Szukaj
Zrób to sam
22. lipca 2022

Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
621 przeczytanie
Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie
Szkoła się skończyła i mamy tu pierwszą przeprowadzkę na swoje. Druga część serialu o urządzaniu mieszkania dotyczy początku samodzielnego życia.

Urządzaj powoli i z zastanowieniem

Pierwsze mieszkanie nie musi wytrzymać na zawsze, ale nigdy nie wiesz, jak będzie się zmieniać sytuacja na rynku nieruchomości. Być może zostaniesz w nim dłużej, niż myślisz. W odróżnieniu od beztroskiego urządzenia mieszkania lub pokoju studenckiego tanimi meblami, od których nie oczekujemy żywotności dłuższej, niż kilka lat, lepiej urządzać pierwsze mieszkanie wolniej, z zastanowieniem i raczej zaoszczędzić na lepsze wyposażenie, przede wszystkim meble. Ponadto, dzięki wolniejszemu tempu, w znacznym stopniu unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy, których nie wykorzystasz.

Łóżko jest podstawą

Wygodne spanie może na razie wydawać się niepotrzebnym luksusem, ale wierz, że za kilka lat plecy Ci podziękują. Dobrej jakości ruszt i materac powinien być oczywistością – nawet jeżeli mieszkasz sam, przyjemniej jest kupić szersze łóżko, na przykład 140 cm. Na odzież z początku wystarczy stojak na ubrania plus komoda na bieliznę, szafy możesz kupić później. Nie odkładaj jednak za długo zakupu stołu kuchennego z krzesłami. Przy stole mogą siedzieć również goście, ponadto stwarza wrażenie zagospodarowanego, wygodnego mieszkania.

Inwestuj w zaciemnienie

Kiedy zaczniesz chodzić regularnie do pracy, wyspanie się będzie jeszcze ważniejsze, niż w czasach studenckich. Oprócz dobrego łóżka i materaca opłaci się zainwestować w zaciemnienie. Niezakłócony sen zapewnią Ci rolety zewnętrzne, które wytworzą doskonałe zaciemnienie sypialni. Jednolitą powierzchnię, zatem zerowe przenikanie niepożądanych promieni słońca zapewnią też niektóre kształty lameli żaluzji zewnętrznych, na przykład Zetta lub Setta.

Nie możesz nic zainstalować na elewacji? Do dyspozycji jest też zaciemniająca roleta ekranowa, którą można zainstalować wewnątrz.

Wytwarzaj wielofunkcyjne pomieszczenia

Pierwsze mieszkanie zazwyczaj bywa skromne – co do liczby pomieszczeń i powierzchni. Aby zmieściły się w nim wszystkie potrzebne strefy, bywa konieczne wytworzenie ich w jednym pomieszczeniu. Masz kilka możliwości, jak taki pokój rozdzielić. Bądź tylko optycznie, na przykład z pomocą dywanów, ewentualnie przegradzając otwartą biblioteczką lub ścianką meblową. Eleganckim i oryginalnym rozwiązaniem jest przegrodzenie pomieszczeń z pomocą rolety japońskie. O rozdzielaniu poszczególnych pokoi na różne strefy funkcyjne pisaliśmy na przykład tu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
12. sierpnia 2024

Roleta tekstylna Larra - najnowszy przybytek naszej techniki zaciemniającej

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
621 przeczytanie
Roleta tekstylna Larra - najnowszy przybytek naszej techniki zaciemniającej
Wewnętrzne rolety tekstylne są bardzo dobrym pomocnikiem, który rozwiązuje problem ze światłem i jednocześnie są piękne i gustowne. Przez dzień chronią pokój, sypialnię lub biuro przed słońcem, w nocy przed światłem latarni z ulicy.
Motywy sezonowe
10. sierpnia 2024

Międzynarodowy dzień przyjaźni: nie zapomnij o przyjaciołach

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
621 przeczytanie
Międzynarodowy dzień przyjaźni: nie zapomnij o przyjaciołach
To nie przypadek, że międzynarodowy dzień przyjaźni obchodzimy 30 lipca. W lecie jest idealna okazja do wyprawy przyjaciółmi do pleneru lub zaproszenia ich do domu, przy tym właśnie w lecie z powodu urlopów i programu wakacyjnego z dziećmi często przyjaciół zaniedbujemy.