Szukaj
Motywy sezonowe
7. sierpnia 2023

Zaczyna się lato. Przywitaj je razem z krasnalami

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
164 przeczytanie
Zaczyna się lato. Przywitaj je razem z krasnalami
Astronomiczne lato zaczyna się w tym roku we środę 21 czerwca. Przesilenie letnie będzie dokładnie o godzinie 16:58. Oprócz tego swój dzień mają też krasnale ogrodowe. Masz jakiegoś w domu?

Dzień krasnali

Wszystko zaczęło się jako żart: w 1996 roku we Francji powstał Front wyzwolenia krasnali ogrodowych. Ta guerrilowa organizacja kradła krasnale z ogrodów i odnosiła je do wolnej przyrody, którą uznawała za ich naturalne środowisko. Stopniowo ograniczali swoją działalność, ale w 2002 roku jeszcze ogłosili 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Krasnali Ogrodowych. Krasnale na przełomie stuleci wzbudzały i czasem nadal wzbudzają kontrowersje – niektórym wydają się urocze, inni uważają je za kicz. Międzynarodowy dzień krasnali uczy tolerancji dla swoistych elementów architektury ogrodowej. Jeżeli je tam chcesz mieć, krasnale po prostu mają być w ogrodzie!

Jeżeli masz swojego krasnala, lub kupisz go z okazji ich międzynarodowego dnia, powinieneś o niego należycie dbać. Przemieść go pod ogrodową pergolę, aby nie stał na deszczu, lub ozdób go według swojej fantazji. Zaproś do tego dzieci i użyjcie sobie zabawy z krasnalem ogrodowym.

Przesilenie czy noc świętojańska?

Dokładny dzień przesilenia przypada między 19 i 22 czerwca, najczęściej jednak wychodzi na 21, ewentualnie 20 czerwca. W Czechach jednak okres przesilenia i początek lata był związany głównie z obchodami świętojańskimi w przeddzień święta świętego Jana. Od dawna obchodzono je 24 czerwca, noc świętojańska była zatem z 23 na 24 czerwca.

Już z pogańskich czasów zostały tradycje zapalania i przeskakiwania ognisk. Od dawna w tym okresie zioła miały magiczną moc i były używane nie tylko do uzdrawiania, ale również do przepowiadania przyszłości. Konkretne rośliny były w różnych regionach różne, ale zawsze musiało ich być dziewięć i zazwyczaj nie brakowało wśród nich „zioła świętego Jana“, to znaczy dziurawiec, macierzanka lub piołun.

W noc świętojańską otwierały się skarby, szukano magicznego kwiatu złotej paproci, magiczną moc miała świętojańska rosa i kąpiel w wodzie. Po świętym Janie zioła powoli traciły swoją siłę i nie zalecano na przykład jedzenia rabarbaru (dziś wiemy, że pod koniec czerwca i w lipcu już w nich nadmiernie wzrasta zawartość niezdrowych szczawianów).

Świętojańskie pranostyki:

 • Na świętego Jana otwiera się lata brama.
 • Do Jana Chrzciciela nie chwal jęczmienia.
 • Kiedy pada na Jana Chrzciciela, pada całe trzy dni.
 • Jeśli jest bez deszczu, będzie jeszcze piękna pogoda.
 • Od świętego Jana Chrzciciela słońce idzie już do zimy a lato do gorąca.
 • Jeśli nie kuka kukułka przed świętym Janem, będzie słaby urodzaj.
 • Na świętego Jana nocy żadnej nie bywa.
 • Jaka pogoda na Jana bywa, taką też Michał (29 września) miewa.
 • Na świętego Jana ma być łąka zgrabiona.
 • Święty Jan otwiera znów drzwi zimie.
 • Im wcześniej przed świętym Janem grzyby rosną, tym wcześniej przed Bożym narodzeniem śnieg pada.
Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
164 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
164 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?