Szukaj
Motywy sezonowe

Jak walczyć z migreną

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
339 przeczytanie
Jak walczyć z migreną
Kto zna migrenę, wie, że to nie jest tylko zwykły ból głowy. Towarzyszy jej nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, częstym objawem są też nudności lub wymioty. Jak zapobiegać jej atakom i co robić, kiedy już jednak jakiś przyjdzie?

Migrena: kluczową rolę odgrywają predyspozycje dziedziczne i tryb życia

Większość osób cierpiących na migrenę w ciągu życia zaobserwuje, jakie startery u nich zazwyczaj bywają przyczyną ataku. Często to bywa stres, zmiana pogody, spadek poziomu cukru w krwi podczas głodówki, lub na odwrót, niektóre drażniące artykuły spożywcze – zazwyczaj chodzi o kakao, czerwone wino, orzechy, dojrzewające sery lub wyraźne przyprawy. Wpływ na objawy migreny mają też hormony: zazwyczaj ataki pojawiają się w okresie dojrzewania, to znaczy okresie aktywnym hormonalnie, a u kobiet po klimakterium zanikają. Niektóre kobiety zauważają migreny w większym stopniu w okresie ciąży, dla innych, na odwrót, jest to jedyny okres ich płodnego wieku, kiedy ataki zupełnie zanikły.

Chociaż południowy sen jest zazwyczaj korzystny, ludzie ze skłonnością do migreny powinni go unikać. Jednym z czynników ryzyka jest bowiem za dużo snu, zwłaszcza w dzień.

Prewencja migreny: regularny tryb życia i naturalne suplementy diety

Czasem atak sygnalizuje tak zwana aura – najczęściej chodzi o niezwykłe odczucia wzrokowe, na przykład iskrzenie, miganie, lub rozostrzenie pola widzenia. Częstsza jest migrena bez aury, ale również w tym przypadku trzeba czasem zaobserwować pierwsze objawy ostrzegawcze: może chodzić o niepokój, napięcie w mięśniach, lub niezwykłe uczucie senności.

Co pomaga zapobiegać atakom migreny?

  • regularny sen – ani za mało, ani za dużo snu
  • reżim picia – minimalnie 2 litry czystej wody dziennie
  • regularny ruch na świeżym powietrzu
  • regularne zdrowe i urozmaicone jedzenie
  • unikanie stresu
  • pozytywne myślenie i aktywny odpoczynek
  • terapia odruchowa (masaże, hydroterapia)

W zapobieganiu migrenom pomaga używanie suplementów diety zawierających magnez, witaminy grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, lub oleju z godecji. Z ziół zaleca się złocień marunę, arcydzięgiel litwor lub lawenda (w formie olejku eterycznego).

Atak migreny przeżyjesz w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu

Pomimo wszelkich starań czujesz, jak migrena narasta? Ważne jest zażycie w porę leków – idealnie antymigrenowych, ale w lżejszych przypadkach może zadziałać kwas salicylowy (aspiryna), paracetamol, lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub diclofenac. Wypróbuj, czy to nie będzie też Twój przypadek. Potem już pozostaje przenieść się do wywietrzonego, spokojnego i ciemnego pomieszczenia (idealnie sypialni) i spróbować zasnąć, ewentualnie zaczekać na ustąpienie ataku.

Absolutną ciemność w sypialni zapewnisz z pomocą rolet przedokiennych – sprzyjają nie tylko uwolnieniu się od migreny, ale również jakości codziennego snu. Dzięki szybkiemu zaciąganiu i szybkiej zmianie pozycji zaciemnienia są też świetne rolety dzień i noc.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
339 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
339 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.