Wielofunkcyjne pomieszczenia i meble
Ceny mieszkań wciąż idą w górę, co prowadzi do nieustannego zmniejszania powierzchni pomieszczeń mieszkalnych. W efekcie do pokoi mieści się mniej mebli i zwiększa się nacisk na ich funkcjonalność i kompaktowość – po prostu trzeba wykorzystać każdy centymetr.
Przykłady wielofunkcyjnych mebli
- rozkładana kanapa
- łóżko lub ława ze schowkiem
- biblioteczka z rozkładanym blatem
- dziecięce łóżko piętrowe z biurkiem lub szafą ubraniową pod nim
- rozkładane łóżko
Tendencją, którą podkreślił jeszcze kryzys związany z koronawirusem, jest też koniec jednofunkcyjnych pomieszczeń i tradycyjnego podziału na pokój dzienny, kuchnię lub sypialnię. Częste jest wykorzystywanie poszczególnych pomieszczeń do wielu funkcji: wysepka kuchenna może służyć do pracy lub spotkań z przyjaciółmi, domowe biuro ma swoje miejsce w pokoju dziennym, w sypialni, albo na przykład za drzwiami szafy w korytarzu.
W pokojach dziennych często powstają kąciki do zabawy, aby rodzice mieli dzieci pod kontrolą, a domową siłownię można urządzić w garażu, suterenie, lub w rogu sypialni.
Nowym trendem jest połączenie sypialni z łazienką – rozjaśni mieszkanie, zaoszczędzi centymetry kwadratowe, a dużymi oknami w sypialni łatwiej wietrzy się wilgoć.
Trendy w kuchni
Koniec z otwartymi półkami i oszklonymi szafkami, w których widać każdy niepasujący kubek. Zamknij naczynia za nieprzezroczystymi drzwiczkami a Twoja kuchnia będzie wyglądać na bardziej zorganizowaną i sprzątniętą. Wychodzą z mody popularne w ubiegłej dekadzie białe segmenty kuchenne. Wpuść do kuchni kolory lub wróć do drewna.
Coraz popularniejsze są wysepki kuchenne z wbudowanym stołem jadalnym. Idealnie chodzi o obniżony blat na obwodzie wysepki, aby można było przy niej siedzieć na normalnych krzesłach.
Niewidoczne otwieranie drzwiczek jest modne – wybieraj uchwyty wbudowane do dolnej krawędzi szafek lub szuflad, ewentualnie użyj magnetycznego otwierania przez popchnięcie. Czasy dużych uchwytów do otwierania są dawno minęły.
Kolory i kształty 2024
Jakie kolory, kształty i materiały są nowoczesne? Podobnie jak wychodzący z mody biały kolor mebli kuchennych, wychodzi z mody niewyraźny szary kolor reszty pomieszczenia. Trendem są ciepłe, ziemiste odcienie, ale również miętowy i ciemnoniebieski. Niemodne są wyraźne wzory, ostre kontrasty i wzory geometryczne.
Nowoczesne kolory w pomieszczeniach
- oliwkowy
- ochra
- ciemnopomarańczowy
- czekoladowy
- bordowy
Znów wracają do łask zaoblone kształty inspirowane latami 60., 70. i 80. Popularne są naturalne materiały, przede wszystkim drewno, bawełna i len, ale również szkło lub metale. Napełnij swój dom kwiatami – rośliny doniczkowe są w modzie, natomiast sztucznych roślin powinieneś się jak najszybciej pozbyć.
Znasz ekologiczne kominki? Ekologiczne, czy też bio kominki na obciążają środowiska, nie potrzebują komina i produkują przyjemne, naturalnie wyglądające żółte światło. Spalają specjalny bio alkohol.
Trendy w zaciemnieniu
Wciąż nowoczesne i popularne są rolety dzień i noc, które umożliwiają płynną regulację zaciemnienia. Pisaliśmy o nich na przykład tu. Bardzo eleganckim i stylowym sposobem zaciemnienia są japońskie ściany. O nich opublikowaliśmy już kilka artykułów, na przykład tu lub tu.
Z zaciemnień zewnętrznych jednoznacznym hitem są żaluzje zewnętrzne, które nie tylko świetnie zaciemniają, ale mają efekt termoregulacyjny, chronią prywatność i poprawiają bezpieczeństwo domu. zestawienie zalet żaluzji zewnętrznych i instrukcję, jak orientować w ich typach, znajdziesz tu.
Żaluzje zewnętrzne ochronią wnętrze zarówno przed przegrzewaniem, jak też przed chłodem. Więcej o oszczędzaniu z pomocą żaluzji znajdziesz w tym i tym naszym artykule.