Szukaj
Dom i ogród
17. października 2023

Jak wybudować dom?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
6 min.
152 przeczytanie
Jak wybudować dom?
Marzysz o własnym domu? Oprócz wyboru lokalizacji i działki budowlanej najważniejsze jest przemyślenie, jaki rodzaj budowy będzie dla Ciebie.

Klasyczne rodzaje domów

 • zwykły dom murowany
 • dom drewniany (szybsza budowa, bardziej ekologiczny i tańszy, ale mniej odporny na żywioły)

Tanie i ekologiczne domy alternatywne

 • z prasowanych bel słomy lub eko-paneli słomianych (doskonała izolacja cieplna oraz odporność na szkodniki i pożar)
 • z niepalonych cegieł (ekologiczna produkcja, cegły mogą „oddychać”, pochłaniać lub oddawać wilgoć z powietrza oraz akumulować ciepło)
 • z glinianych wałków, gliny ubijanej w szalunku lub mieszanki gliny i słomy (naturalny materiał, tworzy przyjemny naturalny mikroklimat)
 • z betonu konopnego lub bloków konopnych (wytrzymałość, trwałość, dobre właściwości izolacyjne)
 • system modułowy złożony z wyrzuconych kontenerów transportowych (wykorzystujesz już wyprodukowany przedmiot, który w innym przypadku musiałby zostać kosztownie i skomplikowanie zlikwidowany)

Jeżeli posiadasz działkę i chcesz mieszkać chociaż prowizorycznie, rozważ zakup domu mobilnego. Ceny używanych domków mobilnych zaczynają się nieco powyżej stu tysięcy, za 200-300 tysięcy można już znaleźć domy trzypokojowe i większe do mieszkania przez cały.

Tani dom własnymi siłami

Jak wybudować dom bez pieniędzy lub hipoteki? Oczywiście nigdy nie będzie zupełnie za darmo, ale można zaoszczędzić dużą część środków, jeśli:

 • masz wolną działkę pod budowę domu rodzinnego (upewnij się, że w miejscowości nie ma zakazu budowy!)
 • jak najwięcej prac wykonasz sam
 • poświęcasz czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty materiałów budowlanych (jeśli masz gdzie je przechowywać, zaplanuj zakup poza sezonem budowlanym – zimą jest znacznie taniej)
 • wybierasz potencjalnych dostawców w okolicy, aby transport nie był drogi
 • nie przesadzaj z wielkością domu – im większy, tym droższy w budowie i eksploatacji, więc realistycznie określ, ile miejsca potrzebujesz
 • dom nie będzie podpiwniczony
 • zastanów się, jak dużą powierzchnię przeszkloną musisz mieć w pomieszczeniach – dostęp światła dziennego jest oczywiście niezbędny, jednak zbyt duża powierzchnia okien podnosi koszty budowy oraz koszty zaciemnienia i izolacji
 • dobrze przemyśl wybór materiałów – np. istnieją ogromne różnice cenowe w wykładzinach podłogowych, które nie odzwierciedlają różnic w jakości (np. palone dachówki są trwalsze i lżejsze od betonowych, ponadto mogą wytrzymać spokojnie nawet 80 lat)
 • rozważ zakup cegieł, utraconego szalunku, pokrycia dachowego, płytek ceramicznych i innych materiałów poza sezonem, w którym są najdroższe

Domy z materiałów alternatywnych, wymienionych w powyższej tabeli, można zbudować za mniej niż milion koron, w niektórych przypadkach nawet za kilkaset tysięcy, ale trzeba być skromniejszym co do wielkości i znaczną część prac wykonać samodzielnie.

Domy pasywne i budownictwo zrównoważone

Również budując dom możemy zrobić coś dla środowiska. Naturalne materiały budowlane, takie jak słoma czy niepalona cegła, są nie tylko tańsze, ale także przyjazne dla środowiska. Dzięki odzyskowi ciepła dom pasywny pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii przez cały okres jego eksploatacji. Materiały pochodzące z recyklingu można znaleźć nawet tam, gdzie byś ich nie szukał – na przykład plastikowe podłogi wykonane są z gumy lub PCV pochodzącej z recyklingu. Niezbyt nadają się do salonu, ale świetnie sprawdzą się np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.

Domy, kawiarnie i sklepy z kontenerów cieszą się coraz większą popularnością. Tutaj trzeba pamiętać o bardzo dobrej izolacji cieplnej i izolacji ogólnej.

Kilka pomysłów na ekologiczną budowę domu

 • na budowę domów pasywnych można korzystać z dotacji
 • do izolacji cieplnej można użyć wełny owczej, szkła piankowego pochodzącego z recyklingu, mat konopnych lub lnianych
 • jeśli zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych na swoim dachu, spodziewaj się zwrotu inwestycji dopiero po około 10 latach
 • nawet jeśli chodzi o wyposażenie, możesz w pierwszym rzędzie wybrać meble przyjazne dla środowiska lub odnowić meble używane

Żaluzje, czy rolety zewnętrzne?

W oszczędzaniu energii pomogą też żaluzje zewnętrzne lub rolety zewnętrzne. W lecie dzięki nim do pomieszczeń nie przenika tyle ciepła i umożliwiają obejście się bez klimatyzacji, natomiast w zimie izolują od zimna i mogą zaoszczędzić nawet 30 % kosztów ogrzewania.

Pod tym względem lepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne, które mogą jednocześnie blokować dostęp światła, a także pełnić funkcję izolacji akustycznej i elementu zabezpieczającego przed dostaniem się osób nieuprawnionych do obiektu. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych skierowanych na południe lub zachód lepsze będą rolety zewnętrzne, które pozwalają na uchylanie i regulację dostępu światła z jednoczesnym zachowaniem prywatności.

Zewnętrzna żaluzja okienna Zetta 90

Czy wiedziałeś? Żaluzje lub rolety zewnętrzne są aż trzykrotnie skuteczniejsze niż jakiekolwiek zaciemnienie wewnętrzne! Ponadto chronią powierzchnię okien i ograniczają ich pocenie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
152 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
152 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.