Gdzie kupić kamienie do malowania
Idealne kamyki do malowania mają w hobby marketach. Kupując uważaj jednak, aby były to naturalne kamienie bez wykończenia powierzchni – błyszczące, dekoracyjne kamienie nie nadają się zbytnio do tworzenia. Istnieją nawet specjalistyczne e-shopy z kamieniami. Możesz, oczywiście, nazbierać materiału w przyrodzie, ale może chwilę trwać, zanim znajdziesz odpowiednio okrągłe kamyki bez ostrych krawędzi, nie za duże i nie za małe.
Nie odnoś kamieni z miejsc wysypanych kamykami w ogródkach przed domami lub chodników – służą do odprowadzania wilgoci.
Jak malować kamienie
Uruchom fantazję! Możesz malować ulubione motywy swoje lub swoich dzieci, na przykład postacie z filmów rysunkowych, środki transportu, kwiaty lub emotikony. Spróbuj w twórczym procesie wykorzystać również kształt kamienia – z grubego okrągłego będzie idealna dynia, chmura, albo na przykład UFO, z podłużnego kaktus, wieżowiec albo ogórek.
Czym zdobić kamienie: pisaki, farby akrylowe lub decoupage
Istnieje kilka metod zdobienia kamyków. Pierwszym krokiem w każdej z nich jest staranne umycie i odtłuszczenie kamienia, na przykład spirytusem technicznym. Najlepiej kamyk następnie pomalować podkładową farbą akrylową (na przykład Balakrylem) a po zaschnięciu kontynuować nanosząc farby akrylowe pędzelkiem lub akrylowymi pisakami. Kamyki możemy zdobić również metodą serwetkową (decoupage), w której na kamyki pomalowane farbą podkładową nalepimy specjalnym klejem do decoupage motyw wycięty z papierowej serwetki.
Istnieją na przykład farby akrylowe, które w ciemnościach świecą.
Kiedy już jesteś zadowolony ze zdobienia, pokryj kamyk bezbarwnym lakierem akrylowym, albo przynajmniej spryskaj lakierem do włosów, ab y farb y podczas manipulacji nie ścierały się. Jeżeli planujesz dłużej trwające narażenie na czynniki atmosferyczne, warstw lakieru powinno być kilka.
A jeżeli chcesz przyłączyć do społeczności kolekcjonerów kamyków i na przykład obserwować ich dalsze losy, nie zapomnij od spodu dodać PNA miejsca zamieszkania, ewentualnie również logo Facebooku (biała litera f w niebieskiej ramce) i nazwę grupy #Kamyki. W grupie możesz zamieścić też fotografię z opisem miejsca, gdzie Twoje kamyki czekają na znalezienie.
Lubisz malować kamyki? Spróbuj z nami też malować na szkle!