Szukaj
Zrób to sam
22. lipca 2022

Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
219 przeczytanie
Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie
Szkoła się skończyła i mamy tu pierwszą przeprowadzkę na swoje. Druga część serialu o urządzaniu mieszkania dotyczy początku samodzielnego życia.

Urządzaj powoli i z zastanowieniem

Pierwsze mieszkanie nie musi wytrzymać na zawsze, ale nigdy nie wiesz, jak będzie się zmieniać sytuacja na rynku nieruchomości. Być może zostaniesz w nim dłużej, niż myślisz. W odróżnieniu od beztroskiego urządzenia mieszkania lub pokoju studenckiego tanimi meblami, od których nie oczekujemy żywotności dłuższej, niż kilka lat, lepiej urządzać pierwsze mieszkanie wolniej, z zastanowieniem i raczej zaoszczędzić na lepsze wyposażenie, przede wszystkim meble. Ponadto, dzięki wolniejszemu tempu, w znacznym stopniu unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy, których nie wykorzystasz.

Łóżko jest podstawą

Wygodne spanie może na razie wydawać się niepotrzebnym luksusem, ale wierz, że za kilka lat plecy Ci podziękują. Dobrej jakości ruszt i materac powinien być oczywistością – nawet jeżeli mieszkasz sam, przyjemniej jest kupić szersze łóżko, na przykład 140 cm. Na odzież z początku wystarczy stojak na ubrania plus komoda na bieliznę, szafy możesz kupić później. Nie odkładaj jednak za długo zakupu stołu kuchennego z krzesłami. Przy stole mogą siedzieć również goście, ponadto stwarza wrażenie zagospodarowanego, wygodnego mieszkania.

Inwestuj w zaciemnienie

Kiedy zaczniesz chodzić regularnie do pracy, wyspanie się będzie jeszcze ważniejsze, niż w czasach studenckich. Oprócz dobrego łóżka i materaca opłaci się zainwestować w zaciemnienie. Niezakłócony sen zapewnią Ci rolety zewnętrzne, które wytworzą doskonałe zaciemnienie sypialni. Jednolitą powierzchnię, zatem zerowe przenikanie niepożądanych promieni słońca zapewnią też niektóre kształty lameli żaluzji zewnętrznych, na przykład Zetta lub Setta.

Nie możesz nic zainstalować na elewacji? Do dyspozycji jest też zaciemniająca roleta ekranowa, którą można zainstalować wewnątrz.

Wytwarzaj wielofunkcyjne pomieszczenia

Pierwsze mieszkanie zazwyczaj bywa skromne – co do liczby pomieszczeń i powierzchni. Aby zmieściły się w nim wszystkie potrzebne strefy, bywa konieczne wytworzenie ich w jednym pomieszczeniu. Masz kilka możliwości, jak taki pokój rozdzielić. Bądź tylko optycznie, na przykład z pomocą dywanów, ewentualnie przegradzając otwartą biblioteczką lub ścianką meblową. Eleganckim i oryginalnym rozwiązaniem jest przegrodzenie pomieszczeń z pomocą rolety japońskie. O rozdzielaniu poszczególnych pokoi na różne strefy funkcyjne pisaliśmy na przykład tu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
219 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
219 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.