Szukaj
Zrób to sam
22. lipca 2022

Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
497 przeczytanie
Zmiany życiowe: Jak urządzić pierwsze samodzielne mieszkanie
Szkoła się skończyła i mamy tu pierwszą przeprowadzkę na swoje. Druga część serialu o urządzaniu mieszkania dotyczy początku samodzielnego życia.

Urządzaj powoli i z zastanowieniem

Pierwsze mieszkanie nie musi wytrzymać na zawsze, ale nigdy nie wiesz, jak będzie się zmieniać sytuacja na rynku nieruchomości. Być może zostaniesz w nim dłużej, niż myślisz. W odróżnieniu od beztroskiego urządzenia mieszkania lub pokoju studenckiego tanimi meblami, od których nie oczekujemy żywotności dłuższej, niż kilka lat, lepiej urządzać pierwsze mieszkanie wolniej, z zastanowieniem i raczej zaoszczędzić na lepsze wyposażenie, przede wszystkim meble. Ponadto, dzięki wolniejszemu tempu, w znacznym stopniu unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy, których nie wykorzystasz.

Łóżko jest podstawą

Wygodne spanie może na razie wydawać się niepotrzebnym luksusem, ale wierz, że za kilka lat plecy Ci podziękują. Dobrej jakości ruszt i materac powinien być oczywistością – nawet jeżeli mieszkasz sam, przyjemniej jest kupić szersze łóżko, na przykład 140 cm. Na odzież z początku wystarczy stojak na ubrania plus komoda na bieliznę, szafy możesz kupić później. Nie odkładaj jednak za długo zakupu stołu kuchennego z krzesłami. Przy stole mogą siedzieć również goście, ponadto stwarza wrażenie zagospodarowanego, wygodnego mieszkania.

Inwestuj w zaciemnienie

Kiedy zaczniesz chodzić regularnie do pracy, wyspanie się będzie jeszcze ważniejsze, niż w czasach studenckich. Oprócz dobrego łóżka i materaca opłaci się zainwestować w zaciemnienie. Niezakłócony sen zapewnią Ci rolety zewnętrzne, które wytworzą doskonałe zaciemnienie sypialni. Jednolitą powierzchnię, zatem zerowe przenikanie niepożądanych promieni słońca zapewnią też niektóre kształty lameli żaluzji zewnętrznych, na przykład Zetta lub Setta.

Nie możesz nic zainstalować na elewacji? Do dyspozycji jest też zaciemniająca roleta ekranowa, którą można zainstalować wewnątrz.

Wytwarzaj wielofunkcyjne pomieszczenia

Pierwsze mieszkanie zazwyczaj bywa skromne – co do liczby pomieszczeń i powierzchni. Aby zmieściły się w nim wszystkie potrzebne strefy, bywa konieczne wytworzenie ich w jednym pomieszczeniu. Masz kilka możliwości, jak taki pokój rozdzielić. Bądź tylko optycznie, na przykład z pomocą dywanów, ewentualnie przegradzając otwartą biblioteczką lub ścianką meblową. Eleganckim i oryginalnym rozwiązaniem jest przegrodzenie pomieszczeń z pomocą rolety japońskie. O rozdzielaniu poszczególnych pokoi na różne strefy funkcyjne pisaliśmy na przykład tu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
497 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
497 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.