Szukaj
Zrób to sam
21. września 2022

Zakładamy ogród: Co zasadzić i zasiać jesienią?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
223 przeczytanie
Zakładamy ogród: Co zasadzić i zasiać jesienią?
Mogłoby się wydawać, że po zbiorach ostatnich owoców po zazimowaniu jesienią w ogrodzie nie ma co robić. Nieprawda: październik jest idealnym czasem do sadzenia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych, sadzenia roślin cebulkowych lub wysiewu ozimych warzyw. Jesienne sadzenie dobrze robi też różom i czosnkowi. Czym jeszcze może jesienią ulepszyć ogród?

Drzewa i krzewy owocowe

Bardziej wrażliwe drzewa i krzewy sadź w przybliżeniu do połowy października. Dotyczy to przede wszystkim brzoskwini i moreli, w chłodniejszych regionach również orzechów. Od połowy października do pierwszych przymrozków, to znaczy w przybliżeniu do listopada, można sadzić wszystkie pozostałe drzewka owocowe: jabłonie, grusze, śliwki, czereśnie lub wiśnie. Korzenie drzewek zanurz na kilka godzin do wody i sadź je do przygotowanych dołków – o średnicy w przybliżeniu 60 cm, karłowatych odmian co najmniej o głębokości 40 cm, niskopiennych w przybliżeniu 50 cm. Przed zasadzeniem wbij do dołka kół do podparcia i włóż drzewko tak, aby było zakryte ziemią do takiej samej wysokości, jak w szkółce. Ziemią zmieszaną z odleżałym kompostem delikatnie zasyp korzenie i stopniowo lekko ubijaj, aby w korzeniach nie zostały puste miejsca. Po udeptaniu jeszcze nagarnij do drzewka ok. 10 cm ziemi jako rezerwę – tej już nie udeptuj.

Rada: Sadząc drzewa pamiętaj o tym, aby miały wokół siebie dostatek miejsca do wzrostu, co najmniej 5 metrów. Jeżeli planujesz owocowe ściany, wystarczy ok. 1,5 metra.

W październiku jest też pora na sadzenie kwitnących krzewów ozdobnych. Bez, forsycję, pigwę, tamaryszek lub żylistek. Dołek do sadzenia powinien być nieco większy, niż system korzeniowy, na dno możesz wrzucić łopatę przesianego kompostu. Możesz też zasadzić róże.

Warzywa do wiosennego zbioru

Do lekkiej, raczej piaszczystej gleby w nasłonecznionym miejscu możesz jesienią zasiać też niektóre mrozoodporne rodzaje warzyw – będą przygotowane do wczesnego wiosennego zbioru. Zimę przeżyją rzodkiewki, ozime sałaty, szpinak, zimowy por lub marchew, pietruszka i pasternak. Pomimo to lepiej jest przykryć je dla ochrony przed mrozem na przykład geowłókniną.

Zasadź czosnek i wiosenne rośliny cebulkowe

Czosnek lubi niskie temperatury a idealny termin jego sadzenia w ogrodzie będzie prawdopodobnie dopiero w listopadzie, lub na początku grudnia – temperatura gleby powinna być ustabilizowana w przybliżeniu na 9 °C. Czosnek można jednak zasadzić również w październiku: o zasadzie „im wcześniej, tym głębiej“ i innych użytecznych radach dotyczących uprawy czosnku przeczytasz w naszym przewodniku.

Od końca września do października sadź też cebulki narcyzów, tulipanów, hiacyntów, krokusów, czy też śnieżyczek i gładyszków. Głębokość dołka powinna być w przybliżeniu 2–2,5 krotnością średnicy cebulki (na narcyzy nieco głębiej). Dno dołka napełnij garścią kompostu i dotrzymuj odstępów według wielkości roślin, ok. 5–10 cm. Najszybciej przyjmują się tulipany, dlatego możesz je spokojnie zasadzić jak najpóźniej, aby w razie ciepłego października niepotrzebnie nie zaczęły rosnąć jeszcze przed zimą.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. maja 2023

Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
223 przeczytanie
Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie
Co roku 7 kwietnia przypominamy sobie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku mija już 75 lat od założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która ma za zadanie prowadzić globalną oświatę w zakresie najróżniejszych problemów zdrowotnych. Do tego, abyśmy byli zdrowsi, możemy przyczynić się sami wieloma sposobami. Jednym z nich jest też technika zaciemniająca.
Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
223 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!