Szukaj
Zrób to sam
9. sierpnia 2023

Wymiana okien: co wszystko Cię czeka?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
267 przeczytanie
Wymiana okien: co wszystko Cię czeka?
Postanowiłeś wymieniać nieszczelne okna sam, lub jest przeprowadzana generalna wymiana w Twoim bloku? O czym nie wolno zapomnieć, czego przypilnować i kiedy potrzebujesz pozwolenia na budowę?

Jak przygotować się do wymiany okien

Pozwolenia na wymianę okien potrzebujesz, kiedy nowe okna są większe lub mniejsze niż pierwotne i jest konieczne ingerencja do konstrukcji obiektu. Jeżeli jesteś właścicielem domku rodzinnego, okna po prostu wymienisz, jeżeli trzeba z pozwoleniem, ewentualnie bez pozwolenia. W przypadku wymiany okien w mieszkaniu sytuacja jest bardziej złożona. W domach czynszowych podzielonych na jednostki przed 1 styczniem 2014 r. okna są częścią jednostki, za ich wymianę odpowiada właściciel – bądź bezpośredni właściciel, lub spółdzielnia mieszkaniowa, jeżeli chodzi o mieszkanie spółdzielcze. Z drugiej strony w domach podzielonych na jednostki od 2014 roku okna są wspólną częścią domu i decyduje o nich SWM.

Uzgodniłeś ze spółdzielnią lub stowarzyszeniem właścicieli, ewentualnie posiadasz samodzielną nieruchomość i postanowiłeś wymienić okna. Zdecydowanie nie zalecamy robienia tego samodzielnie, minimalnie z powodu gwarancji, która jest uwarunkowana fachowym montażem. Raczej umów się ze specjalistyczną firmą. Jako pierwszy na miejsce przyjedzie technik w celu wymierzenia wielkości okien, uzgodnisz z nim też typ ram i szyb.

Drugim krokiem jest przyjazd monterów, którzy w ciągu jednego dnia zdemontują stare okna i zainstalują nowe. Trzeba wszystko sprzątnąć przy oknach i przylegających ścianach i zapewnić im miejsce do manipulacji, resztę pomieszczenia przykryj folią ochronną do malowania lub podobnym materiałem.

Co zrobić po wymianie okien

Na pewno będzie trzeba sprzątnąć. Chociaż stare okna firma montażowa odwiezie, wszędzie będzie mnóstwo pyłu. Jeżeli będzie potrzebne malowanie, musisz zaczekać kilka dni na zaschnięcie zaprawek tynkarskich. Po wymianie wskazane jest też umycie zakurzonych okien.

Powinieneś też wcześniej przemyśleć, jak zaciemnić nowe okna. Karnisze na firanki lub zasłony możesz zamontować z powrotem, ale jeżeli miałeś na starych oknach żaluzje poziome lub rolety, będzie trzeba kupić nowe. Kiedy już będziesz miał zdemontowane okna, zasięgnij informacji, czy będzie możliwe od razu zamontowanie również żaluzji zewnętrznych lub rolet przedokiennych. Rozważ też instalację siatek przeciwko owadom, abyś miał ewentualnie wszystko rozwiązane naraz.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
18. kwietnia 2024

Roleta tekstylna Larra - najnowszy przybytek naszej techniki zaciemniającej

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
267 przeczytanie
Roleta tekstylna Larra - najnowszy przybytek naszej techniki zaciemniającej
Wewnętrzne rolety tekstylne są bardzo dobrym pomocnikiem, który rozwiązuje problem ze światłem i jednocześnie są piękne i gustowne. Przez dzień chronią pokój, sypialnię lub biuro przed słońcem, w nocy przed światłem latarni z ulicy.
Dom i ogród
16. kwietnia 2024

Jaki jest najlepszy kolor żaluzji?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
267 przeczytanie
Jaki jest najlepszy kolor żaluzji?
Wykorzystaj żaluzje do kolorystycznego dopasowania domu! Żaluzje wewnętrznie służ nie tylko do zaciemnienia, ale można je też traktować jako element wystroju wnętrza.