Szukaj
Motywy sezonowe
8. listopada 2022

Drzemka popołudniu odświeży Cię i odmłodzi: jak to robić?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
533 przeczytanie
Drzemka popołudniu odświeży Cię i odmłodzi: jak to robić?
Drzemkę po obiedzie znamy od wczesnego dzieciństwa, ale jest użyteczna też dla dorosłych: krótka drzemka, po angielsku „power nap“, potrafi uzupełnić energię na całą resztę dnia. Jak ją prawidłowo zaplanować?

Zalety popołudniowej drzemki

Tak zwany sen bifazowy praktykują ludzie na całym świecie (słynne są południowoeuropejskie sjesty, ale po obiedzie śpią na przykład również w Chinach, Indiach, lub w Afryce Południowej). Wiemy, że oddawali się mu też w antycznej Grecji i Rzymie, oraz w średniowiecznej Anglii. Popołudniowa drzemka jest więce sprawdzonym historycznie sposobem walki z popołudniowym zmęczeniem – ponadto ciało często samo się tego domaga. Senność i zmęczenie prowadzą do przejadania i dopingowania się cukrem, popołudniowy sen może więc nawet pomóc w odchudzaniu!

Co przynosi drzemka w ciągu dnia?

  • odpoczynek i relaks
  • obniżenie stresu
  • lepsze wyniki przez resztę dnia
  • poprawę nastroju
  • regenerację organizmu
  • większą kreatywność i lepszą pamięć
  • silniejszy układ odpornościowy
  • mniejszy apetyt na niezdrowe jedzenie
  • piękniejszą cerę

Sposób na zdrową i odświeżającą popołudniową drzemkę

Jeżeli chcemy (albo po prostu musimy) po południu zdrzemnąć się, powinniśmy położyć się w świeżo wywietrzonym pomieszczeniu, które można dokładnie zaciemnić. Absolutne zaciemnienie odpowiednio dla dziennej drzemki zapewnią na przykład zaciemniające rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne – ich zaletą jest też tłumienie hałasu przenikającego do pomieszczenia z zewnątrz. Wewnętrzne elementy zaciemniające zazwyczaj przepuszczają dzienne światło, jednym z wyjątków jest wewnętrzna roleta ekranowa. Jeżeli nie potrafimy w odpowiedni sposób zaciemnić pomieszczenia, może pomóc maska na oczy do spania.

Jeżeli nasz ochotę, spróbuj przed zaśnięciem wypić kawę. Na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne, ale w rzeczywistości jest to sposób, jak obudzić się maksymalnie odświeżony: kofeina zaczyna działać w przybliżeniu po 15 minutach, przy tym jej poziom w krwi jest najwyższy 45 minut po spożyciu. Kiedy zatem zaśniesz po wypiciu filiżanki kawy, kofein będzie działać właśnie po obudzeniu i kilkadziesiąt minut po nim. Dzięki temu pozbędziesz się senności i łatwiej znów powrócisz do swojego dziennego programu.

Czas, kiedy najlepiej zdrzemnąć się, najlepiej poznasz sam – kleją się Ci oczy, jesteś zmęczony i podrażniony. Zależy też od indywidualnego reżimu snu, inny czas jest dobry, jeżeli wstajesz o pół do szóstej, a inny, kiedy śpisz do ósmej. Nie powinieneś jednak w dzień iść do łóżka później, niż koło trzeciej godziny popołudniu, prawdopodobnie prowadziłoby to do problemów z zaśnięciem wieczorem.

Drzemka w ciągu dnia powinna być naprawdę krótka – idealnie od 15 do 20 minut (znane powiedzenie „uciąć sobie dwadzieścia minut drzemki“), później dochodzi do przejścia do głębszego snu i trwa dłużej, zanim człowiek się rozrusza. Sen przez dzień trwający dłużej niż 30 minut może pogarszać niektóre dolegliwości zdrowotne, na przykład wysokie ciśnienie krwi, i prowadzić do problemów z zasypianiem wieczorem.

Po drzemce wyrusz do przyrody

Naturalne światło pomoże w dopasowaniu naszego zegara biologicznego do naturalnego dziennego cyklu. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko pomoże nam się ocknąć, ale pomoże też lepiej ponownie zasnąć wieczorem a rano w porę wstać. Mały spacer ponadto rozrusza Cię również w przypadku, kiedy nie mogłeś się zdrzemnąć lub nie udało Ci się zasnąć.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
533 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
533 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.