Szukaj
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
30 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.

Okazja do przebudowy

Wyprowadzenie się dorosłych dzieci to idealna okazja do przebudowy całego mieszkania. Przede wszystkim wtedy, kiedy w nim mieszkasz od ich urodzenia lub wczesnego dzieciństwa i do dziś nie zrealizowałeś zasadniczej modernizacji. W ramach przebudowy mieszkania możesz bowiem byłym pokojom dziecięcym przydzielić inną funkcję, i oprócz nowego wyposażenia zrealizować na przykład drobne zmiany budowlane.

Pierwszym krokiem będzie malowanie. Przy okazji przebudowy zastanów się jednak również nad przyszłym przeznaczeniem pokoju i dostosuj do tego również zaciemnienie. Pokój będzie służyć przede wszystkim dla gości? Wybierz wariant całkowitego zaciemnienia roletami zewnętrznymi, które uczynią przyjemniejszym zasypianie i sen. Będzie to pracownia? Atmosferę biurową wytworzą żaluzje pionowe. Bibliotekę z czytelnią natomiast odpowiednio nastroi miękkie światło rozproszone z pomocą plisse.

Oprócz malowania i nowego zaciemnienia możesz też wymienić lub przeszlifować podłogę, odnowić drzwi i framugi, ewentualnie zainstalować nowe oświetlenie.

Mieszkanie zgodne z nowoczesnymi trendami

Przy tej okazji możesz rozejrzeć się w nowych trendach mieszkania. W 2023 roku są modne bogate kolory mebli, takie jak zielony lub musztardowy żółty, drewno i okrągłe lub owalne kształty. Długotrwałym trendem jest zrównoważony rozwój, to znaczy meble wyprodukowany w sposób przyjazny dla środowiska z naturalnych materiałów, ewentualnie z recyklingu.

Nowe przeznaczenie dla pokoju dziecięcego

Kiedy dzieci urządzą sobie własne samodzielne mieszkanie, masz do dyspozycji całe pomieszczenie (albo dwa), które możesz wykorzystać na swoje zainteresowania lub do pracy. Jeżeli często pracujesz w domu, ewentualnie planujesz to, przyda Ci się pracownia lub warsztat.

Były pokój dziecięcy możesz zmienić na domową siłownię, bibliotekę z czytelnią, pomieszczenie do prasowania, lub pokój dla gości. Możesz, oczywiście, połączyć kilka sposobów wykorzystania jednego pomieszczenia, jak na przykład pracownię z rozkładaną kanapą do okazyjnego nocowania.

Czy musisz wykorzystać wolny pokój dla obojga partnerów? Podziel go japońskimi ścianami, dzięki czemu możesz łatwo stworzyć dwa kąciki do pracy.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
30 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Motywy sezonowe
5. czerwca 2024

Ochrona przed promieniowaniem UV: Jak technologia zacieniania chroni Ciebie i Twój dom

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
30 przeczytanie
Ochrona przed promieniowaniem UV: Jak technologia zacieniania chroni Ciebie i Twój dom
Wpływ promieniowania UV na zdrowie ludzi i trwałość wnętrz domowych jest często niedoceniany. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może powodować uszkodzenia skóry, przyspieszone starzenie się, a nawet zwiększone ryzyko chorób skóry. Podobnie promieniowanie UV może stopniowo uszkadzać meble, podłogi i inne elementy wnętrza. Rozwiązaniem, które pozwala przeciwdziałać tym zagrożeniom, jest efektywna technologia zacieniania, która może znacząco zmniejszyć ilość promieniowania UV przedostającego się do Twojego domu.