Szukaj
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
28 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?

Pies i ogród: niemal konieczność

Różne rasy psów mają różne potrzeby co do ruchu, ale możliwość pobiegania w ogrodzie przy domu docenią wszystkie psy, przede wszystkim na wiosnę i w lecie. Cały rok na zewnątrz mogą być tylko niektóre rasy.

Ogród nie zastępuje spacerów. Chodź również z psem wiejskim na spacer minimalnie kilka razy w tygodniu.

Przed kaprysami pogody powinna psa chronić ocieplona buda, ale prze deszczem może się też schować pod pergolą. Aluminiowa pergola jest łatwa w utrzymaniu a konstrukcja wytrzyma też kałuże lub znakowanie. Pod pergolą można też schować granule dla psów, psie zabawki i inne potrzeby, lub umieścić w niej miski z wodą.

Z kotami ostrożniej

Pies w dobrze ogrodzonym ogrodzie zostanie, z kotami jest trudniej – potrafią wybornie wspinać się i większość zwykłych płotów nie jest dla nich żadną przeszkodą. Właściciele półdzikich kotów zazwyczaj pogodzili się z tym, że zwierzę wróci do domu nawet po kilku dniach, znajdą je zranione lub nawet martwe. Jeżeli nie chcesz tego ryzykować z kotami „kanapowymi“, zbuduj płot pochylony do wewnątrz, ewentualnie możesz im wybudować wybieg podobny do woliery. Wyznaczoną część działki ogrodź siatką drucianą o wysokości co najmniej dwa metry, w jednym miejscu zostaw miejsca na drzwiczki a górną część przykryj płytą z tworzywa.

Raczej kota puścisz do ogrodu, na przykład na szelkach lub pod nadzorem, ale nie chcesz, aby niszczył Twoje grządki? Przygotuj mu własne atrakcje. Koty pocieszą płaskie kamienie do wygrzewania się w nasłonecznionych miejscach, idealnie obrośnięte roślinami odpowiednimi dla kotów. Kocimiętka większość kotów przyciąga, tarzają się w niej i wąchają ją, ciborę lubią obgryzać. Wybierz swojemu kociemu przyjacielowi również odpowiednie drzewo do wspinania się, ewentualnie bezpieczną kryjówkę. A jeżeli do ogrodu puszczasz kota, uwaga na budki dla ptaków i karmniki.

Wybieg dla gryzoni i królików

 

Świnki morskie i karłowate króliki w lecie chętnie skorzystają z zewnętrznego wybiegu. Powinien być cały dzień przynajmniej częściowo w cieniu, idealnie pod wysokimi drzewami, powinna być do dyspozycji woda i, pomimo obecności pastwiska, idealnie również siano. Terytorium dla królika musi być dobrze zabezpieczone przed podkopaniem się i wyskoczeniem, świnki morskie bywają spokojniejsze, nie podkopują się i tyle nie skaczą. Na pewno spodoba się im mała skrzynka jako domek do odpoczynku, również wtedy, kiedy na noc wracają z powrotem do domu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
28 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
13. września 2023

Jak wybrać basen

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
28 przeczytanie
Jak wybrać basen
Chcesz jeszcze na ostatnie ciepłe tygodnie kupić basen, albo z wyprzedzeniem przygotować się na przyszły rok? Przeczytaj, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy!