Szukaj
Motywy sezonowe
9. maja 2023

Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
20 przeczytanie
Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie
Co roku 7 kwietnia przypominamy sobie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku mija już 75 lat od założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która ma za zadanie prowadzić globalną oświatę w zakresie najróżniejszych problemów zdrowotnych. Do tego, abyśmy byli zdrowsi, możemy przyczynić się sami wieloma sposobami. Jednym z nich jest też technika zaciemniająca.

Słońce tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy

Dla produkcji witaminy D ważne jest przebywanie na słońcu przynajmniej kilka minut dziennie. Jednak nadmierne wygrzewanie się na słońcu szkodzi skórze i może prowadzić do chorób skóry. Zbyt ostre światło słoneczne może też uszkodzić wzrok.

Dzięki zaciemnieniu możesz w domu i na zewnątrz być na słońcu tylko wtedy, kiedy to uznasz za wskazane. Nawet nowoczesne aluminiowe pergole mają funkcję pochylania lameli stropowych, więc świeżego powietrza w ogrodzie możesz sobie używać bez ryzyka "spalenia".

Szukasz wygodnego zaciemnienia balkonu lub tarasu? Rozważ użycie zamiast parasoli markizy na ścianę. Potrafi zakryć większą powierzchnię a w zwiniętym stanie lepiej radzi sobie z wiatrem.

Obrona przed nadmiernym upałem i mrozem

Dokładne zaciemnienie zewnętrzne odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury w domu, zatem również w oszczędzaniu kosztów klimatyzacji, czy też ogrzewania. Przegrzane pomieszczenia mieszkalne w lecie mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia: obniżają jakość snu, za wysoka temperatura z niedostatecznym reżimem picia może być przyczyną dehydratacji a w skrajnych przypadkach nawet udaru słonecznego.

Od zamkniętych żaluzji zewnętrznych lub zaciągniętych rolet przedokiennych gorąco odbija się i wnętrze tak się nie nagrzewa. Natomiast w zimie pomagają w utrzymaniu ciepła wewnątrz domu, dzięki czemu go tyle nie ucieka oknami.

Obniżenie kosztów klimatyzacji i ogrzewania pozytywnie wpłynie na staw finansów rodziny. Co prawda nie ma on bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie fizyczne, ale minimalnie może sprzyjać lepszemu stanowi psychicznemu, który na pewno wpływa na ogólną kondycję organizmu i na przykład czas rekonwalescencji po chorobie.

Ochrona przed hałasem

Naszemu zdrowiu szkodzi też nadmierny hałas. Wysoki poziom hałasu uniemożliwia odpoczynek, uszkadza słuch, obniża odporność i ma negatywny wpływ na układ krążenia. Przy tym efektywne żaluzje zewnętrzne, ewentualnie opuszczone rolety przedokienne obniżają poziom hałasu przychodzącego z zewnątrz. Chronią nie tylko nasz wzrok, ale również słuch.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
20 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!
Świat Isotry
4. maja 2023

Niezależne solarne zasilanie do żaluzji zewnętrznych

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
20 przeczytanie
Niezależne solarne zasilanie do żaluzji zewnętrznych
Panele fotowoltaiczne już dawno nie są przeznaczone tylko do elektrowni słonecznych, wielkich firm, lub na dachy domków jednorodzinnych. Mały panel fotowoltaiczny może dziś mieć każda żaluzja zewnętrzna, roleta ekranowa, a nowo też roleta zewnętrzna.