Jak przygotować ogród na zimę
O przygotowaniu ogrodu na zimę pisaliśmy w ubiegłorocznym listopadowym artykule. Przypomnijmy pokrótce, czego potrzebuje ogród w listopadzie:
- zebrać warzywa korzeniowe, pigwę, jarzębinę lub niesplik
- zebrać warzywa liściowe zasiane w sierpniu i wrześniu
- zasiać sałatę, karotkę lub rzodkiewki na pierwsze wiosenne zbiory (jeżeli nie ma mrozu)
- skopać i nawozić wolne grządki
- przykryć byliny choiną lub sianem
- zgrabić napadane liście
- ostatni raz skosić trawnik, o ile jeszcze nie jest skoszony – nie na krótko
- regularnie czyścić jeziorko ogrodowe
- zaciągnąć całkowicie markizy, aby do materiału nie dostała się wilgoć
- umyć meble ogrodowe i schować pod dach, ewentualnie przykryć plandeką lub specjalnym futerałem
Przygotowanie pergoli na zimę
Jeżeli masz aluminiową pergolę, jej utrzymanie przed zimą jest proste. Wystarczy usunąć grube zanieczyszczenia (na przykład gałęzie leżące na konstrukcji), wyczyścić kanaliki odwadniające od liści i zakonserwować gumowe uszczelki specjalnym środkiem. Lamele ustawić pod kątem 90 °, aby nie zniszczyły się pod ciężarem śniegu lub nie przymarzły do siebie. O jesiennym utrzymaniu pergoli pisaliśmy cały artykuł, gdzie dowiesz się też, jak chronić przed zimą drewnianą pergolę lub wyczyścić podłogę w pergoli.
W pergoli możesz przez zimę zostawić łopatę na śnieg, aby była zawsze pod ręką!
Przygotowanie na zimę roślin balkonowych i pomysły na zimowe skrzynki
Pelargonie i inne kwitnące rośliny balkonowe prawdopodobnie już przygotowałeś na zimę w ubiegłym miesiącu – przygotowaniu skrzynek balkonowych na zimę poświęciliśmy cały artykuł. W zimie też nie musisz patrzeć na puste skrzynki – ozdobą mogą być wrzosy i wrzośce, paprocie, iglaki, wątrobowce, ciemierniki, chryzantemy lub dąbrówka. Jesienią i w zimie do skrzynek można też zasadzić rośliny z wyraźnymi czerwonymi lub pomarańczowymi owocami – na przykład ostrokrzew, jarzębina, golteria, czy też ognik. Kwiaty jesiennych roślin przetrwają też pierwsze przymrozki, jeżeli przykryjesz je jutą lub włókniną. Na balkonie potrafią też przezimować niektóre mrozoodporne zioła – ich listę i instrukcję, jak przygotować na zimę te ciepłolubne, znajdziesz w tym naszym artykule.
Karłowate iglaki możesz pod koniec listopada ozdobić łańcuchami, błyskotkami, małymi zawieszonymi kulami, lub innymi ozdobami świątecznymi i w ten sposób uzyskać piękną adwentową dekorację.
Skrzynki i pojemniki balkonowe przemarzają dużo szybciej niż wolna gleba. Dlatego wskazane jest owinięcie ich na zimę izolacją i dbanie o regularne ostrożne podlewanie, aby substrat nie wysechł. Pojemniki z roślinami chroń też przed wiatrem i nadmierną warstwą śniegu, która mogłaby połamać cienkie gałązki. Rośliny, które nie zniosą mrozów, w porę przenieś do nieogrzewanego pomieszczenia.