Szukaj
Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
236 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?

Chronimy grządki przed mrozem

Nadmiar śniegu może połamać gałęzie drzew, dlatego strząsamy go z nich. Śnieg jest jednak naszym sojusznikiem w walce z mrozem - kiedy napada, przygarnij go na grządki i do korzeni drzew, pomoże ochronić je przed wyschnięciem i przemarznięciem. Kiedy jest mróz, ale bez śniegu, możesz grządki ocieplić nietkaną włókniną, sianem łub choiną, na przykład z rozebranej choinki. Zimy bez mrozu nie są wcale korzystne – do wiosny przeżyje więcej szkodników, na przykład ślimaków.

Zbieramy mrozoodporne warzywa

W styczniu można zbierać odporne warzywa, na przykład kapustę głowiastą i brukselkę, pora lub jarmuż. Na grządkach wytrzymają długo, tylko przy silnych mrozach wskazane jest ich przykrycie choiną lub nietkaną włókniną.

Staraj się podczas mrozów nie chodzić przez trawnik – mogą się połamać i uszkodzić źdźbła.

Siejemy wczesne odmiany

Trzeba zacząć myśleć o przyszłym urodzaju – w przybliżeniu od drugiej połowy miesiąca można zacząć siać wczesną sałatę, kalafior lub seler do skrzynek. Nasiona zostawiamy do wykiełkowania w jasnym miejscu w temperaturze od 17 do 22 °C. Wysiewamy również lobelie, begonie i petunie – pelargonie powinny być w skrzynkach już od grudnia. Jest to też dobra pora na wybranie się do sklepu i kupienie nasion do późniejszego wysiewu. 
Jeśli nie ma śniegu, pamiętajmy o podlewaniu ogrodu – przynajmniej umiarkowanie, koło południa, aby woda zdążyła wsiąknąć przed wieczornymi przymrozkami.

Formujemy i przycinamy drzewka

Styczeń to dobry czas na usuwanie suchych lub niewłaściwie rosnących gałęzi drzew. Przycinamy i odmładzamy także krzewy oraz żywopłoty, usuwamy dzikie pędy i resztki owoców. Drzewa owocowe oczyszczamy z borki – martwej kory, w której mnożą się grzyby i szkodniki. Jeżeli do naszego ogrodu może dostać się zwierzyna, owijamy pnie drzew siatką lub specjalnymi ogrodniczymi spiralami chroniącymi przed obgryzaniem. Rany na już obgryzionych drzewach zabezpieczamy woskiem sadowniczym.

Kontrolujemy narzędzia i sprzęt ogrodniczy.

Przed wiosennym sezonem warto sprawdzić narzędzia ogrodnicze – uszkodzone naprawić lub wyrzucić, a brakujące dokupić. Nożyczki, kosy i podobne narzędzia będą wymagały naostrzenia, a wszystkie narzędzia należy dokładnie wyczyścić. Opieki wymaga także kosiarka – należy ją wyczyścić i uzupełnić olej.

Nie zapomnij o ptakach i w zimie im nasyp do karmnika – najlepsze są nasiona słonecznika, rozdrobnione orzechy włoskie, ewentualnie zawieszony kawałek łoju wołowego.

Planujemy sezon letni

Okres spoczynku roślin to idealna okazja, aby zaplanować, co chcemy zrobić i poprawić w ogrodzie.  Niezależnie od tego, czy chodzi o sadzenie nowych drzew owocowych i krzewów, plan wykorzystania grządek, lub budowę obiektów użytkowych, szklarni lub domku ogrodowego, basenu lub pergoli do przyjemnego spędzania czasu w lecie.

Tak skrócimy i uczynimy przyjemniejszym czekanie na lato. Czytałeś nasz artykuł o pięciu rzeczach, których nie powinno brakować w Twoim ogrodzie?
 

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
13. czerwca 2025

Jak wybrać rolety dzień i noc: kompletny przewodnik wyborem nowoczesnego zaciemnienia

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
236 przeczytanie
Jak wybrać rolety dzień i noc: kompletny przewodnik wyborem nowoczesnego zaciemnienia
Rolety dzień i noc są, nie bez powodu, coraz popularniejszym wyborem do domów i biur. Łączą w sobie zalety klasycznych rolet i żaluzji w jednym eleganckim rozwiązaniu, które umożliwia płynną regulację światła i jednocześnie służy jako piękny element designowy w pomieszczeniu. Jeżeli rozważasz ich nabycie, przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wybrać rolety dzień i noc – i dlaczego na przykład wybrać właśnie nasz model VERRA SEMI.
Świat Isotry
5. czerwca 2025

Montaż pergoli bioklimatycznej we własnym zakresie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
236 przeczytanie
Montaż pergoli bioklimatycznej we własnym zakresie
Pergola bioklimatyczna jest luksusowym rozwiązaniem zaciemnienia werand, tarasów i ogrodów. Sam decyduj, ile światła lub deszczu przepuścisz pod pergolę – dzięki obrotowym lamelom będziesz władcą światła i deszczu. Aluminiowa pergola ARTOSI spełni oczekiwania każdego, kto pragnie nowoczesnego designu, odporności i praktycznego wykorzystania przy każdej pogodzie. Ponadto metalową pergolę możesz zmontować samodzielnie – poradzimy jak.