Szukaj
Motywy sezonowe
20. listopada 2023

Adwent - kiedy nadejdą Święta Bożego Narodzenia

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
292 przeczytanie
Adwent - kiedy nadejdą Święta Bożego Narodzenia
Okres Adwentu witają nie tylko dzieci jako przypomnienie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Co o nim wiemy i jak go uczcić inaczej, niż wyjadając czekoladki z kalendarza adwentowego?

Cztery niedziele adwentowe

Okres Adwentu zaczyna się cztery niedziele przed Wigilią. Data jest zmienna, ponieważ zawsze chodzi o niedzielę – w pierwszą niedzielę adwentową zaczyna się rok liturgiczny a do Bożego Narodzenia będą w sumie cztery. Niedziele liczy się do Święta Narodzenia Pańskiego 25 grudnia, ostatnia niedziela adwentowa może zatem wychodzić na Wigilię. Adwent zawsze kończy się na Wigilię wieczorem po zachodzie słońca.

Tylko co jakiś czas zatem chrześcijański adwent zaczyna się w tym samym dniu, co kalendarze adwentowe sprzedawane w sklepach. Przypada na niedzielę między 27 listopadem i 3 grudnia, w tym roku zaczyna się w najwcześniejszym możliwym dniu. Chrześcijanie nie obchodzą adwentu nijak hucznie, chodzi przede wszystkim o okres wewnętrznego przygotowania do przyjścia Jezusa Chrystusa. Liturgiczny kolor zmienia się z zielonego na fioletowy, odbywają się specjalne msze – czeską specjalnością jest nacisk na roraty, msze poranne dla uczczenia Panny Marii.

Dekoracje adwentowe

Przełom listopada i grudnia, kiedy jest przed nami kilka tygodni bardzo długich nocy i niedostatku światła, wprost zachęca do ozdobienia mieszkania i domu świecami, dekoracjami LED i łańcuchami świetlnymi. Podstawą jest wieniec adwentowy, który można zrobić w domu. Następne pomysły na ciekawe przeżycie adwentu można znaleźć w naszym zeszłorocznym artykule.

Możemy cieszyć się, że w odróżnieniu od adwentu w ubiegłym i poprzedzającym roku w tym roku nie ingerują w nasze życie ograniczenia antypandemiczne. Radość sprawi nam zatem również spacer oświetlonym miastem lub odwiedzenie jarmarku bożonarodzeniowego w Czechach lub za granicą. Słynne jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w Dreźnie, Wiedniu lub Norymberdze, ale na pewno atrakcyjna będzie wycieczka do któregokolwiek niemieckiego lub austriackiego miasta. Szansę mają też polskie lub słowackie jarmarki.

Sprzątanie przedświąteczne

Chociaż pocieszamy się nawzajem oświadczeniami, że Jezus narodził się w stajence a my przecież chcemy, aby u nas czuł się jak w domu, ale tak naprawdę nikt nie chce spędzać świąt w brudzie i nieporządku. Jak to zrobić, aby się nie przepracować? Mamy plan: podziel dom lub mieszkanie na poszczególne pomieszczenia i w każdym miesiącu dokładnie sprzątnij jedno. Bezpośrednio przed Wigilią wystarczy przeprowadzić bieżące powierzchniowe sprzątanie i dom będzie lśnić.

Zbliżają się święta i koniec roku i opanowuje Cię przygnębienie? Będziesz w tym roku na Boże narodzenie sam? Nie bój się poprosić o pomoc. Boże Narodzenie może być świętem radości również dla Ciebie.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
292 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
292 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.