Szukaj
Motywy sezonowe
9. maja 2023

Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
105 przeczytanie
Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie
Co roku 7 kwietnia przypominamy sobie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku mija już 75 lat od założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która ma za zadanie prowadzić globalną oświatę w zakresie najróżniejszych problemów zdrowotnych. Do tego, abyśmy byli zdrowsi, możemy przyczynić się sami wieloma sposobami. Jednym z nich jest też technika zaciemniająca.

Słońce tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy

Dla produkcji witaminy D ważne jest przebywanie na słońcu przynajmniej kilka minut dziennie. Jednak nadmierne wygrzewanie się na słońcu szkodzi skórze i może prowadzić do chorób skóry. Zbyt ostre światło słoneczne może też uszkodzić wzrok.

Dzięki zaciemnieniu możesz w domu i na zewnątrz być na słońcu tylko wtedy, kiedy to uznasz za wskazane. Nawet nowoczesne aluminiowe pergole mają funkcję pochylania lameli stropowych, więc świeżego powietrza w ogrodzie możesz sobie używać bez ryzyka "spalenia".

Szukasz wygodnego zaciemnienia balkonu lub tarasu? Rozważ użycie zamiast parasoli markizy na ścianę. Potrafi zakryć większą powierzchnię a w zwiniętym stanie lepiej radzi sobie z wiatrem.

Obrona przed nadmiernym upałem i mrozem

Dokładne zaciemnienie zewnętrzne odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury w domu, zatem również w oszczędzaniu kosztów klimatyzacji, czy też ogrzewania. Przegrzane pomieszczenia mieszkalne w lecie mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia: obniżają jakość snu, za wysoka temperatura z niedostatecznym reżimem picia może być przyczyną dehydratacji a w skrajnych przypadkach nawet udaru słonecznego.

Od zamkniętych żaluzji zewnętrznych lub zaciągniętych rolet przedokiennych gorąco odbija się i wnętrze tak się nie nagrzewa. Natomiast w zimie pomagają w utrzymaniu ciepła wewnątrz domu, dzięki czemu go tyle nie ucieka oknami.

Obniżenie kosztów klimatyzacji i ogrzewania pozytywnie wpłynie na staw finansów rodziny. Co prawda nie ma on bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie fizyczne, ale minimalnie może sprzyjać lepszemu stanowi psychicznemu, który na pewno wpływa na ogólną kondycję organizmu i na przykład czas rekonwalescencji po chorobie.

Ochrona przed hałasem

Naszemu zdrowiu szkodzi też nadmierny hałas. Wysoki poziom hałasu uniemożliwia odpoczynek, uszkadza słuch, obniża odporność i ma negatywny wpływ na układ krążenia. Przy tym efektywne żaluzje zewnętrzne, ewentualnie opuszczone rolety przedokienne obniżają poziom hałasu przychodzącego z zewnątrz. Chronią nie tylko nasz wzrok, ale również słuch.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
105 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
105 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.