Szukaj
Dom i ogród
27. lipca 2022

Plastikowe, czy drewniane okna? Według czego wybierać i czym najlepiej uzupełnić

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
360 przeczytanie
Plastikowe, czy drewniane okna? Według czego wybierać i czym najlepiej uzupełnić
Jeżeli budujesz nieruchomość lub wybierasz nowe w ramach remontu, wcześniej czy później czeka Cię dylemat: drewniane, czy plastikowe?

Z tą decyzją jest związanych wiele czynników i nie da się z góry powiedzieć, że jeden typ jest lepszy niż drugi. Wszyscy chcemy, aby u nas w domu to wyglądało jak najlepiej i jakikolwiek rodzaj okien można dostosować do swojego gustu. Inspiruj się kilkoma pomysłami:

Dekoracje okienne: jak najlepiej ozdobić nowe okna?

  • nalepki na okna: tanie, łatwe do wymiany i dostępne w dużej ilości motywów
  • łańcuchy świetlne: światełek w oknach nie musisz mieć tylko przed Bożym Narodzeniem!
  • zasłona sznurkowa: sama jest ozdobą okna, ale możesz na poszczególne sznurki nawlec dla urozmaicenia różne kształty – kwiaty tekstylne lub na przykład wycinanki z papieru
  • zasłony: możesz mieć kilka kompletów w różnych kolorach i zmieniać je według pory roku
  • żaluzje lub rolety wewnętrzne: można je kupić w wielu różnych stylach i kolorach i dotworzyć nimi całe wnętrze

Okna drewniane vs. plastikowe: cena 

Jeżeli Twoim priorytetem jest kupienie jak najtańszych okien, rozwiązanie jest jednoznaczne: plastikowe. Najtańszy wariant kosztuje w przybliżeniu o 30–40 % taniej niż drewniane okna euro. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą mieć krótszą żywotność. Do niektórych nietypowych wymiarów otworów okiennych, z powodu określonych limitów technologii spawania profilu, nie można wyprodukować okien plastikowych. Zakup drewnianych okien można ponadto finansować z z kredytu na modernizację. Przecież okna wymieniać tylko raz, maksymalnie 2 razy w życiu i nie zawsze opłaci się oszczędzanie.

Wygląd okien drewnianych, właściwości plastikowych

Oprócz ceny na decyzję ma wpływ też ogólny wygląd – przecież okna będziesz miał praktycznie wciąż przed oczami. Drewniane okna wyglądają przyjemniej, z drugiej strony również plastikowe są do dyspozycji w wielu dekorach imitujących drewno. Możesz więc połączyć zalety okien plastikowych, zwłaszcza lepszą izolacyjność, z designem bliskim wyglądowi klasycznych drewnianych.

Izolacja cieplna i akustyczna: szyba podwójna czy potrójna?

Cenę musimy uwzględniać wszyscy, ważny jest też wygląd, ale podstawowa funkcja okien polega na ich izolacyjności akustycznej i cieplnej. Ogólnie okna plastikowe izolują w obu kierunkach lepiej i wybornie tłumią hałas z zewnątrz. Standardowa szyba podwójna wypełniona gazem nieaktywnym przepuszcza więcej promieni słońca (co może być zaletą w zimie). Za szyby potrójne opłaca się dopłacić w nowych domach pasywnych lub niskoenergetycznych, oprócz lepszej izolacji cieplnej ich użycie ogranicza pocenie się okien i poprawia izolacyjność akustyczną.

Żywotność okien plastikowych i drewnianych

Już o tym wspominaliśmy: okna plastikowe powinny teoretycznie wytrzymać w przybliżeniu 50 lat, ale wyjątkowo może dojść do zwiększenia ich kruchości i popękania nawet już 15 lub 20 latach – ale ich zaletą jest to, że oprócz nasmarowania okuć obwodowych raz w roku nie trzeba ich specjalnie malować lub konserwować. Planowana żywotność drewnianych okien zależy od użytego drewna – 100, ale nawet na przykład 300 lat, jednak żywotność farby jest ograniczona, jej odnowa problematyczna (jest konieczne demontowanie oszklenia) a raz lub dwa razy w doku trzeba konserwować drewno specjalnym lakierem lub balsamem. Drewno może też napaść pleśń i jest bardziej wrażliwe na działanie wilgoci, wiatru i deszczu.

Nasza składana żaluzja tekstylna PLISSE

Możliwości zaciemnienia okien: żaluzje, czy rolety?

Już wybrałeś? Nie zapomnij, że niezależnie od tego, jakie okna wybrałeś, będzie trzeba rozwiązać też ich zaciemnienie. Najczęściej są to klasyczne żaluzje, w przypadku których możesz wybierać spośród różnych systemów i dekorów, łącznie z imitacją drewna. Rolety tekstylne wzbogacą Twoje wnętrze również estetycznie: możesz dotworzyć pomieszczenie wybierając kolory i oryginalne kształty górnego profilu i dolnej listwy. Zalety obu rozwiązań częściowo łączą w sobie żaluzje PLISSE – składane żaluzje tekstylne, których obrzeża można przesuwać od górnej lub dolnej krawędzi do środka i w ten sposób dostosowywać wysokość zaciemniającej części.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
360 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
360 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?