Szukaj
Motywy sezonowe
23. listopada 2022

Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
23 przeczytanie
Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek
Bądź pochwalone lato. Jasno długo do wieczora, temperatury zapraszające do opalania na leżaku lub ochłody w basenie i bogate zbiory z owocowego o warzywnego ogrodu. O czym nie powinniśmy w letnich miesiącach w ogrodzie zapomnieć – a z jakiego relaksu nie powinniśmy zrezygnować?

Letnie prace w ogrodzie

Zbiory. Każdy, kto w lecie wejdzie do ogrodu, znajdzie na każdym kroku jakieś płody ziemi. Zbiór i przetwarzanie urodzaju jest nagrodą za nasze całoroczne starania, ale nie wolno zaniedbać też czasu, który musimy mu poświęcić. W przeciwnym razie owoce i warzywa niepotrzebnie zgniją w ziemi lub na drzewach. Więcej możesz przeczytać w artykule o utrzymaniu ogrodu.

Nie wiesz, jak wykorzystać nadmiar urodzaju? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł.

W sierpniu weź ze sobą nożyce i przytnij drzewka i krzewy owocowe, przytnij maliny a nadmiernie rozrośnięte gałęzie gruszek i jabłoni podeprzyj, aby dojrzewające owoce nie przeciążyły ich i nie połamały. Przystrzyż też żywopłot. Ostrożnie z koszeniem trawy – w lecie nie koś na wysokość mniejszą niż w przybliżeniu 3–4 cm. Krótsza trawa w letnie upały mogłaby łatwiej uschnąć.

Naucz się odpoczywać

Prawidłowy ogród powinien mieć przynajmniej część powierzchni przeznaczoną na odpoczynek i spotkania towarzyskie. Jaka część to będzie, zależy od każdego właściciela – jeden odpoczywa również okopując grządki, drugi chce mieć ogród tylko do odpoczynku. Nie powinno jednak zabraknąć przynajmniej małego miejsca do siedzenia.

W lecie możesz spędzać w ogrodzie większą część dnia, jeżeli przynajmniej trochę go do tego dostosujesz. W ogrodzie można gotować, brać prysznic, pracować, odpoczywać, a w ciepłe noce nawet spać.

Idealne zadaszenie do popołudniowej drzemki na świeżym powietrzu, czytania książek przy kawie, lub pogaduszek z sąsiadami w ogrodzie zapewni pergola. Może sąsiadować z domem lub stać pośrodku ogrodu, nowoczesne aluminiowe pergole bioklimatyczne ponadto umożliwiają całkowite zamknięcie lameli i ochronę przed deszczem, lub niezależne pochylanie lameli w kilku samodzielnych sekcjach dachu pergoli.

Jeżeli jeszcze nie masz, kup do wypoczynku w ogrodzie pozycjonowane leżaki. Są idealne do czytania, opalania i zwykłego relaksu. Jeszcze przyjemniejszy będzie hamak.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
23 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.
Dom i ogród
15. listopada 2022

Zabezpieczenie przed włamaniem: zabezpiecz okna, drzwi i balkony

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
23 przeczytanie
Zabezpieczenie przed włamaniem: zabezpiecz okna, drzwi i balkony
Czeka Cię jesienią jeszcze późny urlop? Albo już powoli przygotowujesz się na przyszły rok? Przeczytaj, jak nie zaniedbać bezpieczeństwa, kiedy zostawiasz dom lub mieszkanie bez nadzoru.