Szukaj
Motywy sezonowe
27. września 2022

Wyprawy po babie lato: odpocznij w jesiennej przyrodzie

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
121 przeczytanie
Wyprawy po babie lato: odpocznij w jesiennej przyrodzie
27 września jest Światowy dzień turystyki. Czy jesteś przyzwyczajony do chodzenia na piesze wycieczki w każdy weekend, czy też do przyrody wybierasz się tylko od czasu do czasu, wybierz się pod koniec września na wycieczkę z naszym przewodnikiem – mamy pomysł dla każdego regionu Republiki Czeskiej.

Turystyka pomaga w poprawie kondycji fizycznej i stanu psychicznego

Regularne chodzenie jest bardzo zdrowe  – wzmacnia serce, obniża ryzyko cukrzycy i poprawia sen. Ponadto wpływa dobroczynnie na naszą psychikę. Długi spacer obniża stres, poprawia nastrój, na spacerze możemy też przyjemnie porozmawiać. Ruch fizyczny nad ponadto rozgrzeje.

Wycieczki po Czechach

Praga to nie tylko zabytki budowlane. Również w pobliżu centrum można znaleźć parki i lasoparki, gdzie można się przechadzać nawet kilka godzin. Prawdziwą turystyką można się zajmować na przykład w parku przyrodniczym Šárka-Lysolaje, przez który prowadzi kilka tras turystycznych.

W Kraju Środkowoczeskim znajdziemy niezliczoną ilość tras spacerowych. Jeżeli jeszcze ich nie wypróbowałeś, odwiedź pierwszą czeską trasę turystyczną ze Štěchovic do skalnych progów Svatojánské proudy. Powstała już 11 maja 1889 roku.

Lubisz na spacerach obserwować zwierzęta lub rośliny? Zostań w stolicy Kraju Pilzneńskiego i odwiedź jego ogród zoologiczny i botaniczny. Na pewno nachodzisz się do syta.

W Kraju Południowoczeskim wybierz się na Szumawę i przejdź się do źródeł rzeki Teplá Vltava. Prowadzi do nich wygodna asfaltowa droga.

Wybierz się na północ, a dopóki nie ma jeszcze mrozów, odwiedź w Kraju Ústeckim któryś ze szczytów Czeskiego Średniogórza – najlepiej słynny szczyt Milešovka. Wspinaczka w zimie i słocie jest znacznie trudniejsza.

Zmierzasz do Kraju Karlowarskiego? Nie zapomnij o krótkim spacerze po torfowisku Soos. Dwukilometrową trasę pokonają też niewytrenowani turyści lub mamy z wózkami.

W Kraju Libereckim kuszą znów góry. Kto lubi nieustanne zmiany terenu, użyje sobie trasę przez Hruboskalské skalní město – dodatkowo z widokiem na pałac Hrubá Skála.

Kraj Královehradecki oferuje mnóstwo tras w Karkonoszach, formacji Adršpašsko-teplické skály i Górach Orlickich. Ale jeżeli nie chce Ci się za bardzo w góry, spróbuj przechadzki romantyczną doliną Plakánek niedaleko zamku Kost.

W Kraju Pardubickim czeka na Ciebie turystyczny hit – wiszący most o długości 721 metrów w resorcie Dolní Morava. Będziesz chodzić prawie sto metrów nad doliną. Odważysz się nim przejść?

Dokąd na wycieczkę na Morawach

Z miejscowości Dolní Morava do Kraju Ołomunieckiego to tylko mały krok. Postaw na przykład na wieżę widokową Velký Kosíř, do której prowadzą ścieżki z kilku okolicznych miejscowości.

Jesteś w Kraju Morawsko-śląskim? Największe morawskie ruiny, zamek Hukvaldy, wprost zaprasza w odwiedziny. Po drodze nie przegap rzeźby bajkowej postaci Lisa Sprytulisa.

Najpopularniejszym celem wycieczek Kraju Południowomorawskiego jest zasłużenie Pálava. Zdobądź na przykład ruiny Děvičky koło Pavlova.

Byłoby szkoda być w Kraju Zlińskim i nie odwiedzić Beskidów Morawskośląskich. Kiedy byłeś ostatni raz na szczycie Radhošť? Spróbuj jeszcze raz, zanim skończy się sezon turystyczny.

Pospacerowałeś sobie? Po aktywnym odpoczynku użyj sobie wygodnie siedząc na przykład pod pergolą ogrodową, dopóki pogoda jeszcze trochę sprzyja.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
121 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
121 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?