Szukaj
Dom i ogród
27. lipca 2022

Plastikowe, czy drewniane okna? Według czego wybierać i czym najlepiej uzupełnić

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
415 przeczytanie
Plastikowe, czy drewniane okna? Według czego wybierać i czym najlepiej uzupełnić
Jeżeli budujesz nieruchomość lub wybierasz nowe w ramach remontu, wcześniej czy później czeka Cię dylemat: drewniane, czy plastikowe?

Z tą decyzją jest związanych wiele czynników i nie da się z góry powiedzieć, że jeden typ jest lepszy niż drugi. Wszyscy chcemy, aby u nas w domu to wyglądało jak najlepiej i jakikolwiek rodzaj okien można dostosować do swojego gustu. Inspiruj się kilkoma pomysłami:

Dekoracje okienne: jak najlepiej ozdobić nowe okna?

  • nalepki na okna: tanie, łatwe do wymiany i dostępne w dużej ilości motywów
  • łańcuchy świetlne: światełek w oknach nie musisz mieć tylko przed Bożym Narodzeniem!
  • zasłona sznurkowa: sama jest ozdobą okna, ale możesz na poszczególne sznurki nawlec dla urozmaicenia różne kształty – kwiaty tekstylne lub na przykład wycinanki z papieru
  • zasłony: możesz mieć kilka kompletów w różnych kolorach i zmieniać je według pory roku
  • żaluzje lub rolety wewnętrzne: można je kupić w wielu różnych stylach i kolorach i dotworzyć nimi całe wnętrze

Okna drewniane vs. plastikowe: cena 

Jeżeli Twoim priorytetem jest kupienie jak najtańszych okien, rozwiązanie jest jednoznaczne: plastikowe. Najtańszy wariant kosztuje w przybliżeniu o 30–40 % taniej niż drewniane okna euro. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą mieć krótszą żywotność. Do niektórych nietypowych wymiarów otworów okiennych, z powodu określonych limitów technologii spawania profilu, nie można wyprodukować okien plastikowych. Zakup drewnianych okien można ponadto finansować z z kredytu na modernizację. Przecież okna wymieniać tylko raz, maksymalnie 2 razy w życiu i nie zawsze opłaci się oszczędzanie.

Wygląd okien drewnianych, właściwości plastikowych

Oprócz ceny na decyzję ma wpływ też ogólny wygląd – przecież okna będziesz miał praktycznie wciąż przed oczami. Drewniane okna wyglądają przyjemniej, z drugiej strony również plastikowe są do dyspozycji w wielu dekorach imitujących drewno. Możesz więc połączyć zalety okien plastikowych, zwłaszcza lepszą izolacyjność, z designem bliskim wyglądowi klasycznych drewnianych.

Izolacja cieplna i akustyczna: szyba podwójna czy potrójna?

Cenę musimy uwzględniać wszyscy, ważny jest też wygląd, ale podstawowa funkcja okien polega na ich izolacyjności akustycznej i cieplnej. Ogólnie okna plastikowe izolują w obu kierunkach lepiej i wybornie tłumią hałas z zewnątrz. Standardowa szyba podwójna wypełniona gazem nieaktywnym przepuszcza więcej promieni słońca (co może być zaletą w zimie). Za szyby potrójne opłaca się dopłacić w nowych domach pasywnych lub niskoenergetycznych, oprócz lepszej izolacji cieplnej ich użycie ogranicza pocenie się okien i poprawia izolacyjność akustyczną.

Żywotność okien plastikowych i drewnianych

Już o tym wspominaliśmy: okna plastikowe powinny teoretycznie wytrzymać w przybliżeniu 50 lat, ale wyjątkowo może dojść do zwiększenia ich kruchości i popękania nawet już 15 lub 20 latach – ale ich zaletą jest to, że oprócz nasmarowania okuć obwodowych raz w roku nie trzeba ich specjalnie malować lub konserwować. Planowana żywotność drewnianych okien zależy od użytego drewna – 100, ale nawet na przykład 300 lat, jednak żywotność farby jest ograniczona, jej odnowa problematyczna (jest konieczne demontowanie oszklenia) a raz lub dwa razy w doku trzeba konserwować drewno specjalnym lakierem lub balsamem. Drewno może też napaść pleśń i jest bardziej wrażliwe na działanie wilgoci, wiatru i deszczu.

Nasza składana żaluzja tekstylna PLISSE

Możliwości zaciemnienia okien: żaluzje, czy rolety?

Już wybrałeś? Nie zapomnij, że niezależnie od tego, jakie okna wybrałeś, będzie trzeba rozwiązać też ich zaciemnienie. Najczęściej są to klasyczne żaluzje, w przypadku których możesz wybierać spośród różnych systemów i dekorów, łącznie z imitacją drewna. Rolety tekstylne wzbogacą Twoje wnętrze również estetycznie: możesz dotworzyć pomieszczenie wybierając kolory i oryginalne kształty górnego profilu i dolnej listwy. Zalety obu rozwiązań częściowo łączą w sobie żaluzje PLISSE – składane żaluzje tekstylne, których obrzeża można przesuwać od górnej lub dolnej krawędzi do środka i w ten sposób dostosowywać wysokość zaciemniającej części.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
415 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
415 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.