Szukaj
Motywy sezonowe
10. listopada 2022

Pachnący ogród: kwiaty i krzewy z najpiękniejszym zapachem

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
238 przeczytanie
Pachnący ogród: kwiaty i krzewy z najpiękniejszym zapachem
Chcesz, aby rośliny i krzewy w ogrodzie nie tylko pięknie kwitły, ale również wspaniale pachniały? Przeczytaj, jakie rośliny letnie, trwałe i drzewka zasadzić, aby pobyt w Twoim ogrodzie cieszył wszystkie zmysły.

Wonne wiosenne rośliny cebulkowe

Na wiosną pięknym zapachem wynagrodzą Cię przede wszystkim hiacynty lub narcyzy. Na ciepłych i jasnych stanowiskach możesz też spróbować zasadzić frezje – albo, jeżeli boisz się przymrozków, umieść je do szklarni lub ogrodu zimowego.

W lecie sprawią radość Twojemu nosowi lilie. Lubią nasłonecznione miejsca, ale korzenie schowane w cieniu – idealnie z pomocą niskich roślin trwałych uprawianych na wspólnej grządce.

Aromatyczne rośliny letnie na grządki, do skrzynek i do pergoli

Nie popełnisz błędu z większą ilością roślin letnich, które mają w nazwie słowo „wonny“ lub „wonna“. Roślinom, takim jak groszek pachnący, rezeda wonna lub wieczornik damski aromatu na pewno nie zabraknie. Spośród innych popatrz na wyżliny, goździki, mini petunie, fiołki psie lub bratki, pachnie też dziwaczek peruwiański, monarda, nasturcja, czy też ozdobny tytoń.

Pachnące rośliny pnące do pergoli? Nie ma problemu – z roślin jednorocznych wybierz któryś z pięknych kolorów lędźwianów, spośród krzewów wiciokrzew, który nazywa się też różą jerychońską.

Rośliny trwałe, które co roku napełnią ogród aromatem

Ucztą dla oka i dla nosa są jednoznacznie liliowce. Są łatwe w uprawie, większość gatunków jest ponadto mrozoodporna, tylko w pierwszym roku po zasadzeniu zazwyczaj jeszcze nie kwitną.  Trochę trudniejsza w uprawie jest popularna lawenda – wymaga dostatku słonecznego światła i lżejszej, raczej suchej przepuszczalnej ziemi.

Jeżeli szukasz pachnących poduszkowych roślin trwałych, które wypełnią każdą szczelinę w ziemi, postaw na macierzankę lub oregano.

Zarówno formę bylin, jak też drzewiastą mogą mieć też popularne piwonie.

Upojnie pachnące drzewka i krzewy

Chyba najbardziej znaną pachnącą rośliną drzewiastą jest róża, uprawiana w niezliczonych wariantach gatunków i kolorów. Wspaniale pachnie też jaśmin, którego w naszych warunkach na zewnątrz n. Na przełomie kwietnia i maja pięknie napełni ogród zapachem również bez lub kwiaty czarnego bzu, później akacja i lipa drobnolistna. Motyle skuszą pięknie kolorowe budleje (tzw. motyli krzew).

Chcesz mieć pachnący ogród również w zimie? To nie jest nonsens: rozejrzyj się po oczarach, które kwitną (i pachną) w styczniu i w lutym.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
238 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
238 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?