Szukaj
Motywy sezonowe
11. kwietnia 2025

Wielkanoc dzień za dniem: Tradycje, które mają sens również dziś

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
20 przeczytanie
Wielkanoc dzień za dniem: Tradycje, które mają sens również dziś
Tylko kilka wolnych dni na początku wiosny? Gzie tam! Wielkanocne tradycje pochodzą z dawnych czasów – niektóre są chrześcijańskie, inne pogańskie, ale wszystkie niosą w sobie symbolikę nowego początku, nadziei i odrodzenia. W ciągu kilku dni przeżyjemy spokój i radość, gorączkowe przygotowania i huczne obchody. Co z dawnych tradycji uczynić tradycjami rodzinnymi?

Zielony czwartek: Smak wiosny

Ostatni czwartek prze Wielkanocą, kiedy według biblijnej tradycji Chrystus ostatni raz zasiadł ze swoimi uczniami do stołu – do tzw. Ostatniej Wieczerzy. Jednocześnie już od średniowiecza na ziemiach czeskich w tym dniu jedzono zielone jadło: dania ze świeżych ziół, szpinaku lub młodych pokrzyw, aby człowiek był zdrowy cały rok.

Co z niego przyjąć dziś: Znajdź czas na wiosenne zakupy świeżych warzyw i ziół, upiecz nadzienie ziołowe lub zrób prosty zielony obiad. Jeżeli jest dobra pogoda, zjedzcie go na zewnątrz – na przykład na tarasie pod markizą. Świeże powietrze i pierwsze ciepłe promienie dodadzą energii na następne dni.

Wielki piątek: Dzień ciszy, wody i przyrody

Wielki piątek w tradycji chrześcijańskiej jest dniem ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i jednym z najcichszych dni w roku. W ludowej kulturze z tym dniem jest związanych mnóstwo przesądów – na przykład, że w tym dniu otwiera się ziemia i wydaje swoje skarby albo, że woda ma moc oczyszczającą i uzdrawiającą.

Co z niego przyjąć dziś: Jest to idealny dzień na cichy spacer w przyrodzie lub nad wodą, ewentualnie symboliczne „obmycie“ – ranne opłukanie zimną wodą jako oczyszczenie ciała i myśli. Odpoczywaj z książką, robiąc na drutach, lub po prostu sam ze sobą. Albo wyruszycie z dziećmi szukać wielkopiątkowego skarbu?

Biała sobota: Przygotowania do Wielkanocy

Biała sobota jest dniem przygotowań – dawniej sprzątano w domu, pieczono ciasta i baranki oraz farbowano jajka. Jest to jedyny dzień, w którym w kościołach nie sprawuje się żadnych mszy ani nie udziela się innych sakramentów, z wyjątkiem ostatniego namaszczenia i spowiedzi.

Co z niej przyjąć dziś: Upiecz ciasto wielkanocne lub baranka, ozdób dom gałązkami, które już ozdób dom gałązkami, które już wykiełkowały lub przygotuj z dziećmi koszyki z kolorowymi jajkami. Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami (np. łupinami cebuli czy czerwoną kapustą) to piękna tradycja, która podoba się też dzisiejszym dzieciom.

Niedziela wielkanocna: Dzień radości

Niedziela jest świętem zmartwychwstania Chrystusa i w tradycji chrześcijańskiej jest dniem największej radości. Również w ludowym rozumieniu jest to dzień uroczysty – rodziny schodzą się, stołują i przygotowują ostatnie szczegóły poniedziałkowego kolędowania.

Co z niej przyjąć dziś: Przygotuj uroczysty obiad, a jeżeli pozwoli na to pogoda, nakryj stół na zewnątrz pod pergolą

Wraz z pierwszymi słonecznymi dniami jest to piękny sposób na przywitanie wiosny, z tradycyjnymi daniami, albo takimi, które smakują właśnie Twojej rodzinie.

Poniedziałek wielkanocny: Zabawa, śmigus i jajka

W poniedziałek od dawnych czasów kolędowano, pomimo to, że poniedziałek wielkanocny nie jest świętem chrześcijańskim – te tradycje witania wiosny zostały jeszcze z czasów pogańskich. Kolędnicy chodzą „smagać” dziewczęta, aby były zdrowe i świeże, a w nagrodę otrzymują malowane jajka, a dziś także inne słodycze, czekoladę lub alkohol. W niektórych regionach praktykuje się także polewanie wodą – wszystkie te rytuały związane są z nowym życiem, siłą wiosennej natury oraz symboliką płodności i oczyszczenia.

Co z niego przyjąć dziś: Zorganizuj szukanie pisanek dla dzieci (tzw. „easter egg hunt“), przygotuj śniadanie wielkanocne na świeżym powietrzu, lub zaproś rodzinę i przyjaciół na wielkanocny brunch. Nawet, jeżeli pogoda będzie nieobliczalna, dzięki zaciemnieniu możecie użyć sobie świąt na zewnątrz, nie bojąc się deszczu ani ostrego wiosennego słońca.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
13. czerwca 2025

Jak wybrać rolety dzień i noc: kompletny przewodnik wyborem nowoczesnego zaciemnienia

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
20 przeczytanie
Jak wybrać rolety dzień i noc: kompletny przewodnik wyborem nowoczesnego zaciemnienia
Rolety dzień i noc są, nie bez powodu, coraz popularniejszym wyborem do domów i biur. Łączą w sobie zalety klasycznych rolet i żaluzji w jednym eleganckim rozwiązaniu, które umożliwia płynną regulację światła i jednocześnie służy jako piękny element designowy w pomieszczeniu. Jeżeli rozważasz ich nabycie, przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wybrać rolety dzień i noc – i dlaczego na przykład wybrać właśnie nasz model VERRA SEMI.
Świat Isotry
5. czerwca 2025

Montaż pergoli bioklimatycznej we własnym zakresie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
20 przeczytanie
Montaż pergoli bioklimatycznej we własnym zakresie
Pergola bioklimatyczna jest luksusowym rozwiązaniem zaciemnienia werand, tarasów i ogrodów. Sam decyduj, ile światła lub deszczu przepuścisz pod pergolę – dzięki obrotowym lamelom będziesz władcą światła i deszczu. Aluminiowa pergola ARTOSI spełni oczekiwania każdego, kto pragnie nowoczesnego designu, odporności i praktycznego wykorzystania przy każdej pogodzie. Ponadto metalową pergolę możesz zmontować samodzielnie – poradzimy jak.