Szukaj
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Malowanie na kamyki

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
53 przeczytanie
Malowanie na kamyki
Pewnie też już jakieś znalazłeś – leżą przeważnie w wyższym miejscu przy drodze, na murkach. ławkach, pniach i w gałęziach drzew, na przystankach lub w pudełkach geocachingowych „skrzynek“. Ozdobione kamyki, które mają na spodniej stronie PNA i często link do grupy kolekcjonerów na Facebooku. Spróbuj sam jakieś zrobić - to nic trudnego.

Gdzie kupić kamienie do malowania

Idealne kamyki do malowania mają w hobby marketach. Kupując uważaj jednak, aby były to naturalne kamienie bez wykończenia powierzchni – błyszczące, dekoracyjne kamienie nie nadają się zbytnio do tworzenia. Istnieją nawet specjalistyczne e-shopy z kamieniami. Możesz, oczywiście, nazbierać materiału w przyrodzie, ale może chwilę trwać, zanim znajdziesz odpowiednio okrągłe kamyki bez ostrych krawędzi, nie za duże i nie za małe.

Nie odnoś kamieni z miejsc wysypanych kamykami w ogródkach przed domami lub chodników – służą do odprowadzania wilgoci.

Jak malować kamienie

Uruchom fantazję! Możesz malować ulubione motywy swoje lub swoich dzieci, na przykład postacie z filmów rysunkowych, środki transportu, kwiaty lub emotikony. Spróbuj w twórczym procesie wykorzystać również kształt kamienia – z grubego okrągłego będzie idealna dynia, chmura, albo na przykład UFO, z podłużnego kaktus, wieżowiec albo ogórek.

Czym zdobić kamienie: pisaki, farby akrylowe lub decoupage

Istnieje kilka metod zdobienia kamyków. Pierwszym krokiem w każdej z nich jest staranne umycie i odtłuszczenie kamienia, na przykład spirytusem technicznym. Najlepiej kamyk następnie pomalować podkładową farbą akrylową (na przykład Balakrylem) a po zaschnięciu kontynuować nanosząc farby akrylowe pędzelkiem lub akrylowymi pisakami. Kamyki możemy zdobić również metodą serwetkową (decoupage), w której na kamyki pomalowane farbą podkładową nalepimy specjalnym klejem do decoupage motyw wycięty z papierowej serwetki.

Istnieją na przykład farby akrylowe, które w ciemnościach świecą.

Kiedy już jesteś zadowolony ze zdobienia, pokryj kamyk bezbarwnym lakierem akrylowym, albo przynajmniej spryskaj lakierem do włosów, ab y farb y podczas manipulacji nie ścierały się. Jeżeli planujesz dłużej trwające narażenie na czynniki atmosferyczne, warstw lakieru powinno być kilka.

A jeżeli chcesz przyłączyć do społeczności kolekcjonerów kamyków i na przykład obserwować ich dalsze losy, nie zapomnij od spodu dodać PNA miejsca zamieszkania, ewentualnie również logo Facebooku (biała litera f w niebieskiej ramce) i nazwę grupy #Kamyki. W grupie możesz zamieścić też fotografię z opisem miejsca, gdzie Twoje kamyki czekają na znalezienie.

Lubisz malować kamyki? Spróbuj z nami też malować na szkle!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
53 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
53 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.