Szukaj
Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
7 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.

Nie lekceważ swojego balkonu

Balkon jest często niedocenianą częścią mieszkania. Jest na zewnątrz, wciąż tam lata nieporządek, nie da się na nim prawie nic robić i po prostu nie chodzi się tam. Same bzdury! Nie chodzi się tam tylko dlatego, że nie jest dobrze urządzony, a przecież można tam robić mnóstwo rzeczy – czytać, rozmawiać, siedzieć, leżeć. Bałaganu pozbędziesz się miotłą w minutę, a że jest na zewnątrz? Właśnie dzięki temu możesz tam doskonale odpocząć, oddzielić się od codzienności i w pełni cieszyć się tym, co chcesz robić. I uwierz, że wszystko, czego zapragniesz, da się robić nawet na Twoim malutkim balkonie.

Urządź sobie balkon marzeń

Ważna jest jedna sprawa. Trzeba być sprytnym. Jeżeli chociaż trochę przemyślisz jego urządzenie, nic nie będzie niemożliwe.
Zacznij od miejsca do siedzenia, masz do dyspozycji kilka opcji, każda z nich ma swoje zalety.

  • meble balkonowe – mnóstwo wariantów, materiałów, wymiarów, stoliki, krzesełka, ławki, leżaki – zmontujesz i siedzisz
  • DIY meble paletowe – zrobisz je dokładnie na miarę i będziesz miał meble, jakich nie ma nikt inny,
  • meble składane – krzesła możesz kupić też składane, więc jeżeli masz balkon, przez który nie przejdziesz do krzeseł, kup takie, które będą oparte o ścianę i które rozłożysz tylko wtedy, kiedy ktoś będzie chciał na nich siedzieć
  • hamak – łatwo go zdemontujesz, więc jeżeli będzie przeszkadzać, po prostu go zdejmiesz
  • miejsce do siedzenia na podłodze – na podłodze możesz w lecie fajnie posiedzieć również na poduszkach, kocach lub tkanych dywanikach, buddyjscy mnisi inaczej nie siadają, więc relaks jest gwarantowany

Na pewno warto mieć obok miejsca do siedzenia powierzchnię do odkładania rzeczy, jakiś stolik. Znów masz szereg możliwości. Możesz kupić stolik balkonowa, zrobić stoli z palet, kupić stolik składany, który umieścisz na parapet lub na poręcz. Możesz też wykorzystać drewniane skrzynki, które będą jednocześnie miejsce do przechowywania rzeczy. Zależy tylko od Ciebie, ile miejsc do odkładania potrzebujesz, czy tylko na kawę i książkę, albo chcesz na balkonie podawać kolacje.

Bez zieleni nie wyczarujesz ładnego balkonu

Balkon ma być właściwie alternatywą dla tarasu lub ogrodu, a (nie tylko) dlatego trzeba go porządnie napełnić zielenią. Smutne blokowe balkony bez jednego kwiatka nikogo nie zachwycą. Jeżeli nie jesteś akurat ogrodnikiem, kup przynajmniej zioła, które docenisz nie tylko na balkonie, ale również w kuchni.

Doniczki zajmują co prawda miejsce, ale możesz z nimi sprytnie pokombinować. Świetną opcją są doniczki wiszące, które można zawiesić na suficie lub poręczy. Ładnie też wyglądają doniczki na parapetach, których inaczej nie da się wykorzystać. Absolutnie doskonały jest też ogród pionowy, który doceni na balkonie nawet najbardziej krytycznie nastawiony designer.

Stwórz przyjemną wieczorną atmosferę na balkonie

W dzień Twoja oaza spokoju już jest doskonała. Ale co z balkonem po zmroku? Rozświecić! Czymkolwiek. Lampionami, lampkami na baterie, świeczkami, łańcuchami świetlnymi, lucernami. Drobne oświetlenie po prostu jest niezbędne dla przyjemnej atmosfery, tym bardziej na balkonie. Uwierz, że światełka rozświecą też Twoją duszę, a kiedy po długim dniu siądziesz na delikatnie oświetlonym balkonie, nie będzie żałować, że nie masz ogrodu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
7 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.
Świat Isotry
5. lipca 2025

Od jaskini po pergole: historia zaciemnienia w prehistorii i starożytności

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
7 przeczytanie
Od jaskini po pergole: historia zaciemnienia w prehistorii i starożytności
Kiedy dziś zaciągniesz rolety lub schowasz się pod pergolę z zimnym napojem w ręce, nawet nie zastanawiasz się na tym, że zaciemnienie nadmiaru promieni słońca towarzyszy ludzkości już od prehistorii. Nasi przodkowie nie mieli, co prawda, żaluzji z inteligentnym sterowaniem, ale ochrony przed słońcem, wiatrem i deszczem potrzebowali od zarania dziejów. Jak więc wyglądało zaciemnienie w przeszłości i co z tych prastarych metod przetrwało do dziś?