Szukaj
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
148 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?

Pies i ogród: niemal konieczność

Różne rasy psów mają różne potrzeby co do ruchu, ale możliwość pobiegania w ogrodzie przy domu docenią wszystkie psy, przede wszystkim na wiosnę i w lecie. Cały rok na zewnątrz mogą być tylko niektóre rasy.

Ogród nie zastępuje spacerów. Chodź również z psem wiejskim na spacer minimalnie kilka razy w tygodniu.

Przed kaprysami pogody powinna psa chronić ocieplona buda, ale prze deszczem może się też schować pod pergolą. Aluminiowa pergola jest łatwa w utrzymaniu a konstrukcja wytrzyma też kałuże lub znakowanie. Pod pergolą można też schować granule dla psów, psie zabawki i inne potrzeby, lub umieścić w niej miski z wodą.

Z kotami ostrożniej

Pies w dobrze ogrodzonym ogrodzie zostanie, z kotami jest trudniej – potrafią wybornie wspinać się i większość zwykłych płotów nie jest dla nich żadną przeszkodą. Właściciele półdzikich kotów zazwyczaj pogodzili się z tym, że zwierzę wróci do domu nawet po kilku dniach, znajdą je zranione lub nawet martwe. Jeżeli nie chcesz tego ryzykować z kotami „kanapowymi“, zbuduj płot pochylony do wewnątrz, ewentualnie możesz im wybudować wybieg podobny do woliery. Wyznaczoną część działki ogrodź siatką drucianą o wysokości co najmniej dwa metry, w jednym miejscu zostaw miejsca na drzwiczki a górną część przykryj płytą z tworzywa.

Raczej kota puścisz do ogrodu, na przykład na szelkach lub pod nadzorem, ale nie chcesz, aby niszczył Twoje grządki? Przygotuj mu własne atrakcje. Koty pocieszą płaskie kamienie do wygrzewania się w nasłonecznionych miejscach, idealnie obrośnięte roślinami odpowiednimi dla kotów. Kocimiętka większość kotów przyciąga, tarzają się w niej i wąchają ją, ciborę lubią obgryzać. Wybierz swojemu kociemu przyjacielowi również odpowiednie drzewo do wspinania się, ewentualnie bezpieczną kryjówkę. A jeżeli do ogrodu puszczasz kota, uwaga na budki dla ptaków i karmniki.

Wybieg dla gryzoni i królików

 

Świnki morskie i karłowate króliki w lecie chętnie skorzystają z zewnętrznego wybiegu. Powinien być cały dzień przynajmniej częściowo w cieniu, idealnie pod wysokimi drzewami, powinna być do dyspozycji woda i, pomimo obecności pastwiska, idealnie również siano. Terytorium dla królika musi być dobrze zabezpieczone przed podkopaniem się i wyskoczeniem, świnki morskie bywają spokojniejsze, nie podkopują się i tyle nie skaczą. Na pewno spodoba się im mała skrzynka jako domek do odpoczynku, również wtedy, kiedy na noc wracają z powrotem do domu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
148 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
148 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?