Szukaj
Motywy sezonowe
23. listopada 2022

Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
102 przeczytanie
Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek
Bądź pochwalone lato. Jasno długo do wieczora, temperatury zapraszające do opalania na leżaku lub ochłody w basenie i bogate zbiory z owocowego o warzywnego ogrodu. O czym nie powinniśmy w letnich miesiącach w ogrodzie zapomnieć – a z jakiego relaksu nie powinniśmy zrezygnować?

Letnie prace w ogrodzie

Zbiory. Każdy, kto w lecie wejdzie do ogrodu, znajdzie na każdym kroku jakieś płody ziemi. Zbiór i przetwarzanie urodzaju jest nagrodą za nasze całoroczne starania, ale nie wolno zaniedbać też czasu, który musimy mu poświęcić. W przeciwnym razie owoce i warzywa niepotrzebnie zgniją w ziemi lub na drzewach. Więcej możesz przeczytać w artykule o utrzymaniu ogrodu.

Nie wiesz, jak wykorzystać nadmiar urodzaju? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł.

W sierpniu weź ze sobą nożyce i przytnij drzewka i krzewy owocowe, przytnij maliny a nadmiernie rozrośnięte gałęzie gruszek i jabłoni podeprzyj, aby dojrzewające owoce nie przeciążyły ich i nie połamały. Przystrzyż też żywopłot. Ostrożnie z koszeniem trawy – w lecie nie koś na wysokość mniejszą niż w przybliżeniu 3–4 cm. Krótsza trawa w letnie upały mogłaby łatwiej uschnąć.

Naucz się odpoczywać

Prawidłowy ogród powinien mieć przynajmniej część powierzchni przeznaczoną na odpoczynek i spotkania towarzyskie. Jaka część to będzie, zależy od każdego właściciela – jeden odpoczywa również okopując grządki, drugi chce mieć ogród tylko do odpoczynku. Nie powinno jednak zabraknąć przynajmniej małego miejsca do siedzenia.

W lecie możesz spędzać w ogrodzie większą część dnia, jeżeli przynajmniej trochę go do tego dostosujesz. W ogrodzie można gotować, brać prysznic, pracować, odpoczywać, a w ciepłe noce nawet spać.

Idealne zadaszenie do popołudniowej drzemki na świeżym powietrzu, czytania książek przy kawie, lub pogaduszek z sąsiadami w ogrodzie zapewni pergola. Może sąsiadować z domem lub stać pośrodku ogrodu, nowoczesne aluminiowe pergole bioklimatyczne ponadto umożliwiają całkowite zamknięcie lameli i ochronę przed deszczem, lub niezależne pochylanie lameli w kilku samodzielnych sekcjach dachu pergoli.

Jeżeli jeszcze nie masz, kup do wypoczynku w ogrodzie pozycjonowane leżaki. Są idealne do czytania, opalania i zwykłego relaksu. Jeszcze przyjemniejszy będzie hamak.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
102 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
102 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.