Szukaj
Motywy sezonowe
25. sierpnia 2023

Nie pozwól się nękać tropikalnym upałem

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
198 przeczytanie
Nie pozwól się nękać tropikalnym upałem
Kiedy mówimy tropikalne, większości z nas przyjdą na myśl przede wszystkim wielkie upały. Wygląda na to, że również w tym roku będzie u nas w lecie więcej tropikalnych dni, niż byłoby przyjemne.

Jak się ochłodzić

Nie masz nastroju na chwalenie upałów i tylko chcesz, aby nie było Ci tak gorąco? Istnieje kilka rozwiązań, i nie musi to oznaczać tylko korzystania z klimatyzacji. W pierwszym rzędzie trzeba zapobiec przegrzewaniu wnętrz, w czym mogą Ci pomóc żaluzje zewnętrzne lub rolety i konsekwentne wietrzenie tylko w nocy i wcześnie rano. Idealnie zaraz po obudzeniu się wywietrz dom lub mieszkanie wykorzystując przeciąg, zaciągnij rolety przedokienne lub opuść żaluzje i zostaw je maksymalnie zamknięte, szczególnie na stronie domu, o którą właśnie opiera się słońce. Jeżeli potrzebujesz dziennego światła również w pomieszczeniach, gdzie świeci w dzień słońce, rozważ użycie folii izolacyjnej odbijającej światło.

Nie zapomnij o dostatecznym spożyciu płynów. Poruszające się powietrze wydaje się na chłodniejsze, dlatego w ochłodzeniu się pomoże też wentylator, bądź sufitowy, stojący, stołowy lub przynajmniej ręczny. Dla jeszcze większej subiektywnej ochłody umieść w pobliżu wentylatora mokry ręcznik, z którego będzie parować wilgoć.

Jeżeli jesteś na zewnątrz, trzymaj się cienia. W ogrodzie przyjemny cień pomogą utrzymywać pochylane lamele pergoli bioklimatycznej, ewentualnie markizy nad oknami i drzwiami prowadzącymi na taras. I pozostaje tylko mieć nadzieję, że po obchodach Międzynarodowego Dnia Upałów tropikalna pogoda będzie się trzymać w rozsądnych granicach.

Upały u nas w domu

Lato u nas bywa coraz cieplejsze, więc przybywa też możliwości uprawy tropikalnych roślin, które są odporne na nasze warunki i potrafią też przeżyć łagodne zimy.

Jakimi roślinami tropikalnymi można wzbogacić nasz ogród?

  • Paciorecznik indyjski (Canna indica): Paciorecznik indyjski to efektowna roślina z rzucającymi się w oczy kwiatami i egzotycznymi liśćmi. Może być uprawiana na zewnątrz lub w dużych skrzynkach na kwiaty.
  • Lawenda hiszpańska (Lavandula stoechas): Lawenda hiszpańska ma wonne kwiaty i jest popularna dzięki odporności na suszę.
  • Figowiec pospolity (Ficus carica): Figowiec może być uprawiany w Czechach, jeżeli jest chroniony przed mrozem. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach i wymaga dobrze odwodnionej gleby.
  • Japoński banan (Musa basjoo): karłowaty banan jest odporniejszą odmianą banana. Najlepiej rośnie na słońcu i wymaga miejsca chronionego przed wiatrem.
  • Funkia (Hosta spp.): Funkcja to roślina trwała, która ma dekoracyjne liście i kwiaty. Nadaje się do zacienionych zakątków ogrodu.
  • Agawa (Agave spp.): Niektóre odmiany agawy są dostatecznie odporne na chłód. Agawa preferuje nasłonecznione i suche miejsca.
  • Lilia wodna (Nymphaea spp.): Jeżeli masz jeziorko ogrodowe, możesz zasadzić tropikalną lilię wodną. Ta roślina ma piękne kwiaty, które kwitną na lustrze wody.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż niektóre rośliny tropikalne mogą być odporne na chłód, wciąż potrzebują specjalnej opieki lub ochrony w okresie zimowym. Dlatego wybierając rośliny tropikalne trzeba wybierać te, które nadają się do miejsca uprawy.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
198 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
198 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.