Szukaj
Dom i ogród
13. września 2023

Jak wybrać basen

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
33 przeczytanie
Jak wybrać basen
Chcesz jeszcze na ostatnie ciepłe tygodnie kupić basen, albo z wyprzedzeniem przygotować się na przyszły rok? Przeczytaj, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy!

Wpuszczony czy naziemny?

Zalety wariantów naziemnych są jasne. Baseny naziemne są tańsze, szybciej się je stawia i nie wymagają zasadniczych adaptacji budowlanych i ingerencji do działki. Wystarczy równa powierzchnia, na której basen zestawisz, napełnisz wodą i już za kilka godzin możesz się kąpać.

Żywotność basenu naziemnego wynosi tylko kilka lat, zazwyczaj maksymalnie dziesięć. Natomiast warianty wpuszczone mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Nie musi to jednak być wadą – niektóre rodziny z dziećmi lub prarodzice z wnukami liczą się z tym, że okres intensywnej letniej kąpieli w ogrodzie będzie stosunkowo krótki. Maluchom i przedszkolakom nieumiejącym pływać wystarczy mały basenik a nastolatki już raczej preferują odwiedzanie kąpieliska z przyjaciółmi. Jeżeli więc sam nie umiesz pływać a basen ma służyć tylko jako atrakcja dla dzieci, może wystarczyć po kilku latach rozłożenie basenu i miejsce w ogrodzie będzie można wykorzystać inaczej.

Wpuszczony opłaci się umiejącym pływać

Baseny naziemne mają, oczywiście, jeszcze inne wady. Basen stanie się wizualną dominantą ogrodu a wybór kształtów, wielkości i dekorów jest ograniczony. Basen wpuszczony może mieć, oprócz okrągłego, owalnego lub prostokątnego kształtu również nietypowy kształt, na przykład popularny kształt nerki. Dzięki wpuszczeniu mniej się rzuca w oczy i wygląda naturalniej, ponadto można w nim zainstalować ogrzewanie, przeciwprąd, ewentualnie mieć na jednym końcu basenu „mieliznę“ dla mniejszych dzieci, lub wbudowane schody zamiast drabinki.

Dbaj o bezpieczeństwo i nigdy nie zostawiaj dzieci w basenie lub w jego pobliżu samych. Bezpieczeństwo i jednocześnie komfort cieplny w chłodniejsze dni zwiększa zadaszenie z poliwęglanu.

Gdzie umieścić basen? Idealnie w pobliżu pergoli

Naziemny lub wpuszczony – w obu przypadkach trzeba pamiętać o odpowiedniej powierzchni w jego okolicy oraz dostępności zaplecza: miejscu do osuszania, odpoczynku lub przekąski. Idealne jest postawienie basenu w zasięgu ogrodowej pergoli. Zapewni ona cień, miejsce do odpoczynku, miejsce na posiłek i schronienie przed nieoczekiwanym przelotnym deszczem.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
33 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
33 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?