Szukaj
Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
72 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?

Najważniejsza rada: zostaw sobie rezerwę czasową i finansową

Zawsze znajdą się ukryte lub dodatkowe nieplanowane wydatki. Nie pozwól na to, aby w trakcie modernizacji zabrakło pieniędzy – zawsze zostaw co najmniej 10, lepiej 15–20 % rezerwy finansowej. Podobna zasada dotyczy też czas trwania modernizacji: nie planuj bez rezerwy, licz się z rezerwą czasową na przykład na wypadek sytuacji, kiedy wybranego materiału akurat nie będzie do dyspozycji.

Jeżeli modernizujesz tylko pomieszczenia wewnętrzne, wskazane jest zaplanowanie akcji na miesiące zimowe. Rzemieślnicy miewają mniej pracy, łatwiej z nimi uzgodnić termin a prace mogą być nieco tańsze, niż w sezonie.

Energia elektryczna: dobrze wymierz gniazdka

Niewiele osób planując instalację elektryczną myśli o tym, gdzie będzie stać pralka, lub ilu urządzeń może jednocześnie używać na segmencie kuchennym. Planowanie gniazdek opłaci się – nieprzyjemne jest stwierdzenie po paru miesiącach, że aby użyć robota kuchennego trzeba odłączać od gniazdka czajnik elektryczny, albo, że w ulubionym miejscu na deskę do prasowania nie ma do czego podłączyć żelazka.

Kuchnia: chciej łatwego utrzymania

Podstawowa zasada planowania kuchni polega na tym, że trzy główne strefy (przechowywanie żywności, gotowanie i mycie naczyń) powinny być jak najbliżej siebie i dobrze wzajemnie dostępne – zazwyczaj tworzą trójkąt, którego boki powinny być jak najkrótsze. Najnowsze trendy w kuchni i innych pomieszczeniach zmapowaliśmy dla Ciebie w ubiegłym roku.

Zasady planowania kuchni

  • dobrze dobierz wysokość blatu roboczego (wysocy ludzie potrzebują wyższego blatu i na odwrót)
  • zmywarkę umieść w pobliżu zlewu dla ułatwienia manipulacji z naczyniami
  • kuchenka powinna mieć z obu stron dostateczne miejsce do odkładania (co najmniej 40 cm)
  • jest wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze, kiedy piekarnik jest na wysokości około 90 cm nad podłogą
  • pamiętaj o dostatku miejsc do przechowywania i gniazdek elektrycznych

Aby kuchnia wyglądała czysto i nie wymagała nadmiernego utrzymania, zwróć uwagę również na powierzchnie. Na ciemnych lakierowanych drzwiczkach szafek będzie widać każdy odcisk palca i będzie trzeba nieustannie czyścić. Zaskakująco szybko brudzi się jasny granitowy zlew i blat z jasnego sztucznego kamienia. Brud, jak na przykład osady od herbaty, szybko na nich zostaje i źle się czyści – często trzeba użyć łubu lub sody oczyszczonej.

Wymiana okien: pamiętaj też o zaciemnieniu

Czasem zamiast wymiany okien opłaci się odnowić stare. O wyborze okien pisaliśmy szczegółowo tu – niezależnie od tego, jakie wybierzesz, powinieneś pamiętać o dostatecznym wietrzeniu, ponieważ nowe okna na pewno będą szczelniejsze niż stare. Co prawda, zapobiega to stratom ciepła i będą zatrzymywać lepiej hałas z zewnątrz, ale ze względu na ograniczoną wymianę powietrza może dochodzić do rozwoju pleśni. Wietrzenie jest ważne zwłaszcza po użyciu kabiny prysznicowej lub wanny.

Jak już wymieniasz okna, rozważ od razu zakup rolet lub żaluzji zewnętrznych. Łatwiej jest od razu wyposażyć okna w kasetę rolety - unikniesz wizyty rzemieślników dwa razy. 

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
72 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.
Motywy sezonowe
5. czerwca 2024

Ochrona przed promieniowaniem UV: Jak technologia zacieniania chroni Ciebie i Twój dom

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
72 przeczytanie
Ochrona przed promieniowaniem UV: Jak technologia zacieniania chroni Ciebie i Twój dom
Wpływ promieniowania UV na zdrowie ludzi i trwałość wnętrz domowych jest często niedoceniany. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może powodować uszkodzenia skóry, przyspieszone starzenie się, a nawet zwiększone ryzyko chorób skóry. Podobnie promieniowanie UV może stopniowo uszkadzać meble, podłogi i inne elementy wnętrza. Rozwiązaniem, które pozwala przeciwdziałać tym zagrożeniom, jest efektywna technologia zacieniania, która może znacząco zmniejszyć ilość promieniowania UV przedostającego się do Twojego domu.