Szukaj
Dom i ogród
13. września 2023

Jak wybrać basen

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
130 przeczytanie
Jak wybrać basen
Chcesz jeszcze na ostatnie ciepłe tygodnie kupić basen, albo z wyprzedzeniem przygotować się na przyszły rok? Przeczytaj, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy!

Wpuszczony czy naziemny?

Zalety wariantów naziemnych są jasne. Baseny naziemne są tańsze, szybciej się je stawia i nie wymagają zasadniczych adaptacji budowlanych i ingerencji do działki. Wystarczy równa powierzchnia, na której basen zestawisz, napełnisz wodą i już za kilka godzin możesz się kąpać.

Żywotność basenu naziemnego wynosi tylko kilka lat, zazwyczaj maksymalnie dziesięć. Natomiast warianty wpuszczone mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Nie musi to jednak być wadą – niektóre rodziny z dziećmi lub prarodzice z wnukami liczą się z tym, że okres intensywnej letniej kąpieli w ogrodzie będzie stosunkowo krótki. Maluchom i przedszkolakom nieumiejącym pływać wystarczy mały basenik a nastolatki już raczej preferują odwiedzanie kąpieliska z przyjaciółmi. Jeżeli więc sam nie umiesz pływać a basen ma służyć tylko jako atrakcja dla dzieci, może wystarczyć po kilku latach rozłożenie basenu i miejsce w ogrodzie będzie można wykorzystać inaczej.

Wpuszczony opłaci się umiejącym pływać

Baseny naziemne mają, oczywiście, jeszcze inne wady. Basen stanie się wizualną dominantą ogrodu a wybór kształtów, wielkości i dekorów jest ograniczony. Basen wpuszczony może mieć, oprócz okrągłego, owalnego lub prostokątnego kształtu również nietypowy kształt, na przykład popularny kształt nerki. Dzięki wpuszczeniu mniej się rzuca w oczy i wygląda naturalniej, ponadto można w nim zainstalować ogrzewanie, przeciwprąd, ewentualnie mieć na jednym końcu basenu „mieliznę“ dla mniejszych dzieci, lub wbudowane schody zamiast drabinki.

Dbaj o bezpieczeństwo i nigdy nie zostawiaj dzieci w basenie lub w jego pobliżu samych. Bezpieczeństwo i jednocześnie komfort cieplny w chłodniejsze dni zwiększa zadaszenie z poliwęglanu.

Gdzie umieścić basen? Idealnie w pobliżu pergoli

Naziemny lub wpuszczony – w obu przypadkach trzeba pamiętać o odpowiedniej powierzchni w jego okolicy oraz dostępności zaplecza: miejscu do osuszania, odpoczynku lub przekąski. Idealne jest postawienie basenu w zasięgu ogrodowej pergoli. Zapewni ona cień, miejsce do odpoczynku, miejsce na posiłek i schronienie przed nieoczekiwanym przelotnym deszczem.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
130 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
130 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?