Szukaj
Zrób to sam
1. sierpnia 2022

Najefektywniejsze mycie okien. Jak myć okna?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
605 przeczytanie
Najefektywniejsze mycie okien. Jak myć okna?
Jak doskonale umyć okna? Przyszła jesień a z nią przychodzi też idealny czas na mycie, ewentualnie utrzymanie okien przed zimą. Mamy dla Ciebie zbiór najlepszych pomysłów, jak zapobiec smugom i mieć przed zimą idealnie czyste szyby i ramy.

Planowanie i przygotowanie do mycia okien

Dobre zaplanowanie to połowa sukcesu: wybierz na mycie okien dzień, kiedy nie jest za gorąco, ale jednocześnie temperatury jeszcze nie spadają poniżej zera. Nie tylko dla własnej wygody, ale przede wszystkim dlatego, aby nie zamarzała woda na szybach. Nie powinno, oczywiście, padać, ale również za mocno dmuchać lub świecić słońce – jedno i drugie powoduje za szybkie wysychanie wody i smugi. 

Idealne warunki do mycia okien są, kiedy jest pod chmurką a temperatura około 20 °C, ale na pewno nie mniej niż  5 °C.

Jeżeli masz na okna zainstalowane żaluzje poziome, wyczyść je jeszcze przed myciem okien, abyś ich znów nie zabrudził. Żaluzje plisse możesz najpierw zasunąć w przybliżeniu do połowy szyb, umyć górną część okna, następnie wysunąć żaluzje całkowicie w górę i umyć resztę.

Zaczynamy od ram

Wycieraczki, odkurzacza do okien i podobnych pomocników z początku nie będziemy potrzebować – najpierw sprzątniemy wszystkie przeszkadzające rzeczy z parapetów i zabierzemy się za mycie ram. Idealny do okien i ram jest oczyszczacz alkoholowy, którym spryskamy gąbkę lub złożoną szmatkę z mikrowłókien. Myjemy nią ramy od góry w dół. Dalsze postępowanie, to znaczy mycie szyb, będzie różne według tego, czy będziemy używać odkurzacza do szyb lub robota do mycia okien.

Mycie okien z wycieraczką

W razie mycia ręcznego, oraz użycia odkurzacza do okien przyda się tak zwany zmywak. Chodzi o wałek z kosmatym wkładem w przybliżeniu o wielkości i kształcie wycieraczki – nawilża się go wodą ze środkiem do mycia i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z szyby. Jeżeli nie mamy zmywaka, jego zadanie spełni gąbka do mycia samochodów, lub po prostu nawilżona szmatka. Woda, do której dodajemy płyn alkoholowy, powinna być letnia – w razie przekroczenia 30 °C obniża się skuteczność środków do mycia. Nie używaj zamiast alkoholu płynu lub innego środka do mycia naczyń! Zostawi na szybie lepki film, na którym zostają zanieczyszczenia i drobne owady. Szybę pokrytą spienionym środkiem do mycia wycieramy przeciągając równo i starannie wycieraczką: po każdym starciu wytrzemy ją szmatką i układamy gumą do góry, aby została czysta. Pozostałe krople i ewentualne smugi zetrzemy i zapolerujemy czystą ściereczką z mikrowłókien.

Z zewnętrznej strony wycieraj okna od góry w dół, z wewnętrznej strony od lewej do prawej (lub na odwrót). Jeżeli zobaczysz smugę, będziesz natychmiast wiedzieć, czy jest na zewnątrz, czy wewnątrz.

Pomocnicy do mycia okien

Praca z odkurzaczem jest podobna do mycia okien wycieraczką, ale nie musimy się bać brudnej wody kapiącej z wycieraczki. Jeżeli chcemy zminimalizować pracę z myciem okien i maksymalnie wykorzystać urządzenia, możemy kupić robota do mycia okien, które z pomocą silnika przyssie się na okno lub inną gładką powierzchnię i całą umyje sam w podobny sposób, jak odkurzacze robotyczne same wyczyszczą podłogę. Te oczyszczacze robotyczne są znacznie droższe, niż odkurzacze do okien (ceny zaczynają się od około sześciu tysięcy koron), niektóre modele nie dostaną się do rogów, a mocno zanieczyszczone okna trzeba najpierw wstępnie umyć. Z drugiej strony pracują naprawdę same, w odróżnieniu od odkurzaczy, które tylko efektywniej zbierają brudną wodę, ale wciąż musi je obsługiwać człowiek.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
605 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
605 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.