Szukaj
Motywy sezonowe
7. sierpnia 2023

Zaczyna się lato. Przywitaj je razem z krasnalami

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
316 przeczytanie
Zaczyna się lato. Przywitaj je razem z krasnalami
Astronomiczne lato zaczyna się w tym roku we środę 21 czerwca. Przesilenie letnie będzie dokładnie o godzinie 16:58. Oprócz tego swój dzień mają też krasnale ogrodowe. Masz jakiegoś w domu?

Dzień krasnali

Wszystko zaczęło się jako żart: w 1996 roku we Francji powstał Front wyzwolenia krasnali ogrodowych. Ta guerrilowa organizacja kradła krasnale z ogrodów i odnosiła je do wolnej przyrody, którą uznawała za ich naturalne środowisko. Stopniowo ograniczali swoją działalność, ale w 2002 roku jeszcze ogłosili 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Krasnali Ogrodowych. Krasnale na przełomie stuleci wzbudzały i czasem nadal wzbudzają kontrowersje – niektórym wydają się urocze, inni uważają je za kicz. Międzynarodowy dzień krasnali uczy tolerancji dla swoistych elementów architektury ogrodowej. Jeżeli je tam chcesz mieć, krasnale po prostu mają być w ogrodzie!

Jeżeli masz swojego krasnala, lub kupisz go z okazji ich międzynarodowego dnia, powinieneś o niego należycie dbać. Przemieść go pod ogrodową pergolę, aby nie stał na deszczu, lub ozdób go według swojej fantazji. Zaproś do tego dzieci i użyjcie sobie zabawy z krasnalem ogrodowym.

Przesilenie czy noc świętojańska?

Dokładny dzień przesilenia przypada między 19 i 22 czerwca, najczęściej jednak wychodzi na 21, ewentualnie 20 czerwca. W Czechach jednak okres przesilenia i początek lata był związany głównie z obchodami świętojańskimi w przeddzień święta świętego Jana. Od dawna obchodzono je 24 czerwca, noc świętojańska była zatem z 23 na 24 czerwca.

Już z pogańskich czasów zostały tradycje zapalania i przeskakiwania ognisk. Od dawna w tym okresie zioła miały magiczną moc i były używane nie tylko do uzdrawiania, ale również do przepowiadania przyszłości. Konkretne rośliny były w różnych regionach różne, ale zawsze musiało ich być dziewięć i zazwyczaj nie brakowało wśród nich „zioła świętego Jana“, to znaczy dziurawiec, macierzanka lub piołun.

W noc świętojańską otwierały się skarby, szukano magicznego kwiatu złotej paproci, magiczną moc miała świętojańska rosa i kąpiel w wodzie. Po świętym Janie zioła powoli traciły swoją siłę i nie zalecano na przykład jedzenia rabarbaru (dziś wiemy, że pod koniec czerwca i w lipcu już w nich nadmiernie wzrasta zawartość niezdrowych szczawianów).

Świętojańskie pranostyki:

 • Na świętego Jana otwiera się lata brama.
 • Do Jana Chrzciciela nie chwal jęczmienia.
 • Kiedy pada na Jana Chrzciciela, pada całe trzy dni.
 • Jeśli jest bez deszczu, będzie jeszcze piękna pogoda.
 • Od świętego Jana Chrzciciela słońce idzie już do zimy a lato do gorąca.
 • Jeśli nie kuka kukułka przed świętym Janem, będzie słaby urodzaj.
 • Na świętego Jana nocy żadnej nie bywa.
 • Jaka pogoda na Jana bywa, taką też Michał (29 września) miewa.
 • Na świętego Jana ma być łąka zgrabiona.
 • Święty Jan otwiera znów drzwi zimie.
 • Im wcześniej przed świętym Janem grzyby rosną, tym wcześniej przed Bożym narodzeniem śnieg pada.
Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
316 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
316 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.