu a wybór kształtów, wielkości i dekorów jest ograniczony. Basen wpuszczony może mieć, oprócz okrągłego, owalnego lub prostokątnego kształtu również nietypowy kształt, na przykład popularny kształt nerki. Dzięki wpuszczeniu mniej się rzuca w oczy i wygląda naturalniej, ponadto można w nim zainstalować ogrzewanie, przeciwprąd, ewentualnie mieć na jednym końcu basenu „mieliznę“ dla mniejszych dzieci, lub wbudowane schody zamiast drabinki.

Dbaj o bezpieczeństwo i nigdy nie zostawiaj dzieci w basenie lub w jego pobliżu samych. Bezpieczeństwo i jednocześnie komfort cieplny w chłodniejsze dni zwiększa zadaszenie z poliwęglanu.

Gdzie umieścić basen? Idealnie w pobliżu pergoli

Naziemny lub wpuszczony – w obu przypadkach trzeba pamiętać o odpowiedniej powierzchni w jego okolicy oraz dostępności zaplecza: miejscu do osuszania, odpoczynku lub przekąski. Idealne jest postawienie basenu w zasięgu ogrodowej pergoli. Zapewni ona cień, miejsce do odpoczynku, miejsce na posiłek i schronienie przed nieoczekiwanym przelotnym deszczem.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
222 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
222 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.